Biçim aslında ne anlama geliyor? – Blog

“Biçim” terimi, daha çok bilgisayar odaklı olduğunuzda ve daha spesifik şeyler yapmak istediğinizde çokça ortaya çıkıyor. Ama terim aslında ne anlama geliyor? biçimlendirme ne işe yarar Ve hangi veri taşıyıcıları biçimlendirilebilir ve nasıl? Tüm bunları size bu ipucunda açıklıyoruz.

“biçimlendirme” nedir?

Temel olarak biçimlendirme, yeni verileri almak için bir veri taşıyıcısının hazırlanmasıdır. Kulağa karmaşık geliyor, ancak temelde sadece bir diski sıfırlamak anlamına geliyor, bu da üzerindeki dosyaları siliyor. Diskteki dosyalara ne olduğu bakımından farklılık gösteren iki tür biçimlendirme vardır.

Bununla birlikte, farkın tam olarak ne olduğunu göstermek için, önce bir dosya sistemi is: Bir veri ortamında bilginin depolanabileceği sayısız küçük alan vardır. Bir bilgisayarın verileri daha sonra tekrar bulabilmesi için dosya sistemleri vardır. İçindekiler tablosunda olduğu gibi, bunlar hangi bilgilerin nerede saklandığını gösterir. Farklı bilgisayar işletim sistemleri, farklı dosya sistemleriyle çalışır. Bu, içindekiler tablosunun çalışma şeklinin farklı olduğu anlamına gelir.

Basit ve mecazi olarak ifade etmek gerekirse, bir sabit diski bir satranç tahtası gibi hayal edebilirsiniz: küçük dosyalar bir alanı, daha büyük olanlar ise birkaç alanı kaplar. Bilgisayarın bir alandaki bir dosya parçasının neye ait olduğunu bilmesi için bir dosya sisteminin içindekiler tablosu vardır. Bu, örneğin farklı alanlardaki beş parçanın daha sonra bir görüntü dosyasında birleştirilebileceği anlamına gelir. Ancak, farklı dosya sistemlerinin, dosyaları alanlara eşlemenin farklı yolları vardır; bu nedenle, örneğin, Mac için biçimlendirilmiş bir sabit sürücü, bir Windows bilgisayarda basitçe kullanılamaz.

Bir veri ortamı artık biçimlendirilmişse, dosya sisteminin içindekiler tablosu sabit diske yeniden yüklenir. Hangi dosya sisteminin seçildiğine bağlı olarak, süreçte farklı bir içindekiler tablosu kullanılır. Veri taşıyıcısındaki dosyalar da silinir – bu bağlamda “silinmiş”, “silinmiş” anlamına gelmez: hızlı biçimlendirme yalnızca içindekiler tablosu silinir ve yeniden eklenir. Bununla birlikte, diskte depolanan veriler, sonunda üzerine yazılana kadar fiziksel olarak bozulmadan kalır – yalnızca neyin nerede depolandığını bildiren bağlantıyı kaldırır. Bu durumda, bir bilgisayar sabit diskin boş olduğunu varsayar, ancak yine de özel bir yazılım kullanarak henüz üzerine yazılmamış verilere erişebilirsiniz. Öte yandan var normal biçimlendirme, yalnızca içindekiler tablosunun değil, aynı zamanda sabit diskte depolanan tüm verilerin de silindiği. O zaman daha fazla veri kurtarılamaz.

Windows Gezgini’nde sihirbazı biçimlendir

Biçimlendirmenin özel bir biçimi de vardır: Das bölme. Bir veri taşıyıcı farklı alanlara bölünmüştür. Bu alanların her biri daha sonra ayrı bir sabit disk gibi davranır; alanlar birbiriyle iletişim kuramaz. Bu, farklı alanlarda farklı dosya sistemlerinin kurulabileceği anlamına gelir. Örneğin, bir sabit diski Windows PC ve Mac ile aynı anda kullanabilir veya aynı anda iki işletim sistemi kurabilirsiniz.

Hangi diskler biçimlendirilebilir?

Prensip olarak, tüm veri taşıyıcıları biçimlendirilebilir, ancak sabit diskler, USB bellekler, SD kartlar ve bazı DVD’ler özellikle yaygındır. Örneğin, Windows bilgisayar yerine Mac’te kullanmak istiyorsanız sabit diskleri ve USB bellekleri biçimlendirmeniz gerekir. Ve SD kartlarla, örneğin daha fazla fotoğraf çekebilmek için kartı silmek isterseniz, kameranızın biçimlendirme işlevini kullanırsınız.

Bir dizi ipucunda, size farklı durumlarda biçimlendirmenin en kolay yolunu göstereceğiz:

Hangi biçimlendirme var?

Yukarıda açıklandığı gibi, çeşitli biçimlendirmeler dosya sistemlerinde farklılık gösterir. Günümüzde, farklı dosya sistemleri genellikle farklı cihaz türlerinde bulunur.

Windows Gezgini’ndeki biçimlendirme yardımcısındaki mevcut dosya sistemleri

FAT32

Hemen hemen her işletim sisteminde kullanılabilen tek dosya sistemi dosya sistemidir. FAT32. Bu zaten oldukça eski ve bu nedenle üç ana bilgisayar işletim sisteminin yanı sıra birçok mobil cihaz tarafından destekleniyor. Bu, SD bellek kartlarının yalnızca kameralar tarafından değil, aynı zamanda Windows cihazları veya Mac’ler tarafından da okunabileceği anlamına gelir. Ancak dosya sisteminin dezavantajı, yalnızca maksimum 4 GB boyutunda dosyaların oluşturulabilmesi ve kopyalama ve taşıma işlemlerinin nispeten yavaş olmasıdır.

NTFS

Windows cihazlarındaki en yaygın dosya sistemi NTFS. Eski dosya sistemleriyle karşılaştırıldığında, özellikle büyük veri taşıyıcıları ve dosyalarda önemli ölçüde daha hızlıdır ve veri sıkıştırma veya şifreleme gibi ek özellikler sunar. Bu dosya sistemi, veri taşıyıcıları yalnızca Windows cihazlarında kullanılıyorsa idealdir. Ancak macOS ve Linux kullanan cihazlarda, veri taşıyıcıya tam olarak erişebilmek için ek araçlara veya sürücülere ihtiyacınız vardır.

APFS

Mac’te uzun süredir ortalıkta HFS+ özellikle mekanik veri taşıyıcıları için uzmanlaşmış bir dosya sistemi olarak kullanılır. Ancak SSD’lerin yaygınlaşmasıyla birlikte Apple yenisine sahip oldu. APFS-Yeni flaş ortamına özel olarak uyarlanmış dosya sistemi yayınlandı. Özel bir özellik, değişken depolama alanına sahip birkaç bölümün oluşturulabilmesidir – böylece tüm bölümler, veri taşıyıcının yeniden biçimlendirilmesine gerek kalmadan gerektiği gibi hala mevcut olan alana kolayca erişebilir. Ancak her iki dosya sistemi de diğer işletim sistemlerinde yalnızca ek yazılımlarla kullanılabilir.

ext4

Çoğu Linux sistemi bunu yıllardır yapıyor ext4-Kullanılan dosya sistemi. Önceki sürümlerle karşılaştırıldığında ext4, optimize edilmiş hızların yanı sıra dosyaları şifreleme olanağı sunar. Ayrıca, bölmeler doğrudan kullanım sırasında büyütülebilir veya küçültülebilir. Ancak ext4, diğer işletim sistemlerinde yalnızca özel araçlarla da kullanılabilir.

Konuyla ilgili daha fazlası:

Reklamcılık “Biçim” terimi, daha çok bilgisayar odaklı olduğunuzda ve daha spesifik şeyler yapmak istediğinizde çokça ortaya çıkıyor. Ama terim aslında ne anlama geliyor? biçimlendirme ne işe yarar Ve hangi veri taşıyıcıları biçimlendirilebilir ve nasıl? Tüm bunları size bu ipucunda açıklıyoruz. “biçimlendirme” nedir? Temel olarak biçimlendirme, yeni verileri almak için bir veri taşıyıcısının hazırlanmasıdır. Kulağa karmaşık…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir