FritzBox kanalını değiştirin – nasıl çalışır? – Blog

FritzBox’ınız size WLAN bağlantınız için 15’ten fazla farklı kanal arasından seçim yapma seçeneği sunar. 2,4 Ghz ve 5 Ghz WLAN frekansları için kanallar, ayarlarda kolayca ayarlanabilir. Bu yazıda bunun neden yararlı olabileceğini ve bunu nasıl yapabileceğinizi açıklıyoruz.

FritzBox’umun kanalını neden değiştirmeliyim?

Yönlendiricinizin WiFi kanalını değiştirmenin birçok avantajı olabilir. Temel olarak, kablosuz yönlendiricinizde farklı bir kanal seçmek daha kararlı bir bağlantı oluşturabilir. Özellikle WiFi’niz komşunuzla (veya yakındaki başka bir WiFi cihazıyla) aynı kanaldaysa çakışma meydana gelebilir. En iyi durumda, çakışmaların WLAN ağları üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Ancak iki kez kullanılan bir kanal sıklıkla bağlantı sorunlarına yol açar. WiFi bağlantınız daha yavaş olabilir veya bazı cihazlar hiç bağlanamayabilir. O zaman yönlendiricideki kanal ayarlarını yapmaya değer.

Ancak tek bir dezavantajı vardır: WLAN ortamınız kısa süreliğine kesintiye uğrayabilir. Kural olarak, tüm WLAN cihazları otomatik olarak yeni kanala geçer. Ancak, WLAN bağlantısını yeniden kurmanız gerekebilir. Ancak, bu, WLAN ağlarınıza istikrarlı bir bağlantı için ödenmesi gereken küçük bir bedeldir.

FritzBox’ın radyo kanalını değiştirin

Tehlike: Belirli bir WLAN kanalında iletim yapıyorsanız, sinyal doğrudan bitişikteki kanala da iletilebilir. Bundan kaçınılamayacağı için, genellikle 2,4 GHz’de yalnızca 1, 6 ve 11 numaralı kanallar kullanılır. Bu şekilde, sinyallerin çakışması engellenebilir. 12 ve 13 numaralı kanallar kullanılmamalıdır çünkü uç cihazlar yurt dışından bu kanallar üzerinden alım yapamayabilir.

5 GHz frekansı ile tüm kanallar kullanılabilir.

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Cornelia Moehring de 8 Mayıs 2023, 13:30 FritzBox’ınızdaki radyo kanalını değiştirmek ister misiniz? Bu oldukça basit. Makalemizde tam olarak nasıl olduğunu okuyabilirsiniz. Reklamcılık FritzBox’ınız size WLAN bağlantınız için 15’ten fazla farklı kanal arasından seçim yapma seçeneği sunar. 2,4 Ghz ve 5 Ghz WLAN frekansları için kanallar, ayarlarda kolayca ayarlanabilir. Bu yazıda bunun neden yararlı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir