IP adresini gizle – bu seçeneklere sahipsiniz – Blog

İnternette güvenli ve anonim olarak gezinmek için bir IP adresi gizleme hizmeti kullanabilirsiniz. İnternette görünmez olmanın birkaç yolu vardır.

VPN kur

Bir VPN (Sanal Özel Ağ), sizi internete İSS’nizin sunucusu yerine bir VPN sunucusu üzerinden bağlayarak IP adresinizi şifreler. Çevrimiçi etkinlikleriniz görünmez hale gelir ve üçüncü şahıslar tarafından kötüye kullanılamaz, bu da gezinirken maksimum gizlilik ve güvenlik sağlar.

Bir VPN bağlantısı kurmak için ücretsiz temel VPN’lerin yanı sıra ücrete tabi premium teklifler sunan çok sayıda sağlayıcı mevcuttur. VPN hizmetleri artık akıllı telefonlar, tabletler, akıllı TV’ler ve masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar gibi tüm yaygın uç cihazlarda kullanılabilir.

Bu makalede VPN hizmetleri hakkında daha fazla bilgi ve VPN sağlayıcıları için özel öneriler özetledik: VPN aslında nedir?

TOR Tarayıcısını Kullan

İnternette görünmez bir şekilde gezinmenin bir başka yolu da sözde TOR tarayıcısını kullanmaktır. Bu tarayıcı, IP adresinin varsayılan olarak gizli kaldığı TOR ağında çalışır. Böylece, TOR tarayıcısında yaptığınız her istek anonimleştirilir ve şifrelenir. Bununla birlikte, TOR ağının bazı dezavantajları da vardır: Bir yandan, TOR ağında gezinmek, geleneksel tarayıcılardan daha yavaş olabilir. Öte yandan, web’de gezinirken her zaman sayfanın tam adresini bilmeniz gerekir – TOR’da Google Chrome veya Mozilla Firefox’ta olduğu gibi arama önerileri yoktur. Ek olarak, TOR ağının anonimliği dolandırıcılar tarafından kullanıcıları kimlik avı veya kötü amaçlı yazılımla kandırmak için sıklıkla kullanılır.

TOR tarayıcısını kullanmak istiyorsanız, her zaman bir VPN de kullanmalı ve adresi ziyaret etmeden önce her bir URL’yi birden fazla kaynaktan kontrol etmelisiniz. Bu makalede TOR tarayıcısı hakkında daha fazla bilgi özetledik.

Proxy sunucusunu ayarla

Bir proxy sunucusu, kendi IP adresiniz yerine proxy sunucusunun IP adresini kullanarak IP adresinizi gizleyebilir. İnternete bir proxy sunucusu üzerinden bağlanırsanız, gizli IP’ye ek olarak, belirli web sitelerini engelleme seçeneğiniz de vardır. Bu sayede evde internet erişimi çocuklarınız için de güvenli bir şekilde kurulabilir.

Özel kullanıcılar için proxy sunucuları, çeşitli sağlayıcılar tarafından sunulur ve işletim sistemi üzerinden kolayca kurulabilir. Sağlayıcı proxy’leri, hızlı İnternet erişimi sağlar ve IP adresini güvenilir bir şekilde gizler.

Proxy sunucu kullanırken hangi teknik detayların önemli olduğunu ve bilgisayardaki kurulumun nasıl çalıştığını bu yazımızda detaylı bir şekilde özetledik: Proxy sunucu nedir?

Herkese açık WiFi kullan

Genel WiFi ağları, akıllı telefon kullanıcıları için özellikle ilgi çekicidir. Ancak, dışarıdayken ve İnternet’e bağlanmak için dizüstü bilgisayarınızı genel ağları çevirmek için de kullanabilirsiniz. Ücretsiz Wi-Fi kullanıyorsanız, size ayrıca ilgili sağlayıcıdan bir IP adresi atanacaktır. Genel ağlarda bile temelde görünmezsiniz. Ancak, WLAN ağının güvenliğinin operatörün aldığı önlemlere bağlı olduğunu unutmayın. Güvenli olmayan ağlarda, verileriniz nispeten kolay bir şekilde ele geçirilebilir ve suç amaçları için kullanılabilir. Cihaz verilerinizi ele geçirmek için “sahte” erişim noktaları bile kurabilir.

Konuyla ilgili daha fazlası:

Reklamcılık İnternette güvenli ve anonim olarak gezinmek için bir IP adresi gizleme hizmeti kullanabilirsiniz. İnternette görünmez olmanın birkaç yolu vardır. VPN kur Bir VPN (Sanal Özel Ağ), sizi internete İSS’nizin sunucusu yerine bir VPN sunucusu üzerinden bağlayarak IP adresinizi şifreler. Çevrimiçi etkinlikleriniz görünmez hale gelir ve üçüncü şahıslar tarafından kötüye kullanılamaz, bu da gezinirken maksimum…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir