Bloatware – nedir bu? – Blog

Resim: JoemanjiArts/Shutterstock.com

Bloatware, İngilizce “bloat” ve yazılımdan oluşan bir kelime yapısıdır. Bloatware bu nedenle aynı zamanda daha az yaygın hale geliyor. şişirilmiş ürünler belirlendi. Terim, bir kullanıcı olarak size hiçbir katma değer sunmayan, genellikle gereksiz, önceden yüklenmiş yazılım anlamına gelir. Aksine, cep telefonu yavaşlayacak ve ek işlevlerle aşırı yüklenecektir. Bloatware’in gerçekte ne olduğunu, neden var olduğunu ve ondan nasıl kurtulacağımızı açıklayacağız.

bloatware nedir?

Bir bakıma bloatware, Windows, Android, iOS veya macOS işletim sisteminizi fark edilir derecede yavaşlatan bir durumu tanımlar. Bunun nedeni ise ek, gereksiz yazılımların donanımsal performans da gerektirmesidir. Bu genellikle sorulmadan arka planda çalışır ve cihazınızın kaynaklarını tüketir. İngilizceden türetilen terim bu nedenle metaforik olarak enflasyon sürecini tanımlar. Sıklıkla hatalı olan aşırı yüklenmiş yazılım, sistem kaynaklarını tüketir. Bunlar aksi takdirde diğer önemli işlemler için kullanılabilir ve böylece ister akıllı telefon ister PC olsun cihazın gözle görülür şekilde daha hızlı çalışmasını sağlar. Sorun birçok kullanıcı için bile belirgin değil. Bazılarını hiç kaldıramadığınız istenmeyen yazılımlar arka planda çalışır ve değerli cihaz kaynaklarını tüketir. Halihazırda yüklü olan uygulamalar, fark edilmeden üreticiye veri gönderir.

Çeşitli bloatware’leri kaldırmaya karar vermeden önce, size bunların neden var olduğunu ve üreticilerin bundan ne kadar kazanç sağladığını açıklayacağız.

Bloatware neden önceden yüklenmiştir?

Birçok Android akıllı telefon üreticisi artık cihazlarını yalnızca Android işletim sisteminin temel işlevleriyle birlikte teslim etmiyor. Örnek olarak Samsung’dan bahsetmek gerekir. Sayısız sosyal medya uygulaması ve oyununa ek olarak, üreticiden önceden yüklenmiş şirket içi takvim uygulamaları da bulacaksınız. Örneğin, kullanıcılar Samsung’un önceden yüklenmiş akıllı telefon uygulaması “Device Care”de casus yazılım olduğundan şüpheleniyor. Değiştirilmiş işletim sistemleri finansal avantajlarla motive edilir. Önceden yüklenmiş bir alışveriş uygulaması aracılığıyla bir şey satın alırsanız, üretici bir komisyon alır. Bir sosyal medya uygulaması önceden yüklenmiş mi? Elbette üretici, bunun için üçüncü taraf sağlayıcıdan da para alıyor. İstenmeyen yazılımlar kullanarak salt veri toplama yoluyla elde edilen mali kazanç da yaygın bir nedendir.

Windows bile bloatware içermez. Varsayılan olarak hiçbir kullanıcı Candy Crash veya Xbox uygulamasına ihtiyaç duymaz, ancak Windows üreticileri çeşitli yazılımları sizin için önceden yükler. Neden? Niye? Böylece siz buradan alışveriş yapabilirsiniz ve Microsoft buradan kar elde edebilir.

Bloatware’i nasıl kaldırabilirsiniz?

Gereksiz yazılımları cihazınızdan silmek istiyorsanız aşağıdaki yazıları okuyun:

macOS ve iOS için artık sistem uygulamalarını ve bloatware’i geleneksel şekilde kaldırma seçeneği var:

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Michael Mierke de 1 Ocak 2023, 10:21 Bloatware, cihazlarınızı yavaşlatır ve gereksizdir. Ancak bloatware tam olarak nedir ve ondan nasıl kurtulursunuz? Resim: JoemanjiArts/Shutterstock.com İlan Bloatware, İngilizce “bloat” ve yazılımdan oluşan bir kelime yapısıdır. Bloatware bu nedenle aynı zamanda daha az yaygın hale geliyor. şişirilmiş ürünler belirlendi. Terim, bir kullanıcı olarak size hiçbir katma değer…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir