DisplayPort ve HDMI – bunlar arasındaki farklar – Blog

Bir monitörü bilgisayara bağlamak için farklı bağlantılar vardır. VGA, DVI, HDMI, DP – bunların tümü, muhtemelen ilk başta yardımcı olmaktan çok kafa karıştırıcı olan kısaltmalardır. Günümüzde en yaygın konektörler DisplayPort (DP) ve HDMI’dır.

HDMI ve DisplayPort – benim için doğru olan nedir?

Hemen hemen her bilgisayarda bir HDMI bağlantı noktası bulunur. Görüntü ve ses bu kablo üzerinden HDMI kablosu ile iletilebilir. Özellikle oyun sektöründeki birçok modern ekran kartında HDMI’nın yanı sıra DisplayPort bağlantısı da bulunuyor. Bu ayrıca görüntü ve sesi HDMI’dan daha iyi kalitede bile iletebilir. Her iki kablo da bilgisayar ve monitör arasında veri aktarımı için kullanılır.

Burada bir HDMI konektörünü (ortada) ve bir DisplayPort konektörünü (sağda) görebilirsiniz. En solda ayrıca bir DisplayPort bağlantısı var, ancak koruyucu kapaklı.

Ancak, bazı farklılıklar var. İlk fark elbette bağlantıda. Fişler biraz benzer görünse ve hemen hemen aynı şeyi yapabilse de bazı incelikler var. İkinci fark aktarım hızında bulunur: Oyun sektöründe 144 Hz ve üzeri frekanslar özellikle istenmektedir. Bu frekans temel olarak görüntü sinyalinin bilgisayardan monitöre ne kadar hızlı iletildiğini gösterir. Frekans ne kadar yüksek olursa, iletim o kadar iyi olur. HDMI 2.0 kabloları temel olarak 144 Hz iletme yeteneğine sahiptir. Ancak bazı durumlarda, üreticinin teknik kısıtlamaları nedeniyle bu mümkün değildir. DisplayPort kabloları genellikle bu kadar yüksek bir frekansı iletir ve hatta 240 Hz veya daha fazlasını iletebilir. Bu bağlamda bir başka işlev daha var: DisplayPort üzerinden bazı ekran kartı tedarikçilerinin senkronizasyon programları kullanılabiliyor. Örneğin, NVIDIA’dan G-Sync veya AMD’den Freesync. Bu yazılım, optimum oyun deneyiminin yaratılabilmesi için görüntü aktarımının ve girişinin birlikte daha da iyi çalışmasını sağlar.

Ancak, bu şu soruyu akla getiriyor: buna gerçekten ihtiyacım var mı? Bilgisayarınızı çoğunlukla ofis veya iş için kullanıyorsanız, bu kadar yüksek bir frekansa pek gerek yoktur. Word’deki harfin ekranda saniyeden daha hızlı görünüp görünmemesi işinizde hiçbir fark yaratmayacaktır. Ancak, bilgisayarınızı bir oyun makinesi olarak kullanmak istiyorsanız, daha yüksek bir frekans fark yaratabilir. Örneğin bir atıcıda, o salise, zafer ve yenilgi arasındaki fark anlamına gelebilir.

veri aktarım hızı

Diğer bir fark, veri aktarım hızında yatmaktadır. HDMI kabloları için maksimum aktarım hızı, türe göre değişir. HDMI 1.4’e sahip eski HDMI kablolarının maksimum aktarım hızı 10,2 GBit/sn’dir. HDMI 2.0, 18 Gbps’de biraz daha iyi görünüyor ve HDMI 2.1, 38,4 Gbps’de daha da iyi. Ayrıca DisplayPort’un 1.3 ve 1.4 olmak üzere iki sürümü vardır. DP 1.3’ün aktarım hızı 25,9 GBit/sn, DisPlayPort 1.4 ise 32,4 GBit/sn’ye çıkarıyor. Yani her iki kablo türünün de son sürümleri birbirinden çok şey almıyor.

renk derinliği

Renk derinliği ile ilginçleşiyor. HDMI kabloları piksel başına 48 bit sağlayabilirken, DisplayPort piksel başına yalnızca 30 bit sağlar. Bu nedenle, renkli ekranlarla çok ilgileniyorsanız, bir HDMI bağlantısını tercih edebilirsiniz. Bu, dijital sanatsal etkinliklerde veya fotoğrafları düzenlerken önemli olabilir. Çözünürlük açısından, iki kablo fazla tutmuyor. En yeni sürümler, yani HDMI 2.1 ve DisplayPort 4, her ikisi de 8K çözünürlük gösterebilir. Daha eski HDMI kabloları bunu yapamaz. HDMI 2.0, 4K’ya kadar ve HDMI 1.4 Full HD görüntüleyebilir.

ethernet

HDMI kablolarının küçük bir avantajı: Ethernet ile birleştirilebilirler. Bu size, bir cihaz açıldığında HDMI aracılığıyla bağlanan cihazın da açılması avantajını sağlar. Bu bilgisayar ve monitörde fark etmez ama örneğin TV ve oyun konsolunda fark eder. Bu durumda yapmanız gereken tek şey konsolu açmak ve TV hemen açılacaktır.

Çözüm

Sonuç olarak her iki kablo türünün de birbirine çok benzediği söylenebilir. “Ev kullanımı” için bir HDMI kablosu her zaman yeterlidir. DisplayPort aslında yalnızca bir oyun kurulumunda kullanıldığında tam etkisini gösterir. İki bağlantıdan birini kullanmak istediğiniz halde diğer cihazınızda doğru fiş yoksa, mağazalardan her iki format için de adaptör satın alabilirsiniz.

Bu arada: DisplayPort’un yanı sıra Apple tarafından geliştirilen Mini DisplayPort da bulunuyor. Bu, temelde aynı işlev aralığıdır, yalnızca daha küçük bir fişle.

Konuyla ilgili daha fazlası:

Reklamcılık Bir monitörü bilgisayara bağlamak için farklı bağlantılar vardır. VGA, DVI, HDMI, DP – bunların tümü, muhtemelen ilk başta yardımcı olmaktan çok kafa karıştırıcı olan kısaltmalardır. Günümüzde en yaygın konektörler DisplayPort (DP) ve HDMI’dır. HDMI ve DisplayPort – benim için doğru olan nedir? Hemen hemen her bilgisayarda bir HDMI bağlantı noktası bulunur. Görüntü ve ses…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir