Amazon Smile – nedir bu? – Blog

Amazon, dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisidir ve 300 milyondan fazla aktif müşteri hesabına sahiptir. Amazon üzerinden alışveriş yaptığınızda ve Amazon Smile’a geçtiğinizde, her satın alma işleminde fiyatın bir kısmının size hiçbir ek ücret ödemeden seçtiğiniz hayır kurumuna bağışlanacağı ilan edildi. Aşağıda, tam olarak arkasında ne olduğunu ve hangi avantaj ve dezavantajlara sahip olduğunu size açıklayacağız.

Bir uyarı: Amazon Smile, 20 Şubat 2023’te kullanımdan kaldırıldı. Bir halef modeli henüz planlanmadı.

Amazon Smile: Bu nedir?

Amazon’un kendisi, bağış programının çok sayıda sosyal kuruluş için yeni destek yolları açtığının reklamını yapıyor. Bu, smile.amazon.de üzerinden yapılan her satın alma işleminde, malların değerinin yüzde 0,5’ini seçtiğiniz bir kuruluşa bağışlayarak yapılır. Bununla Amazon, sürdürülebilir alışverişe katkıda bulunmak istiyor. Amazon’a göre sizin için ek bir maliyet yok. Sevkiyat koşulları da değişmeyecektir. Alışverişinizle destek olmak istediğiniz kurumun Amazon Smile programına kayıtlı olması gerekmektedir. Değilse Amazon, kuruluşu Smile programına katılmaya davet eder. Ancak, bağışlar yalnızca Amazon Smile üzerinden sipariş verirseniz ilgili kuruluşlara fayda sağlar. Normal Amazon web sitesinde verilen siparişler, Smile bağış toplama etkinliğine katkıda bulunmaz.

Amazon Smile üzerinden yaptığınız alışverişlerde şimdiden ne kadar bağış yaptığınızı öğrenmek isterseniz “Desteklenen:” tam bağış miktarını görüntüleyin.

Amazon Smile’ın Faydaları

Amazon, kendi bağış programını başarılı olarak değerlendiriyor. Buna göre Amazon Smile’ın sunduğu avantajları da göz önünde bulundurmak gerekiyor:

  • Amazon’a göre, 2013 yılında ABD’de bağış toplama kampanyasının başlamasından bu yana WWF, UNICEF ve SC Hardt 19/31 eV gibi hayır kurumlarına 200 milyon avrodan fazla bağış yapıldı.
  • Amazon’da bir alıcı olarak, zaten daha fazla para harcamadan yapacağınız alışverişlerle bağışta bulunuyorsunuz. Bu nedenle Amazon Smile üzerinden alışveriş yapmanızın sizin için bir dezavantajı yoktur. Amazon satın alma işleminizle iyi bir şey yapmak için yalnızca birkaç tıklama yeterlidir.
  • Bağışın hangi kuruma gideceğine kendiniz karar verebilirsiniz. 10.000’den fazla kuruluş arasından seçim yapabilir ve desteklemek istediğiniz projeyi seçebilirsiniz.
  • Bağış alan kuruluşlar için Amazon’un Smile programına katılım da ücretsizdir. Böylece ilgili kuruluşlar herhangi bir maliyete maruz kalmazlar.

Amazon Smile’ın Dezavantajları

Bir iyilik yapmış olma duygusuyla yapılan alışverişler ilk başta olumlu gelir. Ancak aşağıdaki dezavantajlar göz ardı edilmemelidir:

  • Amazon’da sunulan ürünlerin sabit fiyatlara sahip olmadığı, fiyat dalgalanmalarına tabi olduğu yönünde kamuoyu eleştirisi var. Bu nedenle, bağışlanan miktar bir ürünün değerine göre değişir. Bu, bir sosyal kuruluşa doğrudan bağış yapmayı çok daha tavsiye edilir hale getirir.
  • Amazon Smile programı üzerinden yapacağınız her alışverişte satın alma bedelinin bir kısmının bağışlanabilmesi için her zaman smile.amazon.de üzerinden alışverişe başlamanız gerekmektedir. Her zamanki Amazon web sitesi aracılığıyla bir Amazon satın alma işlemi buna katkıda bulunmaz. Amazon uygulamasında, öncelikle ayarlardan Amazon Smile’ı etkinleştirmeniz gerekir. Bu bir engel olarak algılanabilir.
  • Yüzde 0,5 olan bağışın, malların toplam değeri içindeki yüzdelik payı o kadar da yüksek değil. Örneğin, 50 ABD Doları bağışlamak istiyorsanız Amazon’dan 10.000 ABD Doları değerinde ürün satın almanız gerekir.
  • Sözde hayır amaçlı alışveriş, genellikle tamamen hayırseverlik motivasyonundan çok bir pazarlama aracıdır. Bununla birlikte, bağışlar sosyal kuruluşlara fayda sağlar. Ve bu, bu bağışların hiç yapılmamasından daha iyidir.

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Lars Sandman de 28 Şubat 2023, 11:57 Amazon Smile, ABD şirketi Amazon’un bir bağış programıydı. Tam olarak ne olduğunu ve hangi avantajları ve dezavantajları olduğunu buradan öğrenebilirsiniz. Reklamcılık Amazon, dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisidir ve 300 milyondan fazla aktif müşteri hesabına sahiptir. Amazon üzerinden alışveriş yaptığınızda ve Amazon Smile’a geçtiğinizde, her satın alma işleminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir