Dizini sil – nasıl çalışır? – Blog

Linux’ta dizinleri silmek, Windows’ta olduğundan daha zor değil – neredeyse. Kılavuzumuzda, terminali veya dosya yöneticisini kullanarak salt okunur klasörleri nasıl kaldırabileceğinizi göstereceğiz..

Terminal aracılığıyla dizinleri silin

Komut isteminde, yani bir terminal penceresirahatlıkla kullanabilirsiniz “Kaldır” komutu kaldırıldı. Linux dünyasında duruyor rm için SağeMaşk Bu, dosyalarla aynı şekilde çalışır, özellikle de klasörler aynı zamanda Linux altında dosyalar olduğundan – ve yine de vardır iki küçük sınırlama: Basit bir ” ilerm klasörüm/” bunun bir klasör olduğuna dair hata mesajı geliyor. Ek olarak, eksik haklarla ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Ancak genel sözdizimi şöyledir:

rm [OPTION] Datei/Ordner

Dizinleri silmek her zaman ” parametresini gerektirir.-R” bir seçenek olarak, özyineleme anlamına gelir. Yani doğru komut ” olacaktır.rm -r klasörüm/Bunun için Linux mantığını anlamalısınız: Bir klasör bir dosya olsa bile, başka dosyalar içerebileceği için yine de bir dosyanın özel bir durumudur. Bu bakımdan bir klasörün de ister istemez tüm içeriğini silmesi gerekir. , klasörde gerçekten dosya olup olmadığına bakılmaksızın, özyinelemeli silme yoluyla çalışan budur.

Bir örnek: Dizinde istiyoruz ~/İndirmeler tüm dosyalar ve alt klasörler dahil olmak üzere “Örnek Klasör” klasörünü silin. Zaten dizinde olduğunuzu varsayarsak ~/İndirmelerşimdi aşağıdaki komut girilmelidir:

rm -r Beispielordner/

Dizini sildikten sonra, ls komutu artık klasörü görüntülemiyor. Böylece klasör silindi.

Diğer olası hata mesajı, eksik haklara atıfta bulunur – bu durumda rm komutunu kullanmanız gerekir. kök hakları gerçekleştirmek. Bunu tamamen yapabilirsin “root” kullanıcısına geçin. – sadece “su” ve sonra senin kök şifre. Veya tek komutu uygun ayrıcalıklarla çalıştırın: “sudo rm -r klasörüm/“Elbette yalnızca mevcut kullanıcınız sudo grubundaysa çalışır. Ubuntu, Mint ve diğer birçok popüler dağıtımda, Debian kalıcı kullanıcı su ile değiştirildiğinde, sudo değişkeni standart olacaktır.

Komutu verdikten sonra program, klasörü (daha derin bir alt klasörse) “aşağı inmek” isteyip istemediğinizi ve (yazma korumalı) klasörü gerçekten silmek isteyip istemediğinizi sorar; her ikisi de “Ja” (j) veya “Evet” (y) ile onaylayın.

Dosya yöneticisi aracılığıyla dizinleri silin

Elbette, terminalde yazmanız gerekmez, der dosya yöneticisi tabi ki bu görevi de üstlenebilir. Sadece birini çalıştır dizine sağ tıklayın ve girişi seçin “söndürmek” veya “Çöp kutusuna taşıyın” – burada özyinelemeyi açıkça belirtmeye gerek yoktur. Ancak, haklar sorunu yine de mevcut olabilir. Böyle bir durumda, Windows altında size yönetici haklarına sahip klasörün silinip silinmeyeceği sorulacaktır. Ne yazık ki, aşağıdaki olağan dosya yöneticileri çeşitli Linux dağıtımları o kadar rahat değil. sudo veya su – o zaman grafik dosya yöneticisinde kök haklarına da sahip olursunuz.

Yöneticinin ne olduğundan emin değilseniz, normal şekilde açın ve dosya menüsünün üst kısmında “Yardım“,”?” veya “Üzerinde” – öğelerden birinin altında kesinlikle programın adı olacaktır. Belirli masaüstü ortamına bağlıdır; LXDE masaüstü örneğin, tipik komut “sudo pcmanfm“. Böylece başladınız, hemen hemen her şeyi silebilmelisiniz.

Dizin, sağ tıklama ve silme işleviyle de silinebilir.

Konuyla ilgili daha fazlası:

Reklamcılık Linux’ta dizinleri silmek, Windows’ta olduğundan daha zor değil – neredeyse. Kılavuzumuzda, terminali veya dosya yöneticisini kullanarak salt okunur klasörleri nasıl kaldırabileceğinizi göstereceğiz.. Terminal aracılığıyla dizinleri silin Komut isteminde, yani bir terminal penceresirahatlıkla kullanabilirsiniz “Kaldır” komutu kaldırıldı. Linux dünyasında duruyor rm için SağeMaşk Bu, dosyalarla aynı şekilde çalışır, özellikle de klasörler aynı zamanda Linux altında…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir