Grup ilkelerini ayarlayın – nasıl çalışır? – Blog

Grup İlkesi, sisteminiz için – özellikle ağ yöneticileri için – çeşitli gelişmiş ayarlar içeren bir Windows özelliğidir. Ancak yerel grup ilkeleri, tek bir bilgisayardaki ayarları yapmak için de kullanılabilir.

Grup İlkesi nedir?

Grup İlkesi, ağ yöneticilerinin kullanıcıların ve bilgisayar hesaplarının çalışma ortamını denetlemesine izin veren çeşitli gelişmiş ayarlar sağlayan bir Windows özelliğidir. Temel olarak yöneticilerin işletim sistemlerini, uygulamaları ve kullanıcı ayarlarını yönetmesi ve yapılandırması için merkezi bir konum sağlar.

Grup İlkesi, doğru kullanıldığında, kullanıcıların bilgisayarlarının güvenliğini artırabilir ve hem iç tehditleri hem de dış saldırıları önlemeye yardımcı olabilir. Grup İlkesi kullanmanın temel yararı, kuruluşların tüm bilgisayarlara ve kullanıcılara standart bir dizi ilke uygulayabilmesidir. Bu, güvenlik ve uyumluluk gereksinimlerinin karşılanmasını sağlamaya yardımcı olur. Bilgisayar ve kullanıcı ayarlarını kolayca yapılandırmak için bir araca sahip oldukları için BT departmanı da bundan faydalanır.

Bir etki alanına katılmak için Windows’un Pro sürümüne ihtiyacınız olduğundan, Grup İlkesi yalnızca Windows’un Professional (veya sonraki) sürümlerinde mevcuttur. Ancak, özel kullanıcılar, kullanabilmek için grup politikalarını bir servis yolu ile yükleyebilirler.

Yerel ve merkezi grup politikaları arasındaki fark

Grup ilkeleriyle, iki farklı yönetim türü arasında temel bir ayrım yapılır.

Merkezi Grup İlkesi

Active Directory ortamında bir Windows bilgisayar kullanıyorsanız, etki alanı denetleyicisinde Grup İlkesi ayarları tanımlanabilir. Ağ yöneticileri, ağdaki her bilgisayar için çeşitli Windows ayarlarını yapılandırabilir. Bu ayarlar, diğer kullanıcıların değiştirememesi için de uygulanabilir. Örneğin, bir ağ yöneticisi Grup İlkesi’ni kullanarak Windows Denetim Masası’nın belirli alanlarına erişimi engelleyebilir veya ağdaki her bilgisayar için belirli bir web sitesini ana sayfa olarak ayarlayabilir. Yönetici, Denetim Masası aracılığıyla ayarlanamayan veya kayıt defterinde değişiklik gerektirenler de dahil olmak üzere çok sayıda Windows ayarını da değiştirebilir.

Yerel Grup İlkesi

Yerel grup ilkesi, bireysel bilgisayarlara uygulanan bir grup ilkesi çeşididir. İyi bir örnek, Windows çalıştıran ev bilgisayarınızdır. Basitçe söylemek gerekirse, Yerel Grup İlkesini Windows’un bilgisayarınızda veya aygıtınızda nasıl çalıştığını yöneten bir dizi kural olarak düşünmelisiniz. Bu kuralları değiştirmek için kullanabileceğiniz yerleşik araç, Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisidir.

Grup İlkesi, normalde grafik arabirim aracılığıyla kullanılamayan bazı Windows ayarlarını değiştirmenize olanak tanır. Örneğin, Windows’ta özel bir oturum açma ekranı ayarlamak istiyorsanız, kayıt defteri düzenleyicisini veya grup ilkesi düzenleyicisini kullanabilirsiniz – bu ayarı grup ilkesi düzenleyicisinde değiştirmek daha kolaydır.

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi, bir bilgisayarı şirket ağındaki bir bilgisayarı kilitlediğiniz gibi kilitlemek için de kullanılabilir. Bilgisayarınız çocuklar tarafından kullanılıyorsa bu yararlı olabilir. Örneğin, yalnızca belirli programları çalıştırmalarına izin verebilir, belirli sürücülere erişimi kısıtlayabilir veya kullanıcı hesapları için parola gereksinimleri uygulayabilirsiniz.

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi gelişmiş bir araç olduğundan, Windows’un Home veya Starter sürümlerinde varsayılan olarak bulunmadığını bilmelisiniz. Bunları nasıl etkinleştireceğinizi aşağıdaki bölümde okuyabilirsiniz.

Windows 10 Home’da Grup İlkesi’ni yükleyin

Windows 10 Home Edition kullanıyorsanız, aşağıdaki adımlarla Grup İlkesi Düzenleyicisini etkinleştirebilirsiniz.

Adım adım kılavuzumuzu takip edin veya hızlı başlangıç ​​kılavuzunu inceleyin.

Tüm kullanıcılar için grup ilkelerini özelleştirin

Ayarları tüm kullanıcılara uygulamak istiyorsanız, Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini başlatmanın birkaç yolu vardır. En hızlı ve en kolay yöntem, düğmesine basmaktır. Windows tuşu klavyede ve yazarak “gpedit.msc“, bunu takiben [Enter]. Bu, Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini hemen açacaktır. gpedit.msc uygulamasını görmüyorsanız, Windows’un Home sürümünü kullanıyorsunuzdur ve önce Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni yüklemeniz gerekir. Bunun için ilk kılavuzu okuyun.

Belirli kullanıcılar veya gruplar için grup ilkelerini özelleştirin

Yalnızca belirli bir kullanıcı hesabının veya kullanıcı grubunun ayarlarını yapmak istiyorsanız, yerel grup ilkesi düzenleyicisini çağırmak daha karmaşıktır.

Adım adım kılavuzumuzu takip edin veya hızlı başlangıç ​​kılavuzunu inceleyin.

Hızlı Kılavuz: Windows Home’da Grup İlkesi

 1. tıkla arama çubuğu sol altta ve alana yazın “Komut istemi” bir. Sonra bir tane yap sağ tık sonuçta ve menüden seçim yapın “yönetici olarak çalıştır” de.
 2. Ardından aşağıdaki komutları birer birer çalıştırın:
 • FOR %F IN (“%SystemRoot%servicesPackagesMicrosoft-Windows-GroupPolicy-ClientTools-Package~*.mum”) DO (DISM /Online /NoRestart /Add-Package:”%F”)
 • FOR %F IN (“%SystemRoot%servicesPackagesMicrosoft-Windows-GroupPolicy-ClientExtensions-Package~*.mum”) DO (DISM /Online /NoRestart /Add-Package:”%F”)
 • İşlem başarıyla tamamlandıktan sonra, arama çubuğu Windows’tan gpedit.msc girin ve basın [Enter]. Bu, Windows Home sürümünüzde Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni açacaktır.
 • Hızlı Kılavuz: Bireysel Kullanıcılar için Grup İlkeleri

  1. Tuş kombinasyonuna basın [Windows] + [R]. Daha sonra girin mmc alanında ve basın [Enter].
  2. Şimdi menüyü aç “dosya” ve tıklayın “Ek bileşen ekle/kaldır“.
  3. girişi seçin “Grup İlkesi Nesne Düzenleyicisi” ve düğmesine tıklayın “a ekle“.
  4. Sonra şuraya git “Aramak…“, ardından bir sonraki pencerede ” sekmesine geçinkullanıcı” ve istediğiniz kullanıcıyı seçin.
  5. Ardından ” üzerine tıklayınTAMAM” Ve “Tamamlamak“.
  6. ” tıkladıktan sonraTAMAM” düğmesi seçilen kullanıcı için ayarlar ağacını açar ve kullanıcının politikalarını özelleştirebilirsiniz.
  7. Konsol ayarlarını kaydedebilir ve bir dahaki sefere daha hızlı açabilmek için bir kısayol oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için sol üstteki ” simgesine tıklayın.dosya” ve ardından ” öğesini seçinFarklı kaydet” de.
  8. Ardından, konsola kısayol oluşturmak istediğiniz konuma gidin ve “bilgisayara kaydet“.
  9. bir tane yap çift ​​tıklama yaratılan üzerinde kısayolaynı kullanıcı için ayarları açmak için.

  Konuyla ilgili daha fazlası:

  Reklamcılık Grup İlkesi, sisteminiz için – özellikle ağ yöneticileri için – çeşitli gelişmiş ayarlar içeren bir Windows özelliğidir. Ancak yerel grup ilkeleri, tek bir bilgisayardaki ayarları yapmak için de kullanılabilir. Grup İlkesi nedir? Grup İlkesi, ağ yöneticilerinin kullanıcıların ve bilgisayar hesaplarının çalışma ortamını denetlemesine izin veren çeşitli gelişmiş ayarlar sağlayan bir Windows özelliğidir. Temel olarak…

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir