Dosya – nedir bu? – Blog

Resim: StockLite/Shutterstock.com

ZIP dosya formatı, özellikle sıkıştırma yoluyla depolama alanından tasarruf etmek için kullanışlıdır. Makalemizde ZIP dosyasının ne olduğunu ve nasıl oluşturulacağını ve paketten çıkarılacağını açıklıyoruz.

ZIP dosyası nedir?

ZIP dosya biçimiyle, büyük bireysel dosyaları veya tüm dosya gruplarını çok az depolama alanı kaplayan bir klasörde sıkıştırırsınız. Mevcut klasörleri sıkıştırılmış bir klasöre de dönüştürebilirsiniz. Farklı belgeler, resimler, videolar ve müzik içeren bir ZIP oluşturursanız orijinal dosya biçimleri korunur. Veriler yalnızca paketleme ile önemli ölçüde azaltılır.

Her şeyden önce, ZIP dosyalarıyla çok fazla depolama alanı kazanırsınız. Bu özellikle e-posta gönderirken kullanışlıdır. Birçok sağlayıcı, e-posta ekleri için dosya boyutunu sınırlar. Daha küçük dosya ile bunu önleyebilir ve yine de daha büyük veriler gönderebilirsiniz. Depolama alanından tasarruf etmek için ZIP kullanarak PC’deki büyük dosyaları da arşivleyebilirsiniz. Ayrıca ZIP arşivinizi şifre ile korumanız da mümkündür.

Sıkıştırılmış bir ZIP dosyasının içeriğine erişmek için onu açmanız veya çıkartmanız gerekir. Windows ile bunun için herhangi bir ek yazılıma ihtiyacınız yoktur.

Bir ZIP dosyası oluşturmak veya açmak için kılavuzlarımızı takip etmeniz yeterli:

Bilinmeyen göndericilerden gelen ZIP dosyalarını açmamak daha iyidir. Bir ZIP, açıldıktan sonra otomatik olarak yüklenen yürütülebilir dosyalar içerebilir. Bu kötü amaçlı yazılım daha sonra bilgisayar sisteminize girer ve hasara neden olur. Kötü amaçlı yazılımın ne olduğunu bu makalede okuyabilirsiniz: Kötü Amaçlı Yazılım Nedir?

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Ellen Marie Zylinski de 9 Şubat 2023 15:57 ZIP dosyası, en yaygın kullanılan veri sıkıştırma biçimlerinden biridir. Burada bir ZIP’in ne olduğunu ve ne için iyi olduğunu açıklıyoruz. Resim: StockLite/Shutterstock.com Reklamcılık ZIP dosya formatı, özellikle sıkıştırma yoluyla depolama alanından tasarruf etmek için kullanışlıdır. Makalemizde ZIP dosyasının ne olduğunu ve nasıl oluşturulacağını ve paketten çıkarılacağını…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir