Android’de bir VPN kurun – bu şekilde çalışır – Blog

Sanal bir özel ağ (VPN) aracılığıyla evinizden cihazlarınıza hızlı bir şekilde erişebilir veya tanınmadan internette gezinebilirsiniz. Aşağıdaki makalede, bunu Android akıllı telefonunuzla nasıl yapabileceğinizi açıklayacağız.

VPN sadece VPN değildir

Aslında VPN, VPN ve noktadır. Ancak temelde farklı iki uygulama için kullanılır: Örneğin kendi ev ağınız veya şirket LAN’ınız gibi uzak bir ağa bağlanmak veya anonim olarak gezinmek için.

Varyant 1’de, Android’den bir uygulamaya hiç ihtiyacınız yoktur, bu, Android ayarları aracılığıyla yapılabilir. Ev ağında bir VPN sunucusu çalışıyor olmalıdır. Neyse ki bu, kendisi de VPN işlevselliği sunan her yerde bulunan Fritzbox ile mümkündür. Akıllı telefonunuzdan ev ağını arayabilir ve ardından WLAN’ınızın menzili içinde gerçekten evinizde oturuyormuş gibi çalışabilirsiniz. Örneğin, medya sunucularına erişebilir, akıllı ev cihazlarınızı kontrol edebilir veya elbette internette gezinebilirsiniz. Çünkü mevcut bir VPN bağlantısıyla İnternet üzerinden yaptığınız her şey kendi Fritzbox’ınız üzerinden çalışır. Ayrıca şu anlama gelir: Bir web sitesi operatörü, akıllı telefonunuzun IP adresini değil, Fritzbox’ın IP adresini görür. Yani isimsiz sörf yapmak mümkün değil.

Varyant 2 ile, sizin çalıştırmadığınız uzak bir VPN sunucusuna bağlanmak için bir uygulamaya ihtiyacınız vardır. Hem ücretli hem de ücretsiz sürümleri vardır. Kural olarak, yalnızca zaman zaman böyle bir anonimleştirme hizmetine ihtiyacınız olacak ve o zaman ücretsiz bir hizmet yeterli olacaktır. Bununla birlikte, ticari sağlayıcılar genellikle daha fazla seçenek sunar, örneğin belirli ülkelerden IP adresleri almak veya bir ücret karşılığında daha fazla bant genişliği elde etmek. Ancak burada size mümkün olan en basit şekilde bir VPN bağlantısını nasıl kuracağınızı göstereceğiz: Riseup VPN üzerinden ücretsiz ve tek tıklamayla.

Ev ağına erişim

Not: Android 11 ve üzeri sürümlerden itibaren ne yazık ki artık FritzBox VPN kullanmak mümkün değildir. Bu durumda, farklı bir VPN varyantı kullanmalısınız.

Android’de bir VPN bağlantısı kurmak temelde çok kolaydır – ancak kesinlikle bazı hata olasılıkları vardır. Her şeyden önce, Fritzbox’ın VPN işlevi etkinleştirilmelidir. Fritzbox’ta VPN kurulumu hakkında ayrı, ayrıntılı bir makale burada bulunabilir. Kısa bir versiyon burada takip eder:

Fritzbox’ta VPN’i etkinleştirin:

  1. Bir tane koy kullanıcı altında “Sistem/Fritzbox kullanıcısı” üzerinde.
  2. Kullanıcıya hak verin “İnternetten de erişime izin verilir” ve “vpn“.
  3. ” aracılığıyla etkinleştirİnternet/Myfritz hesabıHer zaman yönlendiricinize yönlendiren 123abc.myfritz.net gibi bir adres almak için bir MyFritz hesabı.
  4. ” aracılığıyla oluşturİnternet/Paylaşımlar/VPN” Fritzbox/MyFritz kullanıcınız için yeni bir VPN bağlantısı.
  5. bilgisayara kaydet ve VPN erişim verilerini görüntüleyin; sonra geçer”Sistem/Fritzbox kullanıcıları/Kullanıcıyı düzenle/VPN ayarlarını görüntüle“.

Son adım burada önemlidir: Android VPN bağlantısı için gerekli tüm verileri içeren bir pencere açılır.

Kurulumdan sonra Fritzbox ayarları.

Android cihazınızı alın ve arama veya ” yoluyla VPN ayarlarını açın.Ayarlar/Diğer/VPN” – veya cihazın üreticisinin ayarları yaptığı yer.
Tıklamak “VPN ekle” (veya artı düğmesi) ve Fritzbox’tan verileri girin:

Ad: Herhangi bir VPN
Tür: Varsayılan olarak IPSec Xauth PSK
Sunucu adresi: 123abc.myfritz.net
IPSec Tanımlayıcı: Fritzbox/VPN kullanıcınızın adı
IPSec Önceden Paylaşılan Anahtar: Şifreli uzun karakter dizisi

Ayrıntılar hakkında gerçekten endişelenmenize gerek yok, bu “uygulama düzeyinde erişim verileri” gibi bir şeydir. Önemli: Burada özellikle ön paylaşımlı anahtar konusunda çok dikkatli olun: Fritzbox ve Android cihazı tarafından paylaşılan bu anahtar birçok karakterden oluşur, Android giriş alanında düz metin olarak görüntülenemez ve popüler bir hata kaynağıdır.

Fritzbox verileri Android ayarlarında sona erer.

Ardından bu yeni bağlantıyı kaydedin. geri Android ayarları VPN’e genel bakışyeni bağlantınıza dokunun ve hesabınızla oturum açın. kullanıcı adları (IPSec tanımlayıcısına karşılık gelir) ​​ve Fritzbox’ta ayarlanan parola üzerinde. Birkaç saniye sonra “bağlandı” mesajı gelmeli ve üstteki durum çubuğunda görünmelidir. anahtar simgesi görünmek.

Sorun giderme için üç ipucu: Bir yandan tabii ki MyFritz hesabı ile adımsız da yapabilirsiniz. Temel olarak, bu yalnızca her zaman yönlendiricinize yönlendiren sabit bir adres (123abc.myfritz.net) olmasını sağlamaya yarar. Ancak, birçok (kablolu) İnternet sağlayıcısı çok nadiren değişen IP’ler atadığından, Fritzbox’ınızı IP üzerinden, yani “123abc.myfritz.net” yerine doğrudan “87.20.20.20” üzerinden de adresleyebilirsiniz. Bu sonsuza kadar işe yaramayacak, ancak MyFritz ile olası bir hata kaynağı ortadan kaldırıldı. İkincisi: sabır. Bazen – bilinmeyen bir nedenle – VPN bağlantısının kurulması oldukça uzun zaman alır. Yerel testlerde, MyFritz adresi üzerinden yapılan bağlantılar yalnızca altıncı veya yedinci denemede, IP adresi üzerinden doğrudan bir saat sonra çalıştı! Yani tüm verilerin doğru olduğundan eminseniz: Önce bir kahve için, sonra sinirlenin 😉
Ve üçüncüsü: Android cihazı Fritzbox ile aynı adres alanındaysa (192.168.178.0/24) bağlantı çalışmıyor. Başka bir standart Fritzbox LAN’dan kolayca çalışmadığını söyleyin. Şüpheniz varsa, Android altında WLAN’ı devre dışı bırakın ve mobil veri aktarımı yoluyla test edin.

Anonim olarak gezinin

Riseup.net, insanlara anonim iletişim seçenekleri sağlayan bir projedir. Daha spesifik olarak, aktivist, sol eğilimli ve bağışla finanse edilen bir gruptur. Hoşunuza gitse de gitmese de söz verildiği gibi buraya hiçbir şeyin kaydedilmeme olasılığını artırıyor. Ticari sağlayıcılar bunu tekrar tekrar vaat ediyor, ancak kullanıcı verilerini sakladıkları için defalarca ifşa oldular. Resmi olarak hala bir beta olarak sınıflandırılan RiseupVPN hizmeti, bir süredir çok güvenilir ve verimli bir şekilde çalışıyor.

RiseupVPN uygulamasıyla ilgili en iyi şey: VPN istemcisi Bitmask’ın önceden yapılandırılmış bir çeşididir. Ve önceden yapılandırılmış olması, sizin için Fritzbox değişkeninin yukarıdan gelen tüm işlerinin ortadan kalktığı anlamına gelir. RiseupVPN’i Google Play’de ve tabii ki F-Droid’de bulabilirsiniz.

Kurulumdan sonra uygulamayı çağırın ve mevcut tek düğmeye dokunun: “” – bir veya iki saniye sonra, uygulama VPN bağlantısının kurulduğunu bildirir. Tabii ki, bunu yukarıdaki Android durumunda da görebilirsiniz, burada tekrar anahtar simgesi gösterir. Yukarıda belirtildiği gibi, basitliğin küçük bir dezavantajı vardır: Hollanda’da her zaman tek ve aynı sunucu gibi görünmektedir, bu nedenle ülke bloklarını RiseupVPN ile aşmak o kadar kolay olma eğilimindedir.

RiseupVPN’den daha kolay olamaz – sadece açma/kapama anahtarı var.

Yedek ipucu olarak: Ücretsiz Orbot uygulamasını da kullanabilirsiniz. Orbot, VPN’e güvenmez, ancak VPN ile bir bağlantı kurar. Tor ağı ve tüm Android cihazı için “VPN modu” olarak kullanılabilir hale getirebilir. Burada da kurulum, VPN modunu bir tıklama ile başlatmak ve etkinleştirmekle sınırlıdır. Avantaj: Kendiniz kayıt olabilirsiniz Kimliğiniz için ülke seçin ve tabii ki karanlık ağ ziyaret etmek. Dezavantajı: Tor daha yavaş olma eğilimindedir ve VPN modu daha çok bir baypas yolu olduğundan Orbot gerçek bir VPN kadar kararlı değildir.

Ticari sağlayıcılar genellikle benzer şekilde davranan kendi uygulamalarını sunar – çünkü elbette uygulamalarınızı önceden yapılandırabilirler.

Konuyla ilgili daha fazlası:

İlan Sanal bir özel ağ (VPN) aracılığıyla evinizden cihazlarınıza hızlı bir şekilde erişebilir veya tanınmadan internette gezinebilirsiniz. Aşağıdaki makalede, bunu Android akıllı telefonunuzla nasıl yapabileceğinizi açıklayacağız. VPN sadece VPN değildir Aslında VPN, VPN ve noktadır. Ancak temelde farklı iki uygulama için kullanılır: Örneğin kendi ev ağınız veya şirket LAN’ınız gibi uzak bir ağa bağlanmak veya…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir