Bir masaüstü kısayolu oluşturun – nasıl çalışır? – Blog

Windows 10 ve Windows 11 ile ihtiyacınız olan her şeye hızlı erişim sağlayan kısayollar oluşturabilirsiniz. Kısayollar, sık kullanılan öğelere hızlı erişim için masaüstünüzde herhangi bir yere yerleştirebileceğiniz kullanışlı küçük simgelerdir. Bu, klasörleri, programları ve hatta web sitelerini içerebilir.

Programlamak için masaüstü kısayolu oluşturun

Programlara kısayol oluşturmanın en kolay yolu başlat menüsüdür: Oradan, istediğiniz uygulamayı masaüstüne sürüklemeniz yeterlidir. Bu nedenle, menünün sol tarafındaki “Uygulamalar” listesinde gezinerek Başlat menüsünde uygulamayı bulun. Bulduğunuzda, uygulamanın kısayolunu Başlat menünüzden masaüstünüze sürükleyip bırakın. Kısayolu açmak için çift tıklamanız yeterlidir.

Başlat menüsünde uygulamayı ada göre arayamayacağınızı unutmayın. Windows 10’da, arama sonuçlarından hiçbir şeyi sürükleyip bırakamazsınız.

Klasör veya dosya bağlantısı

Bir dosyaya masaüstü kısayolu oluşturmak için önce dosyayı Dosya Gezgini’nde herhangi bir yerde bulun. Klavyenizdeki Alt tuşunu basılı tutun ve ardından dosyayı veya klasörü masaüstünüze sürükleyip bırakın. “Masaüstünde kısayol oluştur” sözcükleri görünür. Kısayolu oluşturmak için fare düğmesini bırakın. Burada da bağlantıyı açmak için çift tıklamanız yeterlidir.

Alt tuşunu basılı tutmak gereklidir, aksi takdirde Windows “Masaüstüne Taşı” sözcüklerini görüntüler ve bir kısayol oluşturmak yerine klasörü veya dosyayı masaüstünüze taşır.

Web sitesine masaüstü kısayolu oluşturun

Google Chrome veya Mozilla Firefox’ta web sitelerine hızlı bir şekilde masaüstü kısayolları oluşturabilirsiniz. Bir web sayfası açıkken, adres çubuğunun solundaki simgeyi (genellikle asma kilit veya daire içinde “i”) masaüstüne sürükleyin. Bağlantıya çift tıklamak, web sitesini varsayılan tarayıcınızda açar.

Microsoft Edge, web sayfalarına doğrudan bir masaüstü kısayolu oluşturmanıza izin vermez. Ancak, kısayolları Chrome veya Firefox’ta oluşturabilirsiniz ve bunlar, Microsoft Edge olsa bile otomatik olarak varsayılan web tarayıcınızda açılır.

Açıklayıcı video

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Isabelle Bauer de 27 Ocak 2023, 10:06 am En önemli programlarınıza, dosyalarınıza veya web sitelerinize hızlı erişim için masaüstünüzde kısayollar oluşturun. İlan Windows 10 ve Windows 11 ile ihtiyacınız olan her şeye hızlı erişim sağlayan kısayollar oluşturabilirsiniz. Kısayollar, sık kullanılan öğelere hızlı erişim için masaüstünüzde herhangi bir yere yerleştirebileceğiniz kullanışlı küçük simgelerdir. Bu, klasörleri,…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir