Dosya açılamıyor – ne yapmalı?

Bir dosyanın açılmaması sinir bozucu bir an olabilir. Önemli bir belge, sunum veya fotoğraf olsun, bu sorunla karşılaşırsanız etkilenen dosyayı kayıp olarak değerlendirmenize gerek yoktur. Hangi hataların meydana gelebileceğini ve nasıl çözüm bulabileceğinizi size açıklayacağız.

Reklamcılık

  • Bir dosyaya tıkladığınızda dosyanın açılamadığını belirten hata mesajı çıkıyorsa bunun birçok nedeni olabilir. Öncelikle dosyayı açmak için kullanmak istediğiniz yazılımın güncellemeye ihtiyacı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Güncellemeler genellikle otomatik olarak yüklenir, ancak her zaman değil. Güncelleme yoksa, dosyaya tıklamadan programı başlatmayı deneyin. Program sorunsuz açılırsa, yazılım hatasını ortadan kaldırabilirsiniz.

Programın güncellenmesi gerekiyorsa Microsoft Store’da Yüklendi düğmesi yerine Güncelle düğmesini göreceksiniz.

  • Sorun yaratabilecek küçük bir hata, eksik veya hasarlı dosya uzantısıdır (örn. .docx, .jpg,…). Dosyayı yeniden adlandırırken uzantıyı yanlışlıkla silmiş olabilirsiniz. Bu nedenle dosyada doğru uzantı olup olmadığını kontrol edin ve gerekirse manuel olarak ekleyin. Ancak, dosya uzantılarının Windows’ta varsayılan olarak görüntülenmediğini unutmayın. Bunu nasıl değiştireceğinizi “Windows: Dosya uzantılarını göster” yazımızdan okuyabilirsiniz.
  • Açma girişimi, uyumsuz bir dosya biçimi nedeniyle sıklıkla başarısız olur. Bu yüzden doğru programa sahip olduğunuzdan emin olun. Bazı dosya formatları birden fazla program kullanılarak da açılabilir. Yani dosyayı başka programlarla açmayı da deneyebilirsiniz. Bir dosya uzantısı için uygun programları nasıl bulabileceğinizi “Bilinmeyen dosya formatlarını açma” makalemizde açıklıyoruz. Dosyadaki herhangi bir şeyi düzenlemeniz gerekmiyorsa dosyanın korumalı görünümünü bir görüntüleyicide görüntülemek yeterli olabilir.
  • Dosyayı açarken hâlâ sorun yaşıyorsanız dosya bozuk olabilir. Hata mesajlarının yanı sıra, alışılmadık derecede büyük veya küçük dosya boyutları da bozulmanın göstergesi olabilir. Artık bozuk bir dosyayı onarmak için kullanabileceğiniz çok sayıda çevrimiçi araç ve yazılım programı bulunmaktadır. Hangi yazılımın buna uygun olduğunu “Veri kurtarma yazılımı” makalesinde öğrenebilirsiniz.

Dikkat: Dosyaların kaynağı bilinmiyorsa veya başka e-posta adreslerinden gelen e-posta eklerinden geliyorsa dosyalara tıklamamalısınız. Bu dosyalar bilgisayar kötü amaçlı yazılımları içerebilir. Bu özellikle .scr, .zip veya .exe uzantılı dosyalar için geçerlidir.


(emzi)

Haberin Sonu

Bir dosyanın açılmaması sinir bozucu bir an olabilir. Önemli bir belge, sunum veya fotoğraf olsun, bu sorunla karşılaşırsanız etkilenen dosyayı kayıp olarak değerlendirmenize gerek yoktur. Hangi hataların meydana gelebileceğini ve nasıl çözüm bulabileceğinizi size açıklayacağız. Reklamcılık Dosya açılamıyor – işte yapabilecekleriniz Bir dosyaya tıkladığınızda dosyanın açılamadığını belirten hata mesajı çıkıyorsa bunun birçok nedeni olabilir. Öncelikle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir