gz dosyaları açılır – bu şekilde çalışır

Bir gz dosyasını açarken sorun mu yaşıyorsunuz yoksa sadece içeriğini mi merak ediyorsunuz? Bu formatı tüm büyük işletim sistemlerinde ücretsiz yazılımı kullanarak kolayca açabilirsiniz.

Reklamcılık

gz dosyası nedir?

Bir gz dosyası veya gzip dosyası, standart GNU zip sıkıştırma algoritması kullanılarak sıkıştırılmış bir arşiv dosyasıdır. Diğer sıkıştırılmış dosyalar gibi, bu tür arşiv de dosyalarınızı birleştirmenize ve sıkıştırma yoluyla dosyalarınızın boyutunu azaltmanıza yardımcı olur. Bu, bunların ağlar üzerinden daha hızlı aktarılabileceği ve sabit sürücüde daha verimli şekilde depolanabileceği anlamına gelir.

gzip öncelikle Linux işletim sistemlerinde dosya sıkıştırmak için kullanılır. Kullanıcılar yalnızca tek bir dosyayı değil aynı zamanda birden fazla dosyayı ve hatta klasörü seçip bunları bir gz dosyasına sıkıştırabilir. Birden fazla gz dosyasını tek bir gz dosyasına sıkıştırmak bile mümkündür.

gz dosyaları genellikle “tarball” adı verilen sıkıştırılmış arşivler oluşturmak için tar yardımcı programıyla birlikte kullanılır. “Teyp arşivi”nin kısaltması olan tar yardımcı programı, Unix işletim sistemlerinde tek bir arşiv dosyasında depolanan dosya ve dizinleri oluşturmak, görüntülemek, düzenlemek ve çıkarmak için kullanılan bir komut satırı aracıdır. Tarball, gzip ile sıkıştırılmış birden fazla dosya ve dizin içeren tek bir dosyadır. Bu dosyalar genellikle “.tar.gz” veya “.tgz” dosya uzantısına sahiptir.

Gz dosyasını Linux’ta açın

gz dosyaları öncelikle Linux ve diğer Unix benzeri işletim sistemlerinde kullanıldığından, bunları terminaldeki bir komutla kolayca çıkarabilirsiniz:

 • Öncelikle Terminal uygulamasını açın; tüm dağıtımlarda bunun için klavye kısayolu bulunur [Strg] + [Alt] + [T].
 • Daha sonra aşağıdaki komutu girin ve file.gz dosyasını mevcut gz dosyanızın yolu ile değiştirin. Daha sonra komutu çalıştırmak için Enter tuşuna basın.
  gzip -dk Datei.gz
 • Varsayılan olarak gzip, arşivin içeriğini geçerli çalışma dizinine açar. Yani gz arşiviniz artık tam olarak aynı klasöre çıkarılmalıdır.
 • Arşiviniz bir .tar.gz dosyasıysa arşivinizi açmak için farklı bir komut kullanmanız gerekecektir. Tar.gz dosyalarını açmak için Terminal’de aşağıdaki komutu çalıştırın. Burada yine file.tar.gz dosyasını dosyanızın yolu ile değiştirin.
  tar -xf Datei.tar.gz

Gz dosyalarını 7-Zip ile açın (Windows, macOS, Linux)

Bir gz dosyasını bir uygulama kullanarak açmayı tercih ederseniz birçok ücretsiz alternatif vardır. 7-Zip bu görev için oldukça iyi bir seçim çünkü basit, ücretsiz ve açık kaynaklı. Ayrıca tüm işletim sistemleri, Windows, macOS ve Linux için de mevcuttur.

 • 7-Zip henüz sisteminizde yüklü değilse, aracı aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz: https://www.7-zip.de/download.html.
 • Ardından dosya gezgininizi açın ve oradaki gz dosyanıza gidin. Şimdi 7-Zip’i uygulamak için Sağ fare tuşu üstünde. Bağlam menüsünde ” seçeneğini seçmelisiniz7-Zip“. Fare imlecinizi bunun üzerine getirirseniz daha fazla seçenek görünecektir. Bunlardan ” seçeneğini seçinPaketi buradan açın” gz arşivindeki tüm dosyaları açmak için.
 • Ama aynı zamanda ““İsme” göre sıkıştırın” Paketlenmemiş dosyalar için otomatik olarak yeni bir klasör oluşturmak için seçin. Arşivde çok sayıda dosya varsa bu seçenek biraz daha anlaşılır olur.

GZ dosyasını 7-Zip ile çıkartın

GZ dosyasını 7-Zip ile çıkartın


(işba)

Haberin Sonu

Bir gz dosyasını açarken sorun mu yaşıyorsunuz yoksa sadece içeriğini mi merak ediyorsunuz? Bu formatı tüm büyük işletim sistemlerinde ücretsiz yazılımı kullanarak kolayca açabilirsiniz. Reklamcılık gz dosyası nedir? Bir gz dosyası veya gzip dosyası, standart GNU zip sıkıştırma algoritması kullanılarak sıkıştırılmış bir arşiv dosyasıdır. Diğer sıkıştırılmış dosyalar gibi, bu tür arşiv de dosyalarınızı birleştirmenize ve…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir