DCM dosyasını açın – bu şekilde çalışır – Blog

Bilgisayarınızda bir .dcm dosyası var mı? Bu dosya uzantısına sahip dosyalar yalnızca belirli uygulamalar tarafından açılabilir. Size hangi yazılımla çalıştığını söyleyeceğiz.

DCM dosyası nedir?

DICOM’un kısaltması Tıpta Dijital Görüntüleme ve İletişim. Bu formattaki dosyalar büyük olasılıkla bir DCM veya DCM30 (DICOM 3.0) dosya uzantısıyla kaydedilir, ancak bazılarının hiç uzantısı olmayabilir. DICOM hem bir iletişim protokolü hem de bir dosya formatıdır, yani ultrason ve MRI görüntüleri gibi tıbbi bilgileri hastanın verileriyle birlikte tek bir dosyada saklayabilir. Biçim, tüm verilerin bir arada kalmasını sağlar ve bu bilgilerin DICOM biçimini destekleyen cihazlar arasında aktarılmasına izin verir. DCM uzantısı, macOS DiskCatalogMaker programı tarafından DiskCatalogMaker katalog biçimi olarak da kullanılır.

Ancak DICOM biçimini veya DCM uzantılı bir dosyayı dijital kameranızın veya akıllı telefon uygulamanızın fotoğrafları depoladığı DCIM klasörüyle karıştırmayın. Dosya uzantıları çok benzer.

DCM dosyası nasıl açılır

Tıbbi bir prosedürden sonra alınan bir diskte veya flash sürücüde bulunan DCM veya DCM30 dosyaları, verilen DICOM görüntüleyici yazılımı kullanılarak görüntülenebilir. Bu genellikle veri taşıyıcısında veya sürücüde de bulunur. isimli bir dosya arayın. kurulum.exe veya benzer bir dosya veya verilerle birlikte gelen belgelere bakın.

DICOM görüntüleyiciyi çalıştıramazsanız veya tıbbi görüntüler bir DICOM görüntüleyiciyle birlikte gelmezse, ücretsiz MicroDicom programı bir seçenektir. Aracı şu bağlantıdan indirebilirsiniz: https://www.microdicom.com/downloads.html. Bununla birlikte, bir ZIP dosyası yoluyla veya hatta DICOM dosyaları için klasörlerinize göz atarak, doğrudan diskten röntgeni veya başka herhangi bir tıbbi görüntüyü açabilirsiniz. MicroDicom’da bir dosya açıldığında, meta verilerini görüntüleyebilir, JPG, TIF veya diğer popüler görüntü dosyası türü olarak dışa aktarabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Sadece programı açın ve oradan sol üstteki klasörün bulunduğu simgeye tıklayın. Daha sonra bilgisayarınızda DCM dosyasını seçebilir ve ardından dosyayı açabilirsiniz.

DICOM dosyalarınızı açmak için web tabanlı bir araç kullanmayı tercih ederseniz, ücretsiz Jack Imaging Viewer’ın tek yolu vardır: dosyayı görüntülemek için ekranın solundaki dikdörtgenin içine sürüklemeniz yeterlidir. Doktorunuzdan röntgen filmi gibi tıbbi görüntüler içeren bir dosya aldıysanız, bu aracı kullanarak bunları anında çevrimiçi olarak görüntüleyebilirsiniz. Dosyayı yükledikten sonra, dosyayı görüntülemek için gözün listede olduğu mavi simgeye tıklamanız yeterlidir.

DICOM dosyaları ayrıca IrfanView, Adobe Photoshop ve GIMP ile açılabilir. Bunu yapmak için, dosya yöneticinizdeki dosyayı çift tıklamanız yeterlidir. Ardından, dosyayı açmak için bir program seçebileceğiniz bir mesaj açılacaktır. Örneğin, programları PC’nize yüklediyseniz, burada Photoshop veya GIMP’yi seçin.

Dosyayı açarken hala sorun yaşıyorsanız bunun nedeni dosyanın sıkıştırılmış olması olabilir. Dosyayı .zip ile bitecek şekilde yeniden adlandırmayı deneyebilir ve ardından 7-Zip gibi ücretsiz bir dosya çıkarıcı ile sıkıştırabilirsiniz.

DCM uzantısıyla kaydedilen macOS DiskCatalogMaker katalog dosyaları DiskCatalogMaker ile açılabilir.

Konuyla ilgili daha fazlası:

Reklamcılık Bilgisayarınızda bir .dcm dosyası var mı? Bu dosya uzantısına sahip dosyalar yalnızca belirli uygulamalar tarafından açılabilir. Size hangi yazılımla çalıştığını söyleyeceğiz. DCM dosyası nedir? DICOM’un kısaltması Tıpta Dijital Görüntüleme ve İletişim. Bu formattaki dosyalar büyük olasılıkla bir DCM veya DCM30 (DICOM 3.0) dosya uzantısıyla kaydedilir, ancak bazılarının hiç uzantısı olmayabilir. DICOM hem bir iletişim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir