AI ve AI arasındaki fark nedir? – Blog

Resim: SomYuZu/Shutterstock.com

ChatGPT gibi botların yeni popülaritesi ile “yapay zeka” ve “AI” gibi terimler giderek daha fazla ortaya çıkıyor. Ancak bu terimlerin arkasında ne var? Ve yapay zeka ile yapay zeka arasındaki fark nedir? Bunu size bu yazımızda açıklıyoruz.

KI ve AI kısaltmaları ne anlama geliyor?

Basitçe söylemek gerekirse: AI, “Yapay Zeka” anlamına gelir. AI İngilizce’dir ve “Yapay Zeka” anlamına gelir – Almanca’ya çevrilirse bu aynı zamanda “Yapay Zeka” anlamına gelir. Açıkça söylemek gerekirse, iki terim arasında hiçbir fark yoktur. Bunlar sadece farklı dillerdeki tanımlamalardır. Ancak bilgisayar bilimi alanında da İngilizce terimler sıklıkla kullanıldığı için AI ve AI eşanlamlı olarak kullanılabilir.

Yapay zeka ne yapabilir ve nerelerde kullanılır?

Farklı yapay zeka türleri vardır. Bunlar, bir etkinliği bağımsız olarak basitleştirmeyi amaçlayan algoritmalardır. Örneğin, AI sistemlerinin yardımıyla süreçler otomatikleştirilebilir. Örneğin, giderek daha fazla sayıda büyük şirket, büyük miktarda veriyi işlemek için yapay zeka tabanlı uygulamaları kullanıyor. Diğer yapay zekalar, örneğin ChatGPT gibi sohbet robotlarında kullanılır. Sohbetler yürütebilir, sizin için veri arayabilir veya teknik sorunlarda size yardımcı olabilirler.

AI’lar genellikle sinir ağlarına dayanır. Belirli etkinlikleri öğrenmek için bir algoritma verilerle beslenir. Bu aynı zamanda makine öğrenimi olarak da bilinir. AI daha sonra bağımsız hareket edebilse ve zeki görünse bile, kural olarak yalnızca öğrenilenler yeniden üretilir. AI, gerçek insan zekası ile karşılaştırılamaz. Yapay zeka hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Cornelia Moehring de 19 Mayıs 2023, 12:56 AI ve AI arasındaki farkın ne olduğunu merak mı ediyorsunuz? Kısaltmaların ne anlama geldiğini size açıklıyoruz. Resim: SomYuZu/Shutterstock.com Reklamcılık ChatGPT gibi botların yeni popülaritesi ile “yapay zeka” ve “AI” gibi terimler giderek daha fazla ortaya çıkıyor. Ancak bu terimlerin arkasında ne var? Ve yapay zeka ile yapay…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir