Dört tür yapay zeka vardır – Blog

Yapay zeka ve makine öğrenimi gibi terimler, özellikle ChatGPT veya sürücüsüz arabalar gibi yeni fenomenler nedeniyle günlük hayatımızda giderek daha fazla yer alıyor. Aslında, toplamda dört tür yapay zeka olduğundan, bu yeni araçların hepsi aynı yapay zeka türüyle çalışmaz. Aşağıda tüm AI türlerini sunuyoruz.

4 tür yapay zeka

Yapay zeka temel olarak dört farklı alana ayrılabilir. Sınıflandırma, zekanın gücüne dayanmaktadır. İlk tip daha çok zayıf bir AI iken, dördüncü tip güçlü bir AI’dır. Bu, bu tür bir yapay zekanın potansiyel olarak insan beyninden bile daha akıllı olabileceği anlamına gelir. Şimdiye kadar yalnızca ilk iki türe dayalı yapay zeka teknolojileri olduğu belirtilmelidir. Gelecekte kesinlikle üçüncü ve dördüncü bir tip olacak – ama şu anda değil.

Tip 1: Reaktif makine

Reaktif makine, temel yapay zeka türünü temsil eder. Bu yapay zeka, belirli bir görevi yerine getirmek için programlanmıştır. Bu görevle ilgili olarak kendisine verilen bilgiye tepki verebilir – ama daha fazlası değil. Yani bağlam hakkında hiçbir hafızası veya anlayışı yok. Deneyim kazanamaz veya öğrenemez. Buna güzel bir örnek satranç bilgisayarıdır. Bir hamle yaparsanız, bu, AI algoritmalarını kullanarak mümkün olan en iyi karşı hamleyi doğrudan hesaplayabilir. Ancak bir satranç bilgisayarı yalnızca bu tek görevi yerine getirebilir, yani satranç oynamak.

Tip 2: Sınırlı depolama kapasitesi (sınırlı bellek)

Bellekle sınırlı yapay zekalar, tek bir görevle sınırlı değildir. Sınırlı depolama kapasitesi ilk başta çok az gibi görünse de aslında büyük miktarda veriyi işleyebilirler. Bu tür yapay zeka, makine öğrenimi yoluyla verilerle beslenebilir. Sinir ağları ve denetimli öğrenme yoluyla, daha sonra büyük miktarda veri ve prosedür geliştirebilir. Dolayısıyla, reaktif makinenin aksine, daha iyi kararlar almak için geçmiş deneyimleri kullanabilir. Ancak, yalnızca sınırlı bilgilere erişebilir.

İlk bakışta karmaşık gibi görünenleri birkaç örnekle anlamak biraz daha kolay: Akıllı telefonunuzda muhtemelen Siri veya “Ok Google” gibi bir dil asistanı var. Bu asistan aynı zamanda ikinci türden bir yapay zekadır ve sesli komutla İnternetten veri aramak, aynı zamanda takviminizi düzenlemek ve diğer uygulamaları ve bilgileri yönetmek için kullanabileceğiniz bir yapay zekadır.

Başka bir örnek de sürücüsüz arabalar olabilir. Bunlar, temel trafik kurallarına hakim olacak şekilde programlanmıştır. Ancak birisinin sokağa fırlaması veya yolda bir engel olması gibi beklenmedik durumlara da tepki verebilirler.

ChatGPT veya çizim araçları gibi AI destekli uygulamalar da bu kategoriye girer. Bu nedenle, ikinci tip yapay zekanın işlevlerinin son derece çeşitli olabileceği görülebilir. Bununla birlikte, bir yapay zeka doğrudan işlev yelpazesine göre değil, daha çok işlevselliğe göre sınıflandırılır: Satranç bilgisayarı (tip 1) yalnızca o anda yaptığınız hamleye tepki verir. Arkasında herhangi bir strateji yoktur ve yapay zeka ilerideki hamleleri planlayamaz. Tip 2 AI, ileriyi planlama konusunda sınırlı bir yeteneğe sahiptir. Bu, bir dil asistanının sizinle ilgili olabilecek diğer konularda önerilerde bulunmasına olanak tanır. Kendi kendine giden araba, birisi sokağa çıkmış olsa bile hedefine kazasız ulaşabilir. Ve ChatGPT, büyük miktardaki beslenen verilerden metniniz için tam olarak doğru verileri bir araya getirebilir. Ve örneğin ChatGPT, Siri’den daha güçlü görünse bile, yazılım, tip 3 yapay zeka için belirleyici özelliğe sahip değildir: ChatGPT ayrıca duyguları anlayamaz ve hatta hissedemez. Dolayısıyla, güçlü ChatGPT “yalnızca” Tip 2 AI olarak sınıflandırılır.

Tip 3: zihin teorisi

Şimdiye kadar tip 3 AI yok. Bu tür yapay zeka, bilgiyi yalnızca sinir ağları aracılığıyla öğrenip işleyebilmelidir. Bunun yerine, AI gelişimi, AI’nın bağımsız olarak dünyanın bir resmini oluşturabileceği kadar ileri olmalıdır. İnsan benzeri anlayış, bilgi ve farkındalık geliştirebilir. Ancak şu ana kadar, bu tür yeteneklere sahip yapay zeka modeli yok. İnsan bilinci, örneğin farklı ahlaki kavramlar veya deneyimler gibi çok sayıda faktör tarafından şekillendirilir. Bunların beyinde tam olarak nasıl işlendiği ve kişinin kişiliğine nasıl aktığı henüz bulguları bir makineye aktaracak kadar araştırılmadı.

Tip 4: Kişisel farkındalık

Bir yapay zeka bu seviyede geliştirildiğinde, muhtemelen en azından insan zekasına sahip olacaktır. Kendine güvenen yapay zeka, kendisi hakkında derin bir anlayışa sahiptir ve başlangıçta yapmak üzere tasarlandığının ötesine geçebilir. Dış formun nasıl ortaya çıktığına bağlı olarak, örneğin tamamen dijital, artık insanlardan gerçekten ayırt edilemez. Bu yapay zeka, bizim için normal bir günlük yaşam sürdürebilir veya görevleri en az bizim kadar iyi yapabilir.

Konuyla ilgili daha fazlası:

Reklamcılık Yapay zeka ve makine öğrenimi gibi terimler, özellikle ChatGPT veya sürücüsüz arabalar gibi yeni fenomenler nedeniyle günlük hayatımızda giderek daha fazla yer alıyor. Aslında, toplamda dört tür yapay zeka olduğundan, bu yeni araçların hepsi aynı yapay zeka türüyle çalışmaz. Aşağıda tüm AI türlerini sunuyoruz. 4 tür yapay zeka Yapay zeka temel olarak dört farklı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir