Boş RAM – bu şekilde çalışır

Bilgisayar uygulamaları, yükleme yapılandırmalarını ve ayarlarını RAM’de (ana bellek) saklar. RAM’de kullanılan bellek türü çok daha hızlı olduğundan program bir dahaki sefere daha hızlı yüklenecektir. Böylece daha yüksek kapasiteli RAM kullanarak herhangi bir gecikme yaşamadan aynı anda daha fazla uygulamayı kullanabilirsiniz. Ancak bu programların önbellek dosyalarının büyük bir kısmı RAM’e yüklenirse, diğer önemli sistem işlemleri için kullanılabilir alan azalabilir. Bu sonuçta bilgisayarın yavaşlamasına neden olur. Önbelleği düzenli olarak temizlemek, özellikle çoklu görev yaparken fiziksel belleği boşaltabilir ve sistem performansını iyileştirebilir.

Reklamcılık

RAM’inizi tamamen temizlemenin ve yeniden başlatmanın en kolay yolu bilgisayarınızı yeniden başlatmaktır. Bilgisayarı tamamen kapatırsanız hafızanın gücü kesilecek ve silinmesine neden olacaktır.

Bilgisayarınızda programları ve uygulamaları çalıştırdığınızda, yapılandırmalar ve önbellek, sürücüde geçici dosyalar olarak depolanır. Bu dosyalar, sistem önyüklendikten sonra program yüklenir yüklenmez belleğe yüklenir. Bu geçici dosyalar RAM önbelleğinin büyümesine neden olabilir. Bu nedenle bunları kaldırmalısınız.

Adım adım talimatlarımızı izleyin veya hızlı başlangıç ​​kılavuzunu görüntüleyin.

1. adım:

Klavye kısayoluna basarak Çalıştır penceresini açın [Windows] +[R] kullanmak. Daha sonra şu komutu girin:sıcaklık” ve ile onaylayın [Enter].

Sayfa dosyası, sabit sürücünüzde, fiziksel bellek dolduğunda sanal bellek görevi gören alandır. RAM alanı azaldıkça tüm önbellek ve program yapılandırmaları pagefile.sys adlı bir dosyada saklanır. Bilgisayar kapatıldığında otomatik olarak temizlenen RAM’in aksine, disk belleği dosyası dolu kalır. Disk belleği dosyasının silinmesi RAM’i doğrudan etkilemese de benzer bir etkiye sahip olabilir.

Adım adım talimatlarımızı izleyin veya hızlı başlangıç ​​kılavuzunu görüntüleyin.

1. adım:

Düğmelere aynı anda basın [Windows] + [R] ve şu komutu verin”gpedit.mscYerel Grup İlkesi Düzenleyicisini açmak için metin kutusuna ” yazın.

Bir düzenleyici uygulamasını kullanarak Windows PC’nizin RAM’ini kolayca temizleyebilirsiniz. Gelişmiş bir yazılıma gerek yoktur. Ayrıca, üçüncü taraf Ram artırma yazılımını indirip yapılandırmak için harcayacağınız zamandan da tasarruf etmenizi sağlar.

Adım adım talimatlarımızı izleyin veya hızlı başlangıç ​​kılavuzunu görüntüleyin.

1. adım:

tıkla Windows arama çubuğu ve ” terimini girineditör“. Ardından düzenleyiciyi açmak için aynı isimli sonuca tıklayın.
 1. Klavye kısayolunu kullanın [Windows] + [R], vermek “sıcaklık” pencerede ve tuşuna basın [Enter].
 2. İşaretlemek Sen şimdi Tümü Klasördeki dosyalar ve silmek Bunu yukarıdaki butonu kullanarak yapabilirsiniz.
 3. Giriş penceresini tekrar açın [Windows] + [R] ve ” komutlarını kullanarak işlemi tekrarlayın.%temp%” ve daha sonra “önceden getir“. Burayı da sil Tümü Klasörlerdeki dosyalar.
 4. Şimdi tuşlarla aç [Windows] + [I] the Windows Ayarları ve ardından “sistem“.
 5. “‘ye tıkladıktan sonraDepolamak“tıklandı, seç”Geçici veriler” dışında.
 6. Tüm dosyalar tarandıktan sonra bunları seçin ve ardından üstteki ” düğmesine tıklayınDosyaları kaldır“. Bu işlem biraz zaman alabilir.
 1. Klavye kısayolunu kullanın [Windows] + [R]komutunu girin”gpedit.msc” ve ardından tuşuna basın [Enter].
 2. Şimdi yola gidin Bilgisayar Yapılandırması/Windows Ayarları/Güvenlik Ayarları/Yerel İlkeler/Güvenlik Seçenekleri.
 3. Burada bir tane yap Çift tıklama girişte”Kapatma: Sanal bellek takas dosyasını temizle“.
 4. ” seçeneğini seçinEtkinleştirilmiş“ve sonra”ya tıklayınDevralmak“.
 5. Başlangıç Daha sonra bilgisayarınız yeni.
 1. Girin Windows arama çubuğu dönem “editör” ve ardından aynı adı taşıyan sonuca tıklayın.
 2. Ayrıca Explorer’ı açın ve orada bir tane yapın Sağ tık Açık “Bu bilgisayar“. Sonra şuraya git “Özellikler“.
 3. Altında “Cihaz özellikleri“şimdi seçeneği göreceksiniz”Yüklü RAM“. Bunu yazın ve çarpmak GB cinsinden değer, faktörüyle birlikte 102400000. Örneğin: 8GB RAM için 8×102400000 = 819200000.
 4. İçinde editör ardından aşağıdaki komutu girin: FreeMem=Space(hesaplanan RAM değeriniz).
 5. Daha sonra sol üstteki “” seçeneğine tıklayındosya” ve seç “Farklı kaydet” dışında.
 6. Ardından ” seçeneğini seçinDosya tipi” seçenek “Tüm dosyalar“. Sonra uygun olanı girin isimler dosyanız için, ancak emin olun bitirme .vbs” dır-dir.
 7. Tekrar aç editör ve ardından aşağıdaki komutu girin: gizem=(80000000)
 8. Kaydetmek Ayrıca bu dosyayı “.txt” olarak kaydedin.vbs” uzak.
 9. Yol göstermek Daha sonra birbiri ardına yazarak her iki dosyayı da seçin. Çift tıklama üzerinde yap.


(işba)

Haberin Sonu

Windows 10: Boş RAM – bu şekilde çalışır Bilgisayar uygulamaları, yükleme yapılandırmalarını ve ayarlarını RAM’de (ana bellek) saklar. RAM’de kullanılan bellek türü çok daha hızlı olduğundan program bir dahaki sefere daha hızlı yüklenecektir. Böylece daha yüksek kapasiteli RAM kullanarak herhangi bir gecikme yaşamadan aynı anda daha fazla uygulamayı kullanabilirsiniz. Ancak bu programların önbellek dosyalarının büyük…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir