Akış ne anlama geliyor? | çevrimiçi

Artık birçok kişi akış hizmetlerini her gün kullanıyor. Bu sadece video akışını içermiyor. Ayrıca müzik, video oyunları ve diğer multimedya içeriklerini de aktarabilirsiniz. Burada size akışın gerçekte ne anlama geldiğini açıklıyoruz.

Reklamcılık

İndirmenin aksine, akış dosyanın tamamını indirmez. Videolar, şarkılar ve hatta canlı yayınlar için veriler yalnızca geçici olarak cihazınızda saklanır. Yani bu, dosyanın bazı bölümlerinin İnternet üzerinden gerçek zamanlı olarak iletilmesi ve aynı anda indirilirken cihazınızda geçici olarak oynatılması anlamına gelir. Yani cihazınızda depolama alanı gerekmez ve indirme işleminin tamamlanmasını beklemeniz gerekmez. Akışın çalışması için internetinizin hızı çok önemlidir. İnternet bağlantınız çok yavaşsa yeni veriler yeterince hızlı indirilemez ve akış donar.

Akış artık birçok biçime büründü. İlk olarak video akışı. En iyi bilinen sağlayıcılar arasında Netflix, Disney+, Amazon Prime Video ve Apple TV+ bulunur. Bu tür akışa genellikle isteğe bağlı video adı verilir. Aboneler, sağlayıcıların lisanslarını satın aldığı farklı filmler ve diziler arasından seçim yapabilir. Ses akışı ilkesi Spotify’ınkine benzer şekilde çalışır. Müziğin yanı sıra podcast’ler ve sesli kitaplar da popüler bir şekilde yayınlanıyor.

Canlı yayın genellikle video akışını da içerir. Video akışının farkı canlı yönüdür. Video içeriğinin İnternet üzerinden gerçek zamanlı aktarımı, kullanıcıların içeriği aynı anda başka bir kişi tarafından oluşturulurken canlı olarak izlemesine olanak tanır. Bu tür akışlarda çeşitli içerikler iletilir. Bu, oyunlardan, konserlere, spor etkinliklerine ve haber yayınlarına, içerik oluşturucunun videolara tepki verdiği veya topluluğuyla biraz sohbet ettiği yayınlara kadar değişebilir. Canlı yayın, Twitch, YouTube, Instagram veya TikTok gibi sağlayıcılar aracılığıyla karmaşık değildir ve genellikle akıllı telefon aracılığıyla da mümkündür.

Bulut oyunlarında oyunlar akışlar halinde de oynanır. Oyunlar yerel olarak bir cihaza kurulmaz, İnternet üzerinden oynanır. Oyunlar, Google Stadia, Nvidia GeForce Now ve Xbox Cloud Gaming gibi sağlayıcıların bulunduğu bir bulutta depolanıyor.

Böylece akış yoluyla büyük miktarda depolama alanından tasarruf edebilir ve yine de geniş bir içerik yelpazesine sahip olabilirsiniz. Ancak yalnızca gerekli lisanslara sahip olan veya YouTube veya canlı yayınlar gibi kendi içeriklerini üreten sağlayıcılardan yayın yapmalısınız. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Streaming & Co.: Bir bakışta hukuki durum yazımızı okuyabilirsiniz.


(emzy)

Haberin Sonu

Artık birçok kişi akış hizmetlerini her gün kullanıyor. Bu sadece video akışını içermiyor. Ayrıca müzik, video oyunları ve diğer multimedya içeriklerini de aktarabilirsiniz. Burada size akışın gerçekte ne anlama geldiğini açıklıyoruz. Reklamcılık Akış ne anlama geliyor? İndirmenin aksine, akış dosyanın tamamını indirmez. Videolar, şarkılar ve hatta canlı yayınlar için veriler yalnızca geçici olarak cihazınızda saklanır.…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir