DSL alternatifleri – bunlar mevcut

Uzun bir süre boyunca DSL internette hızlı gezinmenin en iyi yoluydu. DSL bağlantısına ek olarak artık hızlı İnternet almanın başka yolları da var, hatta bazen daha da hızlı. Sizi en önemli DSL alternatifleriyle tanıştırıyoruz.

Reklamcılık

Birçok sağlayıcı, kablolu İnternet sağlamak için mevcut kablo ağını kullanır. Geçmişte kablolar öncelikle TV bağlantıları için kullanılıyordu, ta ki kabloların veri iletimi için de uygun olduğu keşfedilene kadar. Bununla birlikte, kabloların başlangıçta yalnızca tek yönde veri göndermesi amaçlandığından, kablo ağının öncelikle biraz genişletilmesi gerekiyordu. Genel olarak kablo artık DSL’den daha hızlı ve stabil bir hatta sahip. Bir kablonun aynı bölgedeki birden fazla kullanıcı tarafından paylaşılması nedeniyle günün saatine bağlı olarak hız biraz değişebilir. Yine de kablo, DSL’e iyi bir alternatiftir.

Hızlı internet söz konusu olduğunda, fiber optik şu anda her şeyi gölgede bırakıyor; DSL bağlantısı bile buna ayak uyduramıyor. Fiber optik bağlantıda veriler ışık sinyalleri kullanılarak iletilir. Bu, neredeyse hiç sinyal kaybı olmadan muazzam bir hıza neden olur. Fiber optik bağlantı söz konusu olduğunda FTTH ve FTTB arasında bir ayrım yapılır. FTTH, “Eve Kadar Fiber” ifadesinin kısaltmasıdır. Fiber optik bağlantı evin içine kadar uzanır ve en yüksek hız ve kararlılığı sunar. FTTB, “Binaya Fiber” ile bağlantı binaya kadar uzanıyor. Bu fiber optik bağlantı daha sonra binadaki birkaç kullanıcıyla paylaşılır.

Her iki varyant da hala DSL ve diğer alternatiflere göre önemli ölçüde daha hızlı İnternet erişimi sunuyor. Ancak ortalama olarak Almanya’daki fiber optik yayılımı hala %30’un altındadır. Fiber optik yaygınlaşması, tarifeler ve teknoloji hakkında bilmeniz gerekenleri buradan okuyabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz yerde fiber optik bağlantının mevcut olup olmadığını da Telekom’dan kontrol edebilirsiniz.

Sabit geniş bant internete bağlı kalmak istemiyorsanız, mobil iletişim DSL’e uygun bir alternatif sunmaktadır. 5G ile artık yepyeni bir mobil internet nesli var. Artık evde kullanım için sınırsız veri hacmine sahip LTE sunan bazı sağlayıcılar da var. Eğer DSL üzerinden internetiniz nispeten yavaşsa LTE üzerinden hızlı internet erişimi uygun bir alternatif olabilir.

LTE’yi evde kullanmak için doğru donanıma ihtiyacınız var. Ancak görsel olarak normal bir yönlendiriciye göre pek bir fark görmezsiniz. Bunun aksine özel bir LTE yönlendiriciye ihtiyaç vardır. Bu, cep telefonu şebekesine bağlantı kurar. Yönlendirici aynı zamanda WiFi’nin evdeki tüm cihazlarınız için kullanılabilir olmasını sağlar.

Ancak kırsal bölgelerde LTE üzerinden internet kullanımı bazen sorun olabiliyor. LTE her zaman her yerde mevcut değildir. Seyrek nüfuslu bölgelerde baz istasyonu kurmak maliyetli ve teknik açıdan zahmetli olabilir. Bu nedenle birçok sağlayıcı bu alanlarda LTE üzerinden internet erişimi oluşturmaktan çekiniyor. Federal Ağ Ajansı, Deutsche Telekom, Vodafone ve O2/Telefónica sağlayıcılarının radyo kapsama alanını gösteren bir haritanın yanı sıra bir radyo delik haritası da sunuyor.

Uydu İnternet, yörüngedeki iletişim uyduları aracılığıyla internete erişim sağlar. Özellikle uzak veya kırsal bölgelerde diğer geniş bant internet bağlantılarına erişim ancak sınırlı ölçüde mümkündür. Öncekiyle karşılaştırıldığında, gelişen teknoloji sayesinde internet bağlantısı artık oldukça stabil. DSL’e göre avantajı uydu bağlantısının tüm Almanya’yı kapsaması ve dolayısıyla her yerde kullanılabilmesidir. Önemli olan tek şey yörüngedeki uyduların net bir şekilde görülebilmesidir. Sağlayıcılar arasında skyDSL, Eusanet veya Filiago bulunur.

Maksimum indirme hızı Maksimum yükleme hızı
Kablo

50-1000 Mbps

5-50 Mb/sn

cam elyaf

100-1000 Mbps

50-200 Mbps

Mobil iletişim (LTE)

50-150 Mbps

10-50 Mbps

uydu

40-100 Mbps

4-15 Mb/sn


(emzi)

Haberin Sonu

DSL alternatifleri – bunlar mevcut Uzun bir süre boyunca DSL internette hızlı gezinmenin en iyi yoluydu. DSL bağlantısına ek olarak artık hızlı İnternet almanın başka yolları da var, hatta bazen daha da hızlı. Sizi en önemli DSL alternatifleriyle tanıştırıyoruz. Reklamcılık Kablolu internet Birçok sağlayıcı, kablolu İnternet sağlamak için mevcut kablo ağını kullanır. Geçmişte kablolar öncelikle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir