Geriye Dönük Uyumluluk – Hangi oyunları oynayabilirim? – Blog

Görsel: Shutterstock.com/Mohsen Vaziri

Playstation 5 birkaç yıl önce çıktı. Yeni Sony konsolunun Playstation 1’e kadar varabileceği iddia edilen geriye dönük uyumluluk hakkında birkaç söylenti vardı. Sonunda bu spekülasyonların çoğunun yanlış olduğu ortaya çıktı. Evet, PS5 geriye dönük uyumludur – ancak yalnızca PS4’e kadar ve her durumda değil. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Playstation 5 geriye dönük uyumluluk

Sony, lansman sırasında yeni konsolun 4000’den fazla Playstation 4 oyunu da oynayabileceğini duyurdu. Bunlar, önceki konsolda da mevcut olan oyunların neredeyse tamamıdır. Dijital başlıklarla özellikle kolaydır. Bunu USB ve WLAN yoluyla Playstation 5’e kolayca aktarabilir veya doğrudan konsola indirebilirsiniz.

Fiziksel PS4 oyunlarını PS5 konsolunuza yükleyebilir ve oynayabilirsiniz – elbette disk sürücülü PS5 sürümüne sahip olmanız şartıyla. Oyunlar daha sonra Playstation 4’te de bulunan grafiklerde görüntülenir. PS4 dijital oyunları ve bazı fiziksel sürümler, oyunu yeni nesil sürümde de oynamanıza izin verecek yükseltmelerle birlikte gelir. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi bu yazının ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

Eski konsola özel olan bazı özellikler kullanılamayabilir. Genel olarak, neredeyse tüm PS4 oyunlarına PS5 sahipleri de erişebilir. Şu anda gerçekten sadece Playstation 4’te çalışan sadece altı oyun var. Bu muhtemelen gelecekte değişebilir. Aşağıdaki başlıklar yalnızca PS4’te oynanabilir:

  • Afro Samurai 2 Kuma’nın İntikamı Cilt Bir
  • Sadece Onunla Başa Çık!
  • Hitman Go: Kesin Sürüm
  • Robinson: Yolculuk
  • Şadven
  • şarkı söylüyoruz

PS4 oyunlarının PS5’te geriye dönük uyumluluğu hakkında daha fazla bilgi için resmi Playstation web sitesini ziyaret edin.

PS4 oyunlarını dijital yükseltmelerle geliştirin

Playstation 4 için birçok fiziksel oyunun kutusunda artık ücretsiz bir PS5 yükseltmesi aldığınıza dair bir not var. Oyunun kutusunda, PSN mağazasında kullanabileceğiniz bir kod bulunur. Yükseltme dosyasını Playstation 5’inize indirmek için bunu kullanabilirsiniz. Ardından PS4 sürüm diskini PS5’inize takabilirsiniz. Yükseltmeyle, grafikler ve oynanış bir PS5 oyunununkilere karşılık gelir. Tabii ki, bu varyant için sürücülü PS 5’e ihtiyacınız var. Ancak dijital yükseltme olasılığı da var.

Elden Ring’in bu fiziksel sürümü PlayStation 4 için tasarlanmıştır. Ancak kutunun altındaki notta belirtilen ücretsiz PS5 yükseltmesini de içerir.

Genellikle PSN mağazasındaki oyunların sürümleri doğrudan sunulur ve her iki konsol için bir paket halinde satın alabilirsiniz. Ardından, her iki Playstation nesli için de oyunun dijital versiyonuna sahip olursunuz. Ancak, tek bir oyunu yükseltme seçeneği de vardır. Bunu yapmak için dijital PS4 oyununuzu PS5’e getirin veya fiziksel PS4 oyununuzu PS5 konsolunuza koyun. Oyun menüsünde – oyuna bağlı olarak – yükseltmeyi ücretsiz olarak indirebilir veya PS5 sürümünü indirimli bir fiyata satın alabilirsiniz. Yükseltmeye uygun Playstation 4 oyunları hakkında daha fazla bilgi edinmek için resmi Playstation web sitesini ziyaret edin.

PSN Store’dan Horizon: Forbidden West’in birden çok sürümünü satın alabilirsiniz. Ortadaki liste, soldaki listeden biraz daha pahalıdır, ancak oyunun PlayStation 4 ve PlayStation 5 için dijital sürümünü içerir. Digital Deluxe Edition, her iki konsol için yalnızca birleşik paket olarak mevcuttur.

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Cornelia Moehring de 28 Şubat 2023, 13:12 Playstation 5’in geriye dönük uyumluluğu hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Tüm önemli bilgileri sizin için bir araya getirdik. Görsel: Shutterstock.com/Mohsen Vaziri Reklamcılık Playstation 5 birkaç yıl önce çıktı. Yeni Sony konsolunun Playstation 1’e kadar varabileceği iddia edilen geriye dönük uyumluluk hakkında birkaç söylenti vardı. Sonunda…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir