Android verilerini şifreleyin – bu şekilde çalışır – Blog

Önemli dosyalar, özellikle akıllı telefonlar gibi mobil cihazlarda şifrelenmelidir. Doğru araçlarla bu kolaydır. Aşağıda farklı varyantların nasıl kullanılacağını okuyabilirsiniz.

Reklamcılık

Neden şifreleme?

Android’in kendisi zaten dosya sistemi düzeyinde şifreleme sunuyor, öyleyse neden dosya şifrelemesi ekleyelim? Şifrelenmiş dosya sistemi, cihazın kilidini açmadan hiç kimsenin verilerinize erişememesini sağlar. Ancak kilidi açıksa dosyalar elbette açıktır. Örneğin birisi akıllı telefonunuzu doğrudan elinizden çalarsa dosyalara da erişebilir. Şifreleme hiç yardımcı olmuyor.

Dosya düzeyinde şifrelemeyle hırsız dosyaları görebilir ancak şifrenizi bilmeden açamaz. Daha da fazla güvenlik için iki faktörlü kimlik doğrulamayı da (örn. şifre artı herhangi bir dosya) ayarlayabilirsiniz. Ve başka bir avantaj: Ayrıca şifrelenmiş dosyaları İnternet üzerinden güvenli bir şekilde gönderebilir veya buluta kaydedebilirsiniz. Doğru araçlarla bu dosyaların şifresi daha sonra Windows, Linux veya Mac masaüstünde bile çözülebilir.

Solda önizlemesi olan şifrelenmemiş dosyalar, sağda önizlemesi olmayan şifrelenmiş sürümler.

Ne yazık ki çalışmayan veya çok karmaşık çalışan birçok şifreleme uygulaması var. Aşağıda size bir çözüm göstereceğiz: SSE iyi bir çözümdür çünkü uygulama, dosyaları ve verileri şifrelemek için birkaç güçlü şifreleme algoritması kullanır. Android için de ücretsiz olarak sunulan uygulama, iOS ve Windows platformlarında da kullanılabiliyor.

  • Öncelikle Google Play’den SSE Şifrelemesini yükleyin.
  • SSE, her türlü dosyayı, belgeyi, videoyu ve görüntüyü parolayla korumanıza ve şifrelemenize olanak tanır. Klasörleri, düz metinleri ve dizinleri şifrelemek için de kullanabilirsiniz.
  • Uygulamayı başlattığınızda ” düğmesine dokununDosya/Dizin Şifreleyici“.

  • Daha sonra dosya dizininize göz atabilir ve orada istediğiniz dosyayı seçebilirsiniz. Uzun basılarak tüm klasörler de işaretlenebilir.
  • Daha sonra sağ alttaki “üzerine dokununŞifrele“.
  • Şimdi hedef dosyayı kaydetmek için bir konum seçin. Örneğin şunları yapabilirsiniz “Şifreli Dosya Dizini” Şifrelenmiş dosyaları kendi dizinine taşımayı seçin. Veya seçebilirsiniz “Kaynakla aynı“dosyalarınızı olduğunuz yerde tutmak için.
  • Daha sonra bir şifre girmeniz ve onaylamanız gerekecektir. Bir dosya bu uygulama tarafından şifrelendikten sonra ona yalnızca doğru şifreyle erişilebilir. Şifreyi unutursanız, bu uygulamanın geliştiricileri bile verilerinizi kurtarmanıza yardımcı olamaz, bu nedenle unutmamaya dikkat edin.
  • Seçilen dosya daha sonra şifrelendi. Seçilen ayarlara bağlı olarak orijinal dosyalar silinmez, ancak şifrelemeli tamamen yeni bir dosya oluşturulur. Güvenlik nedeniyle orijinal dosyaları saklamak istemiyorsanız lütfen bunu unutmayın.
  • Şifrelenmiş dosyaları kilitten ve mor işaretten tanıyabilirsiniz.

Ana sayfada “” butonunu kullanarak erişebileceğiniz uygulamanın ayarlarındaAyarlar” Sol altta şifreleme algoritmasını seçebilirsiniz. Dokunmanız yeterli “Şifreleme algoritması” ve istediğiniz seçeneği seçin. Örneğin AES 256 bit, RC6 256 bit, Serpent 256b bit veya Blowfish 448 bit gibi çeşitli seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz. Ayar “Şifrelemeden Sonra Kaynağı Sil“, orijinal dosyaları şifreleme işleminden hemen sonra siler.


(anka)

Haberin Sonu

Önemli dosyalar, özellikle akıllı telefonlar gibi mobil cihazlarda şifrelenmelidir. Doğru araçlarla bu kolaydır. Aşağıda farklı varyantların nasıl kullanılacağını okuyabilirsiniz. Reklamcılık Neden şifreleme? Android’in kendisi zaten dosya sistemi düzeyinde şifreleme sunuyor, öyleyse neden dosya şifrelemesi ekleyelim? Şifrelenmiş dosya sistemi, cihazın kilidini açmadan hiç kimsenin verilerinize erişememesini sağlar. Ancak kilidi açıksa dosyalar elbette açıktır. Örneğin birisi akıllı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir