EXIF ​​verileri nedir? – Blog

Resim: Sata Production/Shutterstock.com

İster akıllı telefonla ister dijital kamerayla çekilmiş olsun, fotoğraflar sadece fotoğraf değildir. Dijital görüntüler, bir dizi teknik veri içerir. Diğer şeylerin yanı sıra, dosyalar EXIF ​​​​verilerini depolamış olabilir. Bu artık akıllı telefonlarda bile norm haline geldi. Burada tam olarak EXIF ​​verilerinin ne olduğunu açıklıyoruz.

EXIF ​​verileri nedir?

EXIF’in açılımı Değiştirilebilir görüntü dosyası formatı. Bu dosya formatı standart bir formattır ve meta verileri dijital görüntülerde depolamak için kullanılır. Bu meta veriler, kameranın pozlama süresi, diyafram açıklığı ve ISO değeri gibi ayarları gibi görüntü hakkında bilgiler içerir. Ancak kayıt sırasında kullanılan tarih, saat ve kamera gibi veriler de. Kamera bir GPS sistemi ile donatılmışsa, coğrafi veriler bile EXIF ​​​​verilerinde saklanabilir. Ancak, EXIF ​​​​verileri yalnızca sıkıştırılmış biçimlerde kaydedilir, varsayılan olarak bunlar çoğunlukla JPEG dosyaları veya TIFF dosyalarıdır. EXIF verileri sıkıştırılmamış dosyalarda saklanmaz.

Ancak EXIF ​​​​verilerinin hassas bilgiler içerdiğini unutmamalısınız. GPS verileri, büyük bir gizlilik endişesi olan kaydın tam konumuna işaret edebilir. Kendi fotoğraflarınızı internette paylaşıyorsanız, dosyayı önceden kontrol etmelisiniz. Meta verilerde hangi kişisel bilgilerin bulunduğuna dikkat etmeli ve gerekirse kaldırmalısınız.

EXIF’in avantajı, meta verileri düzenleyebilmenizdir. Bu, ek bilgileri özelleştirmenize, kaldırmanıza veya eklemenize olanak tanır. Verileri işleyebilmek için öncelikle verileri okuyabilen bir programa ihtiyacınız var. Örneğin, Windows size meta verileri gösterebilir ve ayrıca kaldırabilir, ancak orada düzenleyemezsiniz. Bunun için uygun bir yazılıma ihtiyacınız var. Aşağıdaki yazılımı ücretsiz olarak indirebilirsiniz:

Windows’ta EXIF ​​bilgilerini alın

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Ellen Marie Zylinski de 12 Temmuz 2023, 09:28 EXIF ​​verisinin ne olduğunu size açıklıyoruz. Resim: Sata Production/Shutterstock.com Reklamcılık İster akıllı telefonla ister dijital kamerayla çekilmiş olsun, fotoğraflar sadece fotoğraf değildir. Dijital görüntüler, bir dizi teknik veri içerir. Diğer şeylerin yanı sıra, dosyalar EXIF ​​​​verilerini depolamış olabilir. Bu artık akıllı telefonlarda bile norm haline geldi.…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir