Doğru mesafeyi hesaplayın – bu şekilde çalışır – Blog

Resim: r.classen/Shutterstock.com

En iyi görüntüyü elde etmek için projektör ve ekran arasındaki doğru mesafeyi seçmek çok önemlidir. Mesafeyi ekran boyutuna ve projektör tipine göre ayarlamanız gerekir. Burada gerekli mesafenin nasıl hesaplanacağını açıklıyoruz.

Projektör ne kadar uzakta olmalı?

Projektörünüzü kurmanın en iyi yolu odanın boyutuna, aydınlatmaya ve projektör modeline bağlıdır. Örneğin, bir kılavuz olarak Epson, 150 inçlik ekranlar veya 16:9 en boy oranına sahip görüntüler için 189 ila 206 inçlik bir mesafe önerir. Acer H6518STi gibi kısa mesafeli bir projektör kullanıyorsanız, projektörü ekrandan yaklaşık 1,5 metre uzağa yerleştirebilirsiniz.

Projektörünüz için seçmeniz gereken mesafe için üreticinin kılavuzuna veya web sitesine bakmak en iyisidir. Orada, projektörünüzü mükemmel mesafeye yerleştirmeniz için özel talimatlar bulacaksınız. Bu, özellikle kısa mesafeli bir projektör kullanırken veya projektörü, görüntünün projektör ekranda ortalanmış gibi görünmesini sağlamak için dikey veya yatay lens kaydırma veya trapezoid düzeltme gerektiren bir yere kurarken önemlidir.

Tüm ekranı kapsayabilmelerini veya dış sınırları aşmamalarını sağlamak için projektörlerin genellikle ekrandan minimum ve maksimum mesafeleri olduğunu unutmayın. Kurduktan sonra projektörünüzün görüntüsünü ayarlamanız gerekebilir.

Hesap makinesi ile projektör mesafesini hesaplayın

Her projektör merceği farklı olduğundan, projektör ile perde arasındaki mesafeye bağlı olarak ekrandaki görüntünün boyutunu hesaplamak için çevrimiçi bir projeksiyon hesaplayıcı kullanabilirsiniz. Bu, örneğin Visunext web sitesinde yapılabilir. Doğru projeksiyon oranını belirleyebilmek için projektörünüzün modelini buraya girmelisiniz. Projektör modelinizi bilmiyorsanız, modeli belirlemek için cihazınızın seri numarasını Optoma’ya girebilirsiniz. Seri numarası genellikle alt kısımdaki bir çıkartmada bulunabilir.

Aşağıdaki bağlantıyı tarayıcınızda açmanız yeterlidir: https://www.visunext.de/lp/projektionsflaechenberechner/. Burada projektörünüzün üreticisini ve modelini seçersiniz. Ardından, seçtiğiniz boyuttaki bir görüntüyü yansıtmak için projektörünüzü duvara ne kadar uzaklığa ayarlamanız gerektiğini göreceksiniz. Burada istediğiniz görüntü genişliğini kolayca değiştirebilir ve böylece gerekli mesafe için hesaplamayı ayarlayabilirsiniz. Yani, seçtiğimiz projektör için, bir resim istiyor muyuz? 2 metre genişlik var, buna sahip olmalıyız 1 metre duvardan uzağa yerleştirin.

Projeksiyon yüzeyinin ne kadar geniş olması gerektiğini bilmiyorsanız, bunun yerine verilen mesafeden görüntü boyutunu belirleyebilirsiniz. Bunu yapmak için “Boyut” ve ardından projektörünüzün ekrana olan mesafesini girin. Ardından yansıtılan görüntünün boyutlarını göreceksiniz. Seçtiğimiz projektör için, 3 metre genişliğindeeğer bu bir 1,5 metre mesafe ayarlandı.

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Isabelle Bauer de 27 Şubat 2023, 10:35 Yeni bir projektör kurmak istiyorsanız, optimum mesafeyi hesaplamalısınız. Bunun nasıl yapılacağını açıklıyoruz. Resim: r.classen/Shutterstock.com Reklamcılık En iyi görüntüyü elde etmek için projektör ve ekran arasındaki doğru mesafeyi seçmek çok önemlidir. Mesafeyi ekran boyutuna ve projektör tipine göre ayarlamanız gerekir. Burada gerekli mesafenin nasıl hesaplanacağını açıklıyoruz. Projektör ne…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir