Daha iyi fotoğraflar için iPhone kamera ayarları – Blog

iPhone kameraları son birkaç nesilde giderek daha iyi hale geldi ve bazen otomatik modda çok güzel fotoğraflar sunuyor. Ancak, fotoğraf veya video çekmeden önce ayarlara hızlıca göz atarsanız, fotoğraflar genellikle daha da iyi olur. Kolayca daha iyi çekimler yapmak için dikkat etmeniz gereken bazı ayarlar!

Önceden hangi ayarları yapmalıyım?

Temel ayarların çoğu, beğeninize göre ince ayar yapmaya değer. Bir kez ayarladıktan sonra kaydedilirler ve fotoğraf veya video çekerken onlar için tekrar endişelenmenize gerek kalmaz. Ayarları ve burada ne işe yaradıklarını kısaca anlatacağız.

Bunu yapmak için, Ayarlar iPhone’unuzda biraz aşağı kaydırın ve ” menü öğesine dokunun.kamera“.

Genel Ayarlar

Yukarıda öğeyi bulacaksınız “formatlaraltında fotoğraflarınızı ve videolarınızı kaydedeceğiniz formatı ayarlayabilirsiniz. Bu, kaydın kendisiyle daha az alakalıdır, ancak fotoğrafları bir Windows bilgisayarda veya Android akıllı telefonda sorunsuz bir şekilde açmak istiyorsanız, kesinlikle “Maksimum uyumluluk” seçmek

Üzerine dokunun “ayarları koru‘, kamera uygulamasından çıktığınızda hangi çekim modlarının ve ayarlarının kaydedileceğini ayarlayabilirsiniz. Burada özellikle yardımcı olan “kamera modu“, en son fotoğraf veya video çektiğiniz modu kaydeder. Örneğin, video kamera veya portre moduna doğrudan erişebilirsiniz.

videolar için ayarlar

Geri dönün ve ardından “video kaydetmek“. Burada yapabilirsin çözünürlük Ve kare hızı videoların nereye kaydedileceğini özelleştirin. Genel olarak, çözünürlük ne kadar yüksek olursa, kayıtların kalitesi ve netliği o kadar iyi olur ve saniyede daha fazla kare kaydederken videolar daha düzgün görünür. Ancak, ortaya çıkan videolar çok fazla depolama alanı gerektirir, bu nedenle kaydetmeden önce varyantlardan hangisine ihtiyacınız olduğunu düşünmelisiniz.

Daha kaliteli video kayıtları elde etmek için kesinlikle “stereo ses kaydıiPhone’unuz destekliyorsa etkinleştirin. Bu, neredeyse hiç ek depolama alanı kullanılmadığı, ancak videoların sesinin çok daha iyi olduğu anlamına gelir.

Fotoğraflar için ayarlar

Aşağıdaki alanda “fotoğraf çekimi“özellikle yeni iPhone’larda bazı önemli ayarlar bulacaksınız. Etkinleştir “lens düzeltme‘ kameraların lenslerinden kaynaklanan bozulmaları telafi etmek ve daha iyi fotoğraf kalitesi elde etmek için. o olsun”Akıllı HDR” Ve “sahne algılama‘ fotoğraflarla ilgili gereksinimlerinize bağlıdır: Görüntüleri daha sonra düzenlemek istiyorsanız ve fotoğrafların olabildiğince düzenlenmemiş olmasına ihtiyacınız varsa, seçenekleri devre dışı bırakın; ancak, daha sonra çok fazla düzenleme yapmak zorunda kalmadan en iyi kaliteyi kutudan çıkarır çıkarmaz istiyorsanız, açın.

Alanın altında kullanın “kompozisyon” seçenek “Dış çerçeveyi göster‘, yeni iPhone’ların ultra geniş açılı kamerası, ana kameranın gerçek vizörünün etrafında daha fazlasını göstermek için kullanılır. Bu, fotoğrafta iyi görünecek görüntünün küçük bir bölümünü kırpıyor olup olmadığınızı size söyleyecektir.

” seçeneğini etkinleştirin.Kafes‘, vizörde 3×3 alanları olan bir ızgara görüntülenecektir. Bunu kayıt sırasında nasıl kullanabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

: Anahtar “QR kodlarını tarayın“, böylece QR kodlarını okumak için fazladan bir uygulama kullanmanıza gerek kalmaz, iPhone kameranızı ona doğrultmanız yeterlidir. Kameranın üzerinde görüntülenen bildirime dokunulduğunda doğrudan web sitesi veya uygulama açılır.

Yeni başlayanlar, ileri düzey kullanıcılar ve profesyoneller için 500’den fazla iPhone ipucu

Kayıt yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Genel ayarlara ek olarak, kamera uygulamasında fotoğraf veya video çekerken dikkat edebileceğiniz birkaç şey daha var:

odak ve parlaklık

öyle olsa bile odak genellikle zaten otomatik olarak doğru şekilde ayarlanmışsa, genellikle manuel olarak tekrar ayarlamaya değer. Bu, iPhone’unuzun tam olarak hangi alana odaklanacağını bilmesini sağlar ve bu genellikle genel görüntü kalitesini de artırır. Musluk Odaklanmak istediğiniz noktayı işaret etmeniz yeterlidir. Odağı ayarladıktan sonra şunları yapabilirsiniz: parlaklık ile kayıt kaydırıcı odak simgesinin sağında.

: iPhone’lar genellikle resimdeki parlak alanları aşırı pozlama eğiliminde olduğundan, fotoğraflarınızı biraz fazla karanlık çekin. Görüntü düzenlemede bunu düzeltmek, çok karanlık alanlara göre daha az kolaydır.

Odak ve parlaklık ayarlarınızdan memnun olduğunuzda odak simgesine tıklayabilirsiniz. tutmaksözde “AE/AF kilidi” etkinleştirin. Sonuç olarak, odak ve parlaklık artık iPhone tarafından otomatik olarak ayarlanmaz. Kilidi kapatmak için kameranın vizöründe herhangi bir yere dokunmanız yeterlidir.

Daha yeni iPhone’larda kaydırın aşağıdan yukarıya, size diğer ayarlar gösterilecektir. için ayarlar parlaklık ilgili: Mümkünse, devre dışı bırakın yıldırım, çünkü bu genellikle renklerin doğal görünmemesine neden olur. Bunun sağında, karanlık ortamlarda gece modu, zayıf aydınlatmada bile güzel fotoğraflar çekmek için kullanabilirsiniz. simgesine dokunun, kullanabilirsiniz maruz kalma süresi ayarlayın – yani fotoğrafın ne kadar süreyle çekilmesi gerektiğini. Fotoğraf çekerken, resmin bulanıklaşmasını önlemek için iPhone’unuzu mümkün olduğunca sabit tutun.

kompozisyon

Görüntü kompozisyonu, görüntünüzün “bileşimini” açıklar – yani görüntünün üzerine hangi nesneleri yerleştirirsiniz. Tablo size bu konuda yardımcı olabilir: Bir kişinin gözleri veya nesneleri gibi önemli noktaları tablonun üzerine yerleştirmeye çalışın. Izgaranın kesişimleri saklamak. Bu, resminizin altın oran kurallarına uygun olduğu anlamına gelir, bu da onu çok daha uyumlu ve daha güzel görünmesini sağlar.

Izgaranın diğer bir avantajı: Yukarıdan aşağıya veya tam tersi şekilde çekim yapıyorsanız, bir ortada çapraz görüntülenir. İki çarpı işareti birbirinin üzerindeyse, iPhone’unuzu tamamen yatay tutuyorsunuz demektir.

Ayrıca, alttan yukarı kaydırırsanız, bunu doğrudan yapabilirsiniz. Kaydın görüntü formatı ayarlamak. Fotoğrafını çekmek istediğiniz belirli bir boyutunuz varsa, buradan ayarlayabilirsiniz. Bununla birlikte, görüntü yalnızca kırpıldığından ve herhangi bir çözünürlük elde edilmediğinden, çoğu durumda fotoğrafı daha sonra Fotoğraflar uygulamasında kırpmak mantıklıdır.

geçerli olan numaraya dokunun Yakınlaştırma seviyesi iPhone’unuzdaki farklı kameralar arasında geçiş yapmak için Özellikle de ultra geniş açılı kamera fotoğrafınıza daha fazlasını kattığınız ve aynı zamanda özel ve taze bir görünüm elde ettiğiniz için yaratıcı fotoğraflar ve videolar sağlar.

çekim modları

“Normal” fotoğraf ve videolara, portre fotoğraflarına, panoramalara, hızlandırılmış ve ağır çekim videolara ek olarak, iPhone’unuz ayrıca bir dizi çekim modlarıbu da belirli durumlarda çok yardımcı olabilir.

de Canlı Fotoğraflar özelliği kayıt düğmesine dokunmadan önce ve sonra, küçük bir video oluşturmak için daha fazla görüntü kaydedilir; örneğin, daha sonra Fotoğraflar uygulamasında uzun bir poz oluşturulabilir veya belirli bir görüntü seçilebilir. Örneğin, grup fotoğraflarında herkesin gözlerini açtığı görüntüyü seçmek için bunu kullanabilirsiniz. Canlı Fotoğrafları etkinleştirmek için şunlardan birine dokunun: sağ üstteki simgede veya aşağıdaki gelişmiş ayarlarda, Canlı Fotoğraf simgesine dokunduktan sonra ” öğesini seçin.yaşamak” dışında.

Alternatif olarak şunları yapabilirsiniz: devamlı atış o kadar çok fotoğraf çekmeyen ama daha kaliteli olan. Bunu yapmak için, deklanşöre basıldı ve onu hızlıca çek Sola. Burada da daha sonra Fotoğraflar uygulamasında kullanmak istediğiniz fotoğrafı seçebilirsiniz.

Kamera uygulamasında fotoğraf işlevini yeni açtıysanız ve hızlı bir şekilde video kaydetmek istiyorsanız, tetiklemek basitçe tutmak. Bu sözde oluşturur “Hızlı Video Çek‘ video işlevine geçmek zorunda kalmamanız için oluşturuldu.

Video kamerayı açın, her zaman sağ üstte geçerli olana ulaşabilirsiniz. çözünürlük Ve kare hızı değiştirmek için dokunun. Bu nedenle, bir video için daha yüksek bir çözünürlüğe veya saniyede daha fazla kareye ihtiyacınız varsa ayarları açmanız gerekmez.

Konuyla ilgili daha fazlası:

Reklamcılık iPhone kameraları son birkaç nesilde giderek daha iyi hale geldi ve bazen otomatik modda çok güzel fotoğraflar sunuyor. Ancak, fotoğraf veya video çekmeden önce ayarlara hızlıca göz atarsanız, fotoğraflar genellikle daha da iyi olur. Kolayca daha iyi çekimler yapmak için dikkat etmeniz gereken bazı ayarlar! Önceden hangi ayarları yapmalıyım? Temel ayarların çoğu, beğeninize göre…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir