FritzBox’ta VPN kurun – Blog

VPN hakkında konuştuğumuzda, aslında bir ve aynı teknolojinin iki çeşidinden bahsediyoruz: Bir yandan, İnternet üzerindeki veri trafiğinin anonimleştirilmesi için hizmet sağlayıcılar tarafından bir ücret karşılığında sunulan sözde VPN hizmetleri vardır. NordVPN veya Cyberghost olarak. Öte yandan, bir ağa güvenli, şifreli bir bağlantı kuran “klasik” VPN vardır. Hareket halindeyken bilgisayarın ev veya şirket ağına bağlanmasına olanak tanır. Tıpkı kullanıcı masasındaymış gibi. Bunun bir takım avantajları vardır: Örneğin, bu VPN biçimiyle akıllı bir evi kontrol edebilir veya hareket halindeyken NAS’ınıza erişebilirsiniz. Bu varyant ücretsizdir – ve herhangi bir FritzBox’ta kurulabilir.

Bir uyarı: Windows için ayrıca bir VPN bağlantısı kurmak için Windows için FRITZ!Fernzugang yazılımına ihtiyacınız vardır. Diğer sistemler için VPN erişimi, sistem ayarları aracılığıyla çalışır. Bu arada, WireGuard gibi diğer VPN hizmetlerini de FritzBox’ınızla birleştirebilirsiniz.

Hazırlık: bir MyFritz hesabı oluşturun

FritzBox’ta VPN kurmak için üç şeye ihtiyacınız var: Birincisi, tabii ki kalıcı internet bağlantısı olan bir FritzBox. İkincisi, tüm modern işletim sistemlerinde olduğu gibi VPN bağlantılarına izin veren bir bilgisayar. Üçüncüsü, yönlendiricinize istediğiniz zaman ulaşabilmeniz için sözde dinamik bir DNS’ye ihtiyacınız var. Bu, AVM’nin MyFritz hizmeti ile çok kolay çalışır.

FritzBox VPN’i kurun

Şimdi zor kısım, gerçek VPN kurulumu geliyor. Bunu yapmak için önce bir (veya daha fazla) FritzBox kullanıcısı oluşturmanız önerilir. Tehlike: Bu, MyFritz kullanıcısı ile aynı değildir. Bununla VPN’i kolayca kullanabilirsiniz.

Bir uyarı: Lütfen FritzBox’a DS-Lite ile bir İnternet bağlantısı üzerinden IPv4 üzerinden İnternetten erişilemeyeceğini unutmayın. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiyi FritzBox yönlendirici üreticisinin web sitesinde bulabilirsiniz.

Windows için FritzBox VPN’i kurun

Android veya iOS çalıştıran mobil cihazlarda kurulum – yukarıda açıklandığı gibi – çok daha kolaydır. Sistemi bir Windows bilgisayarda çalıştırmak için, öncelikle üreticinin resmi web sitesinde nispeten aşağıda bulabileceğiniz “FRITZ! Remote Access for Windows” programını indirmelisiniz. Ayrıca, VPN kurulumu sırasında size yardımcı olarak sunulan “FRITZ!Box uzaktan erişimini yapılandırın” programını da bulacaksınız. Artık tek yapmanız gereken, FritzBox’ınıza uzaktan erişebilmek için VPN’nizdeki verileri uygun yazılıma girmek. Ayrıntılı talimatları AVM resmi web sitesinde de bulabilirsiniz.

Bütün bunlar ne için?

Şimdi, elbette, tüm prosedürün neden mantıklı olduğunu kendinize soracaksınız. Pekala: Kişisel bir VPN’in birçok faydası olabilir. Muhtemelen herkes onun sorununu biliyor NAS’ta bir dosyaya git gerekip gerekmediğini kontrol etmek istiyorum Akıllı ev anahtarı ışığı hala yanıyor: Bu, VPN ile saf web erişiminden çok daha güvenli ve güvenilir bir şekilde çalışır. Tatildeyken aklınıza gelirse… WiFi’yi kapat aranıyor: VPN aracılığıyla sorun değil. Evde, siz yokken çalışan bir medya merkezi bilgisayarınız varsa, verilerine erişebilirsiniz. Veya yurtdışında bir coğrafi ablukaya girersiniz: VPN’iniz aracılığıyla çevrimiçi olursanız, her zaman Alman IP adresiniz – ve böylece örneğin Netflix’ten içeriğe erişim.

Konuyla ilgili daha fazlası:

Reklamcılık VPN hakkında konuştuğumuzda, aslında bir ve aynı teknolojinin iki çeşidinden bahsediyoruz: Bir yandan, İnternet üzerindeki veri trafiğinin anonimleştirilmesi için hizmet sağlayıcılar tarafından bir ücret karşılığında sunulan sözde VPN hizmetleri vardır. NordVPN veya Cyberghost olarak. Öte yandan, bir ağa güvenli, şifreli bir bağlantı kuran “klasik” VPN vardır. Hareket halindeyken bilgisayarın ev veya şirket ağına bağlanmasına…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir