Dosyaları şifreleyin – nasıl çalışır? – Blog

Resim: Curt Bauer/Shutterstock

Bir klasörü kilitlemek, yalnızca yetkili kişilerin ona erişmesini sağlar. Windows 11’de dosyalarınızı parolayla nasıl koruyacağınızı adım adım iki şekilde göstereceğiz.

Windows 11’deki dosya ve klasörleri 7-Zip ile şifreleyin

7-Zip’i dosyaları sıkıştırmanıza izin veren bir program olarak biliyor olabilirsiniz. Ancak araç bundan çok daha fazlasını yapabilir – bilgisayarınızdaki klasörleri bir parola ile koruyabilir.

Adım adım kılavuzumuzu takip edin veya hızlı başlangıç ​​kılavuzunu inceleyin.

Klasörleri ve dosyaları Windows özelliği ile şifreleyin

Bir bilgisayarı kendi hesaplarına sahip diğer kullanıcılarla paylaşmak, verilerinizin güvende olduğu anlamına gelmez. Çünkü her kullanıcı başka bir hesabın dosyalarına erişebilir. Bunun için yönetici haklarına bile ihtiyacınız yok. Windows 11, bu durum için kendi şifreleme seçeneğini sunar. Başka bir kullanıcı bu şekilde şifrelenmiş bir dosyaya erişmeye çalışırsa, Windows parolanıza ihtiyaç duyacaktır. Dosyalarınız başkaları için yalnızca cihaz şifrelemesiyle şifrelenir ve PC’nizde hesabınızda oturum açtığınızda bunlara her zamanki gibi erişebilirsiniz.

Ancak, şifreleme sistemi her kullanıcı için mevcut değildir. Windows 11’in Home sürümünü kullanıyorsanız şifreleme desteklenmiyor olabilir. Ayrıca, donanım yazılımı “Bağlı Bekleme” modunu destekleyen ve üretici tarafından buna uygun olarak tasarlanmış bir cihaza da ihtiyacınız vardır. Dosyalarınızı bu şekilde şifrelemeye çalışmadan önce cihazınızda cihaz şifreleme kullanıp kullanamayacağınızı kolayca kontrol edebilirsiniz:

 1. Windows arama çubuğuna ” yazınsistem bilgisi” bir. Sonra bir tane yap sağ tık arama sonucunda “yönetici olarak çalıştır” dışında.
 2. Şimdi pencerede aşağı kaydırın. Noktayı ara”Cihaz şifreleme desteği“.arkasında duruyor”Gereksinimler karşılandı“, o zaman şifreleme PC’nizde mevcuttur. Bunun için talimatları okumaya devam edin. Değilse, cihazınızda cihaz şifrelemeyi kullanamazsınız. Bu durumda, dosyalarınızı 7-Zip ile şifrelemeye başvurmanız gerekecektir.
 3. Dosyalarınızı doğrudan Windows ile şifrelemek için, dosya gezgininizi açın ve oradan istediğiniz dosya veya klasörü seçin. O zaman bir tane yap sağ tık üzerinde ve içerik menüsünde ” seçeneğine gidinÖzellikler“.
 4. Ardından “Genel olarak“düğmenin üzerinde”Gelişmiş…“.
 5. Burada “Sıkıştırma ve Şifreleme Nitelikleri” için onay kutusunda”Verileri korumak için içeriği şifreleyin” düğmesini tıklayın. Elbette, tüm dosyalarınızı ayrı bir klasöre koyup tüm klasörü şifrelemeniz en iyisidir. Ancak, yalnızca tek bir dosyayı da şifreleyebilirsiniz. “TAMAM” düğmesi sizi ana klasörün özelliklerine geri götürür.
 6. Şimdi tıklayın “Devralmak” değişiklikleri uygulamak için.
 7. Sadece ” üzerine tıkladığınız bir mesaj açılacaktır.TAMAMDosyanın şifrelenmesini onaylamak için ” düğmesine basın.
 8. Şifrelemek istediğiniz dosyaların boyutuna bağlı olarak bir ilerleme çubuğu göreceksiniz. İşlem tamamlandığında dosyanın sağ üst köşesinde belirir. Kilitşifreli ve korumalı olduğunu belirtir.
 9. Şifrelemeyi geri almak istiyorsanız, sadece “Özellikler” > “Gelişmiş…“geri dön ve kutuyu kontrol et”Verileri korumak için içeriği şifreleyin” devre dışı bırak ve ile değişiklikler “TAMAM” onaylayın. Yine, bu yöntem hızlı ve etkilidir, ancak kurumsal kullanım için tasarlanmamıştır. birlikte kullanılmış kişisel bilgisayar ve bazı dosyaları aynı cihazdaki diğer hesaplara erişilemez hale getirmek istiyorsunuz. hesabınızı unutmayın [Windows] + [L] bilgisayardan çıktığınızda kilitlemek için! Tekrar giriş yaptığınızda, dosyalarınız sizin için şifrelenmemiş olur.

hızlı başlangıç ​​Kılavuzu

 1. Bilgisayarınıza 7-Zip’i kurun. Programı aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz: https://7-zip.de/download.html.
 2. Artık 7-Zip’i bilgisayarınızda kullanabildiğinize göre, bir tane oluşturun sağ tık şifrelemek istediğiniz dosya veya klasörde. Ardından “Daha fazla seçenek göster“.
 3. Ardından arka arkaya seçin “7-Zip” ve daha sonra “Arşive ekle…” dışında.
 4. Yeni pencerede, ” arkasını seçinSıkıştırma mukavemeti” seçenek “0 – Kaydet” kapalı. Daha sonra hemen altında yapabilirsiniz “şifreleme” A şifre kurmak. Ardından ” üzerine tıklayınTAMAM“.
 5. Daha sonra yeni, şifrelenmiş bir dosya oluşturulacaktır. Bu dosyayı açmak için, daha önce onun için belirlediğiniz parolaya ihtiyacınız var.
 6. Şifrelenmiş dosyayı da indirebilirsiniz. saklamak. Bunun için bir tane yap sağ tık üstünde. Ardından menü öğesini seçin “Özellikler“.
 7. Kontrol etmek “Gizlenmiş” ve tıklayın “Devralmak“.
 8. Gizli dosyaları göstermek için “Dava etmek” dosya gezgininizde. Ardından seçenekleri birer birer seçin “göster” Ve “gizli öğeler“.

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Isabelle Bauer de 28 Şubat 2023 12:01 pm Windows 11’de birisinin dosyalarınızı gözetlemesini engellemek ister misiniz? Verilerinizi nasıl şifreleyeceğinizi size göstereceğiz. Resim: Curt Bauer/Shutterstock Reklamcılık Bir klasörü kilitlemek, yalnızca yetkili kişilerin ona erişmesini sağlar. Windows 11’de dosyalarınızı parolayla nasıl koruyacağınızı adım adım iki şekilde göstereceğiz. Windows 11’deki dosya ve klasörleri 7-Zip ile şifreleyin 7-Zip’i…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir