Dizüstü bilgisayar her zaman açık – bu kötü mü? – Blog

Bir dizüstü bilgisayarın çekiciliği, onu hareket halindeyken ve iş gezilerinde çalışmak için ideal kılan taşınabilirliğinde yatmaktadır. Yani sürekli prize takılı olan bir laptop bir şekilde yaratılış amacını alt üst ediyor. Bunun dizüstü bilgisayara da zarar verip vermediğini aşağıda okuyun.

Ya dizüstü bilgisayarınız sürekli şarj oluyorsa?

Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan iki ana pil türü vardır: lityum iyon ve lityum polimer piller. Farklı teknolojiler olmalarına rağmen, genel olarak aynı şekilde çalışırlar: elektronların hareketi yoluyla elektrik üretirler. Bu sürekli akış, pili sağlıklı tutmak için de gereklidir.

Her iki tip de %100 güce ulaştıktan sonra şarjı durduracak şekilde tasarlanmıştır. Önce dolu pilden geçmek yerine, gücü şarj kablosundan doğrudan bilgisayara yönlendirir. Bu, tam şarjlı bir dizüstü bilgisayarı tüm gün takılı bırakmanın pili aşırı şarj etmeyeceği anlamına gelir.

Ancak sürekli şarj nedeniyle cihazda ısı oluşursa bu durum hasara yol açabilir. Düşük sıcaklıklarda pil ömrü azalmaya başlar, ancak dizüstü bilgisayarınızı sürekli fişe takılı bırakmak pil ömrünü daha da hızlı kısaltır. Bunun nedeni aşırı enerji değil, çok yüksek sıcaklıktır. Bunun nedeni, elektrik olan elektron akışının ısı üretmesidir ve bu ısı, dizüstü bilgisayarın pili dolduğunda ve elektronların gidecek yeri olmadığında daha hızlı oluşur.

Bu nedenle, dizüstü bilgisayarınızı sürekli olarak şarj ederseniz, üretilen ısı nedeniyle pil daha hızlı tükenebilir. Ancak, dizüstü bilgisayarınız pili tamamen bitmiş olsa bile çalışmaya devam eder – hareket halindeyken değil, yalnızca güç kablosu takılıyken çalışır. Bu noktada, her zaman prize takılı olan bir masaüstü bilgisayardan farkı yoktur.

Dizüstü bilgisayarınızın pilinin ömrünü nasıl uzatabilirsiniz?

Son yıllarda teknoloji önemli ölçüde gelişmesine rağmen, dizüstü bilgisayarınızın pilinin bitmesi hala kaçınılmazdır. Yeni bilgisayarınızı ilk açtığınız anda içindeki lityum parçalanmaya başlar.

Her pilin, pil hücresi başına voltaja bağlı olarak belirli sayıda şarj döngüsü vardır. Bunu anlamak kolay değil, bu yüzden işleri daha net hale getirmek için işte bir tablo.

%100 şarjla, pilinizdeki voltaj 4,20 V/hücre’dir ve bu da 500’e kadar deşarj döngüsüne izin verir. Voltajı biraz düşürerek pil ömrünü uzatabilirsiniz. 4,20V/hücrenin altına her 0,10V düşüş, döngüyü ikiye katlar ancak daha az kapasiteyle sonuçlanır. Voltajı 4,20V/hücrenin üzerine çıkarmak, kullanım ömrünü kısaltır. Modern dizüstü bilgisayarlarda genellikle pil ömrünü uzatmanıza yardımcı olan programlar bulunur. Pilin her zaman %100’de kalmasını engeller. Bunlara genellikle “şarj eşiği”, “yüzme modu” veya benzer bir şey denir ve pilin güç tüketeceği maksimum ve minimum şarj aralığını içerir. Örneğin Lenovo, bir şarj eşiği belirlemenizi sağlayan bir Vantage uygulaması sunar.

Lenovo’nun yavaşlama moduyla, pil ömrünüzü en üst düzeye çıkarmak için dizüstü bilgisayarınız yalnızca %60’a kadar şarj olur.

Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatmak için dizüstü bilgisayarınızın gereğinden fazla güç tüketmemesini de sağlayabilirsiniz. Bunun için arka planda çalışan kullanılmayan tüm uygulamaları kapatın ve cihazınızın pil ayarlarını yapın.

Isı, pil ömründe bir diğer önemli faktördür. Çok fazlası lityum pilinize zarar verebilir. Bu nedenle, bilgisayarınızın alt tarafının her zaman iyi havalandırıldığından emin olun. Bu nedenle dizüstü bilgisayarınızı yatağınızda boğulacağı bir yerde kullanmayın, daima düz bir yüzeyde kullanın. Bu, havanın daha iyi dolaşmasını ve dizüstü bilgisayarın ısıyı daha iyi dağıtmasını sağlar.

Konuyla ilgili daha fazlası:

Reklamcılık Bir dizüstü bilgisayarın çekiciliği, onu hareket halindeyken ve iş gezilerinde çalışmak için ideal kılan taşınabilirliğinde yatmaktadır. Yani sürekli prize takılı olan bir laptop bir şekilde yaratılış amacını alt üst ediyor. Bunun dizüstü bilgisayara da zarar verip vermediğini aşağıda okuyun. Ya dizüstü bilgisayarınız sürekli şarj oluyorsa? Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan iki ana pil türü vardır: lityum…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir