BIOS güncellemesi – nasıl çalışır? – Blog

BIOS/UEFI, işletim sisteminizin işlemciye, belleğe ve diğer donanımlara erişebilmesini sağlar. Ve bu üretici yazılımı, örneğin Windows altında çalıştığı için, bir güncelleme, örneğin sürücü veya program güncellemelerinden biraz daha karmaşıktır.

BIOS güncellemesi nasıl çalışır?

Her şeyden önce, bir BIOS/UEFI’nin gerçekte ne olduğu ve neden her ikisinden de sürekli olarak bahsedildiği konusunda net olmalısınız. BIOS’un açılımı Temel Giriş Çıkış Sistemi ve UEFI için Birleştirilmiş Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi. Bunların her biri Bilgisayarın bellenimiyani en temel yazılım bile donanıma erişim sağlar. Örneğin, BIOS/UEFI olmadan donanım ve Windows arasında hiçbir bağlantı olmazdı. Yazıcılardan SLR kameralara ve GPS kaydedicilere kadar her cihazda bu tür aygıt yazılımı bulunur. Kamera ile cihaz doğrudan bu aygıt yazılımı üzerinden çalıştırılır, bilgisayarlarla arka planda daha görünmez çalışır ve siz Windows, Linux veya macOS ile çalışırsınız.

BIOS 70’li yıllara dayanır, yalnızca metinden oluşur ve klavye ile çalıştırılır. Halefi UEFI, bir grafik arayüz sunar ve buna göre fare ile çalıştırılabilir, aksi takdirde çalışmadaki farklılıklar o kadar büyük değildir. Ve BIOS bu kadar yerleşik bir terim haline geldiğinden, UEFI kastedilmiş olsa bile, genellikle UEFI-BIOS veya basitçe BIOS adını görürsünüz – ve biz onu burada böyle tutuyoruz.

Şimdi önemli olan nokta şu: BIOS, Windows’un altında çalışır, bu nedenle, yeni bir BIOS yüklemek için Windows’ta bir .exe dosyasına çift tıklayamazsınız. Tıpkı Firefox tarayıcısının Windows’u güncelleyemediği gibi, Windows da BIOS’u güncelleyemez. BIOS’un bunu kendisi yapması gerekiyor. Elbette, ürün yazılımı sabit sürücüde veya ana bellekte değil, bir tanesinde çalışır. Anakart üzerindeki flash bellek – bu nedenle, yanıp sönmeden de söz edilir. Bir MSI anakartı örnek teşkil eder, ancak prosedür diğer üreticiler için de benzer şekilde çalışır.

Windows’un kendisi, istek üzerine model tanımını verir.

BIOS’u hiç güncellemeli misiniz?

Cihazınız hangi standardı kullanırsa kullansın, BIOS’u gerçekten güncellemeniz gerekip gerekmediğini düşünmeye değer. BIOS güncellemesi sırasında bir şeyler ters giderse, bilgisayarınız kullanılamaz hale gelebilir. Güncelleme sırasında elektrik kesintisi olursa veya bilgisayar kapanırsa, bu, bilgisayarın hiç açılmayacağı anlamına gelebilir. Bu olası değil, ama imkansız değil.

Bu nedenle, yeni sürümün ihtiyacınız olan özellikleri ekleyip eklemediğini veya bir sorunu veya güvenlik açığını giderip düzeltmediğini belirlemek için üreticinin web sitesindeki en son sürümün (ve şu anda yüklü olandan önceki herhangi bir sürümün) sürüm notlarını okumanızı öneririz. Değilse, yükseltme riskini almanın pek bir anlamı olmayabilir. Bazen anakartın yeni bir işlemciyi veya diğer donanımı düzgün bir şekilde desteklemesi veya hataları düzeltmesi ve kararlılığı veya performansı iyileştirmesi için BIOS’u güncellemeniz gerekir.

Önemli: Anakart modelini öğrenin

Yeni bir BIOS’u güncellemek bu günlerde oldukça kolay ve güvenilir – ama aynı zamanda tüm sistemleri kilitleyebilir! İyi olan şey, yanıp sönme sırasında bir şeyler ters gitse bile, bunun işletim sistemini veya verilerinizi etkilememesi ve tekrar flash yapabilmenizdir. Bu nedenle, bazı hazırlık çalışmaları yapmanız gerekir: Bir yandan, her şeye rağmen, önceden sistemin veya en önemli verilerin yedeğini almalısınız. Bir diğeri için tam olarak ihtiyacınız var Anakartınızın tanımı anlamak.

Bilgisayarı Windows ile birlikte satın aldıysanız, büyük olasılıkla bir Anakart üreticisinin donanım yazılımı aracı tam adı söyleyecek makinede – ve hatta belki BIOS güncellemeleri sunacak, ancak daha sonra daha fazlası. Alternatif olarak, ücretsiz CPU-Z’yi edinin, başlatın ve “anakart“. Orada kart ve kurulu BIOS sürümü hakkında gerekli tüm bilgileri bulacaksınız. Bu yazıda, anakartınız hakkında bilgi almak için CPU-Z’yi nasıl kullanabileceğinizi adım adım açıklayacağız.

Modelin yazılı olduğu bir faturanız varsa ona güvenmeyin! Birleştirilmiş bilgisayarlar için sipariş edilen bir anakartın herhangi bir gösterge olmaksızın daha iyi/daha yeni bir modele yükseltilmesi oldukça olasıdır. Alternatif olarak, ” komutunu da kullanabilirsiniz.msinfo32.exe” – BIOS sürümü için bu yeterlidir.

CPU-Z gerekli tüm bilgileri sağlar.

Güncelleme için BIOS dosyasını bulun

Anakart veya dizüstü bilgisayar üreticisinin web sitesine gidin ve bir destek bağlantısı arayın. Anakart modelinizi arayabilmeniz ve kılavuzları, sürücüleri ve BIOS/UEFI dosyalarını içerebilecek mevcut indirmelerin bir listesini görebilmeniz gerekir. İşte tam da bu yüzden şimdilik anakartınızın modelini öğrenmeniz önemli. Yanlış BIOS dosyaları sisteminize zarar verebilir.

Şimdi, üreticinin sitesinde bir BIOS güncellemesi bulursanız, sayıları kontrol etmelisiniz. Güncelleme mevcut sürümünüzden daha yeni mi? Öyleyse, güncellemeyi indirmenin zamanı geldi. Daha eski BIOS indirmeleri, komut istemine bir komut yazdıktan sonra USB sürücüsünden önyükleme yapacak bir flash programı içerirdi. Bununla birlikte, modern kartlarda genellikle BIOS’ta yerleşik bir yardımcı program bulunur, bu nedenle indirilen .zip dosyası yalnızca BIOS güncelleme dosyasını ve sürüm notlarını içeren bir metin dosyasını içerir.

Bu noktada, BIOS’unuzu tam olarak güncelleme işlemi için üreticinin web sitesindeki talimatları okumaya değer. Bunlar değişiklik gösterir ve güncelleme işlemine başlamadan önce birkaç şeyi yapılandırmanız gerekebilir, örneğin B. güvenli önyükleme modlarını ve hızlı önyükleme modlarını devre dışı bırakmak. Çoğu durumda, dosyaları zip dosyasından çıkarmanız ve bir USB sürücüye kopyalamanız yeterlidir.

MSI, anakart modelinin web sitesindeki destek kategorisinde farklı BIOS sürümlerini sunar.

BIOS güncellemesi doğrudan BIOS’ta

Bu bilgilerle artık doğru BIOS sürümünü arayabilirsiniz. Tüm üreticiler ana sayfalarında ilgili indirmeleri sunar. Anakart adları genellikle sonsuz, karışık harf ve sayı yığınlarından oluşur – isim doğru olmalı! Genellikle bir ZIP arşivi bulacaksınız, genellikle sadece bir benioku metin dosyası ve uzantısı olmayan garip bir şekilde adlandırılmış bir dosya.

bu Şimdi ZIP içeriğini bir USB veri ortamına kopyalayın, ister çubuk ister tüm sabit sürücü olsun. Sonrasında bilgisayarı yeniden başlat ve BIOS’a girin. Bunu yapmak için, bilgisayar yeniden açıldıktan kısa bir süre sonra belirli bir tuşa basmanız gerekir. Bilgisayarınızın BIOS’una girmek için hangi anahtarı kullandığınızı buradan okuyabilirsiniz – çünkü üreticiden üreticiye farklılıklar vardır. Ancak, ekranda genellikle karşılık gelen bir mesaj görüntülenir. Ne yazık ki, her zaman doğrudan buradan gitmiyor: MSI söz konusu olduğunda, güncelleme seçeneğini doğrudan sol altta ” altında bulacaksınız.M Flaş“, diğer üreticilerle yapmanız gereken uygun bir menü öğesi arayın.

Prosedürün geri kalanı yine çok basit: güncelleme aracı tarafından istendiğinde sizinkini seçin USB diski ve sonra sıkıştırılmış üretici yazılımı dosyası. Bundan sonra tek yapmanız gereken beklemek – birkaç dakika sonra bilgisayar yeniden normal şekilde başlamalıdır. Çok önemli: Bu aşamada şunları yapmalısınız: Bilgisayarı kapatmayın veya yeniden başlatmayınbunun geri tepmesi garantilidir!

UEFI’de iş oldukça kolaydır.

Windows yardımcısı aracılığıyla güncelleme

Asus gibi bazı üreticiler de sunuyor BIOS güncellemesi için Windows araçları. Asus’ta, yazılımın adı WinFlash’tır ve temel olarak tek bir avantajı vardır: kurulu olan BIOS’u çubuğa kopyalayabilirsiniz; ancak, herhangi bir nedenle eski sürüme geçmek istemeniz durumunda genellikle eski BIOS sürümlerinin indirilmesi vardır. WinFlash ayrıca BIOS görüntüsünü de indirir, ancak anakartla eşleşen WinFlash sürümünü bulmanız gerekir, böylece herhangi bir çalışma kaydedilmez.

O zaman yapmalısın Sadece aracı çalıştırın ve işini yapmasına izin verin: Bilgisayar yeniden başlatılır, yeni BIOS güncellenir, bilgisayar yeniden Windows’a önyüklenir. Böyle bir Windows aracını kullanmak biraz daha kolay görünebilir, ancak sonuçta sizin için BIOS’a yalnızca üç veya dört kez tıklamanız yeterlidir. Manuel yöntemin avantajı: hemen hemen her zaman çalışır ve BIOS’a nasıl girileceğini öğrenirsiniz. Ve keşfedilecek her türlü faydalı şey var!

MSI en azından güncellemeleri bulmaya yardımcı olur.

BIOS’u USB ile Flashlayın

BIOS’unuzu DOS aracılığıyla güncellemek için bir taneye ihtiyacınız var önyüklenebilir USB çubuğu. Bir tane oluşturmak kolaydır. Rufus kullanıyoruz, ancak HP USB Disk Storage Format Tool, MSI DOS Tool veya UNetbootin gibi diğer seçenekleri kullanabilirsiniz. Varsayılan olarak Rufus, USB’nizi UEFI veya DOS sistem türlerini hedefleyen bir FAT32 dosya biçiminde biçimlendirir. Tercihinize bağlı olarak MS-DOS veya FreeDOS ile önyüklenebilir bir USB bellek oluşturur. Dilerseniz ISO görüntüsü de oluşturabilirsiniz.

Uç: Doğru biçimlendirmeye dikkat edin. Bazen başka türlü sorunlar çıkabilir. Genellikle NFTS biçiminde yanlış gidemezsiniz.

al güncellenmiş BIOS sürümü ve BIOS güncelleme yardımcı programıüreticinin web sitesinden indirdiğiniz ve yeni önyüklenebilir USB belleğe kopyaladığınız. USB belleği bilgisayara takılı bırakın. Ardından sistemi yeniden başlatın. Sistem yeniden başladığında, tuşuna basın [F11] veya basılı tutun. Bu sizi bir önyükleme aygıtı belirtebileceğiniz önyükleme seçiciye götürecektir. Önyüklenebilir USB çubuğunuz olduğundan emin olun önyükleme aygıtı olarak ayarlayın, ardından Enter tuşuna basın.

İstem göründüğünde, BIOS güncelleme yardımcı programınızın veya “bupdater” veya “afudos” veya “awdflash” gibi flash aracınızın tam adını yazmanız gerekir. Dosyalarınız ve güncelleme aracı farklı bir klasördeyse, önce “cd” komutunu kullanarak o klasöre erişmeniz gerekir. Her Flash yardımcı programı biraz farklıdır, ancak anlaşılması yeterince basittir. Ayrıca uygulama DOS’ta başlatılmışsa nasıl devam edileceğine dair tüm bilgileri verirler. Mevcut BIOS’u kaydetmek ve/veya güncelleme için yeni BIOS dosyasını seçmek için verilen bilgileri kontrol edin veya ekrandaki talimatları izleyin.

Uyumluluk kontrolünden sonra güncelleme hazır olmalıdır. Ardından düğmeyi kullanın [Y]onaylamak ve başlamak için. Güncelleme tamamlandıktan sonra, güncellemek için yukarıdaki yöntemi kullanabilirsiniz. BIOS sürüm numarası güncellemenin başarılı olduğundan emin olmak için kontrol edin.

Konuyla ilgili daha fazlası:

Reklamcılık BIOS/UEFI, işletim sisteminizin işlemciye, belleğe ve diğer donanımlara erişebilmesini sağlar. Ve bu üretici yazılımı, örneğin Windows altında çalıştığı için, bir güncelleme, örneğin sürücü veya program güncellemelerinden biraz daha karmaşıktır. BIOS güncellemesi nasıl çalışır? Her şeyden önce, bir BIOS/UEFI’nin gerçekte ne olduğu ve neden her ikisinden de sürekli olarak bahsedildiği konusunda net olmalısınız. BIOS’un açılımı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir