Bu Twitter alternatifleri var – Blog

Twitter, Tesla CEO’su Elon Musk’un Ekim 2022’de yeni sahibi olmasından bu yana tartışmalarla boğuşuyor. İşten çıkarmalardan tartışmalı Twitter hesaplarının eski durumuna getirilmesine kadar sitede pek çok değişiklik yapıldı. En azından Musk’ın devralmasından bu yana birçok Twitter kullanıcısı alternatifler arıyor.

Bu Twitter alternatifleri var

mastodon

Mastodon, kullanıcıların kendi kuralları ve moderasyon kılavuzlarıyla kendi topluluklarını veya “sunucularını” oluşturabilecekleri veya başkalarınınkini takip edebilecekleri açık kaynaklı, merkezi olmayan bir platformdur. Mastodon’a başlamak kolaydır: ilginizi çeken bir sunucu bulun ve orada bir profil oluşturun. Ancak gerekli bilgi birikimine sahipseniz kendi sunucunuzu da kurabilirsiniz.

Mastodon, Twitter’a benzer şekilde çalışır ve kullanıcıların düşüncelerini gerçek zamanlı olarak paylaşmalarına ve ayrıca başkalarının gönderilerini yeniden paylaşmalarına olanak tanır. Seçtiğiniz topluluklardan en fazla 500 karakter gönderebilir, konulara yanıt verebilir ve bloglar paylaşabilirsiniz. Her sunucu bağımsızdır – kendi kuralları ve moderatörleri ile – ancak tüm topluluklar birbirine bağlıdır. Bu, diğer sunucuların kullanıcılarını takip edebileceğiniz ve onlarla etkileşim kurabileceğiniz anlamına gelir.

reddit

Reddit kendisini tartışma ve sohbet için popüler bir merkez haline getirdi. Farklı insan toplulukları, oyunlardan haberlere, güzellik ve filmlere kadar çeşitli konuları tartışmak için forumlarda bir araya gelebilir. Reddit’in en önemli özelliklerinden biri, kullanıcıların içerik ve yorumlara olumlu veya olumsuz oy vermesini sağlayan oylama sistemidir.

Site, klasik mesaj panolarına göre modellenmiştir, bu nedenle bir Twitter akışına benzemez. Bunun yerine, alt dizinler adı verilen alt gruplara ayrılır. İlginizi çeken herhangi bir alt diziye katılabilirsiniz – anime, tığ işi, Star Wars, bilimkurgu edebiyatı veya hakkında sohbet etmek istediğiniz her türlü politika, din veya sosyal konu. Bu, yayınınızın yalnızca görmek istediğiniz içeriği göstereceği anlamına gelir.

Plurk

Plurk kendisini “çılgınlar için bir sosyal ağ” olarak tanımlıyor. Orada, örgü örmeden Netflix’e kadar çok çeşitli günlük konuları tartışan insanlar bulacaksınız. Şirket Tayvan’da bulunuyor, pek çok tartışma Asya pop kültürü etrafında dönüyor. Temel özelliklerden biri, kullanımı daha kolay ve geleneksel sosyal medya haber akışından daha ilgi çekici olmayı amaçlayan yenilikçi bir kronolojik akıştır.

Plurk, gönderileri “plurks” ve kullanıcıları “plurkers” olarak ifade eder. Kullanıcılar, zaman çizelgelerinde metin güncellemelerini, resimleri ve bağlantıları paylaşabilir ve diğer kullanıcıların gönderileriyle yorum yaparak, beğenerek ve “tekrar yazarak” (Twitter’daki retweetlemeye benzer şekilde) etkileşim kurabilir.

kovan sosyal

Hive Social, çalışma biçimindeki bariz benzerlikten dolayı bazen bir Twitter klonu olarak anılır. Kullanıcıları takip edebilir, içeriklerini beğenebilir, yorumlayabilir ve iletebilirsiniz. Geliştiricilere göre Hive Social, kronolojik bir içerik akışı ve özelleştirilebilir bir pano ile kullanımı kolay bir sosyal ağ olmayı amaçlıyor.

Hive Social’da kendinizi ifade etmek için zamirlerinizi, burcunuzu, renk temanızı ve hatta profil müziğinizi seçebilirsiniz. Platformu mümkün olduğunca taciz ve nefret söyleminden uzak tutmak için içerik denetimi konusunda Twitter’dan daha katı bir duruş sergiliyor. Sosyal ağ, Play Store ve App Store’da yalnızca bir uygulama olarak mevcuttur:

Karşı Sosyal

CounterSocial, aynı zamanda bir VR özelliği (“Counter Realms” olarak adlandırılır) içeren ilk sosyal ağ uygulamasıdır. Orada, plaj, orman veya şehir manzarası gibi farklı sanal ortamları keşfetmek ve diğer kullanıcıların avatarlarıyla etkileşim kurmak için kullanabileceğiniz sanal avatarlar oluşturabilirsiniz. CounterSocial, VR olmadan da çalışır: Bir masaüstü modu aracılığıyla diğer kullanıcılarla geleneksel şekilde etkileşim kurabilirsiniz.

CounterSocial’da farklı kullanıcı arabirimleri arasından seçim yapabilirsiniz: Gelişmiş mod, geleneksel akış yerine bir dizi sütun aracılığıyla çalışır. Farklı hashtag’leri veya kullanıcı listelerini takip etmek için her sütunu kullanabilirsiniz. Alternatif basitleştirilmiş mod, Twitter veya Facebook’u daha çok anımsatan tek bir besleme sunar. Sosyal ağ ücretsizdir, ancak ayda 4,99 € karşılığında bir Pro sürümü vardır. Bu, ek güvenlik, trafik ve haber videoları gibi diğer akışlara erişim ve Counter Realms’e erişim sağlar.

CounterSocial ana sayfasında trollere, reklamlara veya sahte haberlere izin vermediğini duyurur ve gizliliği ve güvenliği artırmak için aldığı önlemlerin uzun bir listesini sunar.

yardımcı ev sahibi

Cohost hala beta sürümünde olmasına rağmen, herkes hizmete kaydolabilir. Cohost, gönderileri kronolojik olarak görüntüleyen dikey bir besleme sunar. Akışınızda göstermek için takip etmek istediğiniz kullanıcıları bulun. Twitter’a benzer şekilde, Cohost’un takipçileri, paylaşımları, beğenileri ve yorumları vardır. Şimdilik kullanıcı arayüzü oldukça basit ve herhangi bir algoritma kullanılmadığı için son dakika haberleri bölümü yok. Hashtag’leri kullanarak aktif olarak arama yapmadığınız sürece platform içeriği görüntülemeyecektir. Platformu ücretsiz olarak kullanabilir veya daha büyük yüklemeler ve daha fazla özelleştirme seçeneği gibi ek özellikler için aylık 5 ABD doları ücret ödeyebilirsiniz.

postalamak

Posta, haber içeriğine odaklanan başka bir yeni hizmettir. Buradaki fikir, “abonelik veya reklam olmadan birinci sınıf haber içeriğini keşfedebilir, okuyabilir, izleyebilir, tartışabilir ve paylaşabilirsiniz”. Genellikle bir ödeme duvarının arkasında olan bir makaleyi okumak istiyorsanız, o makale için Post aracılığıyla ödeme yapabilirsiniz.

Gönderi puan sistemine göre çalışır: kaydolduğunuzda 50 puan alırsınız ve bu puanları ücretli bir makaleyi okumak veya gönderilerinden keyif aldığınız bir yazarı ödüllendirmek için kullanabilirsiniz. Her puan bir kuruş değerindedir ve sanal bir cüzdanda tutulur; küçük bir ücret karşılığında ek puanlar satın alınabilir. Makaleleri yorumlayabilir, beğenebilir ve paylaşabilirsiniz. Besleme ayrıca Twitter’a benzer şekilde yapılandırılmıştır ve görünümü, iyi bilinen sosyal ağı çok anımsatır.

Konuyla ilgili daha fazlası:

Reklamcılık Twitter, Tesla CEO’su Elon Musk’un Ekim 2022’de yeni sahibi olmasından bu yana tartışmalarla boğuşuyor. İşten çıkarmalardan tartışmalı Twitter hesaplarının eski durumuna getirilmesine kadar sitede pek çok değişiklik yapıldı. En azından Musk’ın devralmasından bu yana birçok Twitter kullanıcısı alternatifler arıyor. Bu Twitter alternatifleri var mastodon Mastodon, kullanıcıların kendi kuralları ve moderasyon kılavuzlarıyla kendi topluluklarını veya…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir