Çevrimiçi vergi sınıfını değiştirin – bu şekilde çalışır – Blog

Resim: Undrey/Shutterstock.com

Evleniyor, bebek sahibi oluyor ya da işinizi kaybediyor olsanız da, genellikle vergi matrahınızı buna göre değiştirmeye değer. Bunu evden kolayca yapabilirsiniz. Vergi dairesinin online programı olan ELSTER ile online olarak bir form gönderebilir ve vergi sınıfınızda değişiklik başvurusunda bulunabilirsiniz.

ELSTER’de çevrimiçi olarak vergi sınıfını değiştirin

Vergi sınıfınız, işvereninizin ücret vergisini doğru bir şekilde hesaplaması için ihtiyaç duyduğu ELStAM’inizde (Elektronik ücret vergi indirimi özellikleri) bulunur. Vergi sınıfı değişikliği için başvuruda bulunursanız, vergi daireniz ücret vergi kesintisi özelliklerini değiştirmekle yükümlüdür. ELSTER’de vergi sınıfını çevrimiçi olarak kolayca değiştirebilirsiniz.

Vergi dairesinin online programını kullanabilmek için oraya kayıt olmanız gerekmektedir. Bunun için genellikle postada aldığınız bir kodla etkinleştirdiğiniz bir sertifikaya ihtiyacınız vardır. Bu nedenle, kayıt birkaç gün sürebilir. ELSTER’a tam olarak nasıl kayıt olunacağını başka bir makalede okuyabilirsiniz.

Ardından adım adım kılavuzumuzu izleyin veya hızlı başlangıç ​​kılavuzunu görüntüleyin.

Hangi vergi sınıfı doğru?

 • Vergi sınıfı I: Bekar çalışanlar için: Bekar, ayrılmış çiftler, dul, boşanmış, çocuksuz
 • Vergi sınıfı II: Bekar ebeveynler için: Bu gelir vergisi sınıfına ancak, çocuk parası veya çocuk yardımı aldığınız hanenizde en az bir reşit olmayan çocuk yaşıyorsa başvurabilirsiniz.
 • Vergi sınıfı III: V ile birlikte evli çiftler için: Bu vergi dilimi kombinasyonu, farklı maaşlar kazanan evli çiftler için en uygun olanıdır.
 • Vergi sınıfı IV: Aynı gelire sahip evli çiftler için: Vergi sınıfı IV, kabaca aynı gelire sahip eşler için tasarlanmıştır.
 • Vergi sınıfı V: III ile birlikte evli çiftler için: Bkz. Sınıf III. Daha az kazanan ortak bu sınıfa geçmelidir.
 • Vergi sınıfı VI: İkinci işi olan çalışanlar için: Birden fazla işverenden maaş alıyorsanız, ek kazançlarınızın vergi sınıfı VI’da vergilendirilmesi gerekir. Medeni durumunuz önemli değil.

hızlı başlangıç ​​Kılavuzu

 1. Vergi sınıfı değişiklik formuyla ELSTER sayfasını açın: https://www.elster.de/eportal/formulare-dienstleistungen/alleformulare/elevsteuerklassewechsel. Orada oturum açın ve uygun olanı seçtikten sonra tıklayın yıl butonu üzerinde”Daha öte“.
 2. Daha sonra formu kullanabilirsiniz Mevcut profillerden alınan veriler doldur. Bu şekilde bilgileri kendiniz doldurmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca bu adımı atlayabilirsiniz.
 3. O zaman seninkini gir vergi numarası A. Onları bilmiyorsanız, uygun seçeneği seçebilirsiniz. o zaman senin sorumlu Vergi Dairesi belirtmek. Bunu posta kodunuz için vergi dairesini internette arayarak bulabilirsiniz.
 4. Ardından “Daha öte” formun bir sonraki sayfasına gitmek için. Tüm bilgileri doldurun ve forma tıklayın.
 5. Formu yanlış doldurduysanız veya bilgiler hala eksikse, ELSTER sonunda size bildirecektir. Sonra buna tıklayın Üç çizgili menü sola gidin ve gerekli alanları doldurmak için belirtilen sayfalara geri dönün.
 6. Vergi sınıfını değiştirme formu doğru bir şekilde doldurulmuşsa ” düğmesini kullanabilirsiniz.Gemiye“vergi dairenize.

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Isabelle Bauer de 13 Şubat 2023, 11:42 Vergi diliminizi değiştirmek istiyor ancak nasıl yapacağınızdan tam olarak emin değil misiniz? Bunu vergi dairenize online olarak kolayca ibraz edebilirsiniz. Resim: Undrey/Shutterstock.com Reklamcılık Evleniyor, bebek sahibi oluyor ya da işinizi kaybediyor olsanız da, genellikle vergi matrahınızı buna göre değiştirmeye değer. Bunu evden kolayca yapabilirsiniz. Vergi dairesinin online…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir