INDD dosyası nedir? – Blog

Resim: TippaPatt/Shutterstock.com

Grafik tasarım veya basılı yayıncılık dünyasında çalışıyorsanız, muhtemelen bir noktada bir INDD dosyasıyla karşılaşmışsınızdır. Bu uzantıya sahip bir dosyanın ne olduğunu ve böyle bir dosyanın nasıl açılacağını açıklıyoruz.

INDD dosyası nedir?

INDD dosyası, Adobe Creative Cloud’un bir parçası olan profesyonel bir masaüstü yayıncılık uygulaması olan Adobe InDesign tarafından kullanılan bir dosya biçimidir. INDD, “InDesign Belgesi” anlamına gelir. Adobe’nin InDesign proje dosyalarını kaydettiği birincil dosya biçimidir. .IND gibi bazı InDesign belgelerinin dosya uzantısında yalnızca üç harf bulunur, ancak bunlar yine de aynı biçime sahiptir. Esasen bir INDD dosyası, metin, resimler ve diğer tasarım öğeleri dahil olmak üzere bir belgeyi oluşturan tüm öğeleri içerir.

Adobe InDesign, yayıncılık ve tasarım endüstrilerinde broşürler, dergiler, kitaplar, posterler, el ilanları ve dijital yayınlar gibi çeşitli materyaller oluşturmak için kullanılır. INDD dosyaları son derece çok yönlüdür ve hem basılı hem de dijital ortam için kullanılabilir.

INDD dosyasını aç

Bilgisayarınızda InDesign yüklüyse INDD dosyasını açmanın en kolay yolu dosya simgesini çift tıklatmaktır. Hem Mac’lerde hem de Windows PC’lerde InDesign otomatik olarak başlayacak ve dosyayı istediğiniz gibi hemen açacaktır. INDD dosya formatını Adobe InCopy veya Acrobat DC’de de açabilirsiniz. Ancak bahsedilen tüm yazılımlar, Adobe’nin abonelik tabanlı bir hizmeti olan Creative Cloud’un parçasıdır.

INDD dosyaları, Adobe dışındaki yazılım uygulamalarıyla açılamaz veya düzenlenemez. Bu nedenle, bilgisayarında InDesign yüklü olmayan birine bir INDD dosyası vermek isterseniz, dosyayı . B. PDF veya JPEG formatında.

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Isabelle Bauer de 18 Temmuz 2023, 09:23 INDD dosyaları ve bunların nasıl açılacağı hakkında her şeyi buradan öğrenin. Resim: TippaPatt/Shutterstock.com Reklamcılık Grafik tasarım veya basılı yayıncılık dünyasında çalışıyorsanız, muhtemelen bir noktada bir INDD dosyasıyla karşılaşmışsınızdır. Bu uzantıya sahip bir dosyanın ne olduğunu ve böyle bir dosyanın nasıl açılacağını açıklıyoruz. INDD dosyası nedir? INDD dosyası,…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir