EPS dosyaları nedir? – Blog

Grafik tasarım dünyasında birçok farklı dosya türü vardır: PNG, JPG, PSD, SVG ve diğerleri. EPS, ortak bulacağınız başka bir dosya türüdür. Bu dosya formatı hakkında her şeyi buradan öğrenin.

EPS dosyası nedir?

EPS’nin açılımı ekapsüllenmiş PdoğuSsenaryo. Dosya türü esas olarak vektör grafiklerini depolamak için kullanılır. Vektör grafikleri piksel kullanmaz ve çok fazla büyütüldüklerinde bulanık ve pikselli görünen raster grafiklerin veya fotoğrafların aksine, kalite kaybı olmadan herhangi bir boyuta ölçeklendirilebilir. SVG dosyalarıyla birlikte EPS dosyaları, logolar, resimler ve diğer resimlerle çalışırken grafik tasarım ve masaüstü yayıncılıkta yaygın olarak kullanılır.

EPS ve SVG’nin her ikisi de vektör tabanlı dosya türleridir, ancak bir nedenle ayrı ayrı var olurlar. EPS, öncelikle baskıda kullanılan daha eski bir standarttır. SVG daha yeni ve web kullanımı için daha uygundur. Teknik düzeyde, EPS PostScript’i temel alırken, SVG XML’i temel alır.

Vektörler hakkında her şey

Tüm grafik dosyası türleri iki geniş kategoriye ayrılır: raster ve vektör. Raster tabanlı uygulamalar ve bunlarla ilişkili JPG ve PNG gibi dosya türleri ile görüntüler piksellerden oluşturulur. Yakınlaştırırsanız, kelimenin tam anlamıyla her pikseli görebilirsiniz.

Vektörler ise “düğümler” ve “noktalar” ile şekiller oluşturur. Noktalar ve düğümler, şekil değiştirmek için hareket ettirilebilir ve raster tabanlı bir görüntünün aksine, kalite kaybı olmadan herhangi bir boyuta ölçeklendirilebilir.

Bir tuval gibi düşünün. Raster görüntü bir renk gibidir. Uzaktan temiz görünebilir, ancak yaklaşırsanız fırça darbelerindeki tüm düzensizlikleri görebilirsiniz. Vektör, bir şekli kesip tuvale yapıştırmaya benzer. Üzerinde bir tür “yüzüyor” ve kenarları temiz.

Örneğin, Adobe Photoshop raster görüntüler oluştururken Adobe Illustrator, EPS ve SVG dosyaları gibi vektör dosyaları oluşturur.

Rasterleştirilmiş görüntüler piksellerden oluşur ve çözünürlüğe bağlıdır, vektörleştirilmiş görüntüler ise matematiksel denklemlerden oluşur ve kalite kaybı olmadan ölçeklenebilir.

EPS dosyası nasıl açılır

EPS dosyaları diğer vektör dosyası türlerinden biraz farklıdır. Bir SVG dosyası, Google Chrome, Microsoft Edge ve Firefox gibi standart bir tarayıcıda görüntülenebilir. Ancak, EPS dosyaları bunu yapmaz.

Bir EPS dosyasını açmak için özel bir uygulamaya ihtiyacınız vardır. Adobe Illustrator, EPS dosyalarını sorunsuz bir şekilde açabilir. Photoshop ve açık kaynaklı alternatif GIMP, EPS dosyalarını da içe aktarabilir, ancak bunu yaparken dosyayı raster formata dönüştürürler. Ücretsiz IrfanView yazılımı ile EPS formatındaki dosyaları raster formata dönüştürmeden açabilirsiniz. Bu gönderide EPS dosyalarının nasıl açılacağını okuyabilirsiniz.

Konuyla ilgili daha fazlası:

Reklamcılık Grafik tasarım dünyasında birçok farklı dosya türü vardır: PNG, JPG, PSD, SVG ve diğerleri. EPS, ortak bulacağınız başka bir dosya türüdür. Bu dosya formatı hakkında her şeyi buradan öğrenin. EPS dosyası nedir? EPS’nin açılımı ekapsüllenmiş PdoğuSsenaryo. Dosya türü esas olarak vektör grafiklerini depolamak için kullanılır. Vektör grafikleri piksel kullanmaz ve çok fazla büyütüldüklerinde bulanık…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir