Dolaşım – nedir ve nelere dikkat etmelisiniz?

Yurt dışında arama yapmak, kısa mesaj yazmak veya internette gezinmek için cep telefonunuzu kullandığınız anda, otomatik olarak dolaşım olarak bilinen yöntemi kullanmış olursunuz. Cep telefonu sağlayıcısına ve ülkeye bağlı olarak dolaşım ücretleri değişiklik gösterebilir. Hareket halindeyken bir ağa veya internete ihtiyacınız yoksa cep telefonunuzun ayarlarından dolaşım özelliğini devre dışı bırakabilir ve maliyetten tasarruf edebilirsiniz. Bu yazıda dolaşımla ilgili en önemli temelleri açıklayacağız.

Reklamcılık

İngilizceden gelen terim, “Roaming” yurt dışında cep telefonu ağı veya İnternet kullanımı anlamına gelir. Ülkeye özgü ağlar kullanılır. Yani örneğin Fransa’daysanız, Fransız cep telefonu ağı üzerinden arama yaparsınız. Ülkeye bağlı olarak, ya masraf yok ya da farklı masraflar Aşağıdaki bölümlerde sizin için AB ülkeleri ve AB dışı ülkeler arasında ayrım yaptık.

AB’de

2017’den beri Avrupa Birliği üye ülkelerinde yapabilirsiniz ek maliyet olmadan telefon görüşmeleri yapın, kısa mesaj yazın ve internette gezinin. Avrupa’nın tamamı AB düzenlemesi sayesinde olacak”evindeymiş gibi dolaşmak” (Cep telefonunuzu yurt dışında evinizdeymiş gibi kullanın), akıllı telefonunuzu normal tarife koşullarınızda kullanabileceğiniz tek tarife bölgesi olarak kabul edilir. Bu düzenleme aynı zamanda aşağıdakiler için de geçerlidir: Lihtenştayn, İzlanda ve Norveç. O zamandan beri Büyük Britanya’nın AB’den ayrılırsanız yönetmelik artık burada da geçerli olmayacak. Telekom ve O2 şimdilik herhangi bir dolaşım ücreti talep etmiyor ancak bu durum değişebilir ve sağlayıcıdan sağlayıcıya da değişiklik gösterebilir.

AB üyesi olmayan ülkelerle olan sınır bölgelerinde cep telefonunuzun hangi şebekede olduğuna dikkat ettiğinizden emin olun. Örneğin İsviçre sınırında cep telefonunuz İsviçre ağına giriş yapabilir. Ayrıca AB yönetmeliği gemi ve uçaklarda geçerli değilBu, ağ ve interneti kullanmanın da yüksek maliyetlere yol açabileceği anlamına gelir. Aşağıdaki tabloda sizin için AB dolaşım kapsamının birkaç özel durumunu listeledik.

Özel durumlar: AB dolaşım düzenlemesi burada da geçerlidir AB dolaşım düzenlemesi burada geçerli DEĞİLDİR

Kanarya Adaları

İsviçre

Madeira ve Azorlar

San Marino

Fransız Guyanası, Guadeloupe, Martinique, Mayotte, Réunion, Saint-Martin, Saint-Barthélemy gibi Fransız denizaşırı bölgeleri

Vatikan Şehri

Channel Adaları ve Man Adası

Monako (Fransız bir cep telefonu sağlayıcısının müşterisi olmadığınız sürece)

Andorra (İspanyol veya Fransız bir cep telefonu sağlayıcısının müşterisi olmadığınız sürece)

Faroe Adaları (Danimarka’ya aittir ancak AB’ye ait değildir)

Büyük Britanya

AB dışı ülkeler

AB üyesi olmayan ülkelerde cep telefonu sağlayıcıları hâlâ bazen buna ihtiyaç duyuyor önemli ek ücretler. Ve yalnızca giden aramalar ve SMS için değil, aynı zamanda gelen aramalar için de. Mobil internetin üst limiti bulunmaktadır. Kullanıcının boyu kısaysa 60 avro Otomatik kilit, daha fazla masrafın ortaya çıkmasına karşı koruma sağlar. Bazı cep telefonu sağlayıcılarının bunu şu şekilde yapabileceğiniz özel uluslararası seçenekleri vardır: Günlük veya haftalık sabit ücret çevrimiçi ol. Ancak bunlar bazen çok pahalı olabilir ve yalnızca bazı ülkelerde mevcuttur. Yurt dışında daha uzun süre kalacaksanız muhtemelen buna değer. Ön ödemeli kart veya bir değişiklik Yerel bir sağlayıcıdan tarife.

Ağ operatörleri sizi tanıyor başka bir AB ülkesinde 4 aydan fazla Daha fazla zaman harcar ve ücretsiz AB dolaşımını kullanmaya devam ederseniz ek ücretler talep edebilirsiniz. Ancak bu gerçekleşmeden önce sağlayıcınız tarafından bilgilendirileceksiniz. Bu madde, müşterilerin yurt dışında kaldıklarında yurt içi tarifelerini kalıcı olarak kullanmalarını veya yurt dışında daha ucuz bir tarife satın alıp kendi ülkelerinde kullanmaya devam etmelerini engellemeyi amaçlamaktadır.

Yurtdışındayken cep telefonu faturanızdaki tutarın fark edilmeden hızla artmasını önlemek için, işte size seyahat ederken dolaşımda nasıl tasarruf edebileceğinize dair bazı ipuçları. En basit ipucu: kullanın Otelinizde veya konaklama yerinizde ücretsiz Wi-Fi. Burada, örneğin Google Haritalar’dan çevrimdışı bir harita indirebilir ve İnternet olmadan yabancı ülkelerde gezinebilirsiniz. Ayrıca yurt dışındaki kamu kurumlarında, müzelerde veya kafelerde ücretsiz kullanabileceğiniz WiFi bulunmaktadır. Ayrıca emin olun Uçuş modu Akraba veya arkadaşlarınızdan gelen aramaların pahalı hale gelmesini önlemek için cep telefonunuzu etkinleştirin.


(onlara)

Haberin Sonu

Dolaşım – nedir ve nelere dikkat etmelisiniz? Yurt dışında arama yapmak, kısa mesaj yazmak veya internette gezinmek için cep telefonunuzu kullandığınız anda, otomatik olarak dolaşım olarak bilinen yöntemi kullanmış olursunuz. Cep telefonu sağlayıcısına ve ülkeye bağlı olarak dolaşım ücretleri değişiklik gösterebilir. Hareket halindeyken bir ağa veya internete ihtiyacınız yoksa cep telefonunuzun ayarlarından dolaşım özelliğini devre…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir