iPhone kapanmıyor – Blog

iPhone’lar çeşitli nedenlerle kapatılamıyor: Örneğin, düğmelerin arızalı olması ve bunları kapatmak için kullanılan tuş kombinasyonunun artık çalışmaması veya cihazın askıda kalması. Her iki durumda da iPhone’unuzun hızlı bir şekilde yeniden çalışmasını sağlamak için neler yapabileceğinizi size göstereceğiz.

iPhone düğmeleri arızalı – düğmeler olmadan nasıl kapatılır

Özellikle eski iPhone’larda düğmeler yavaşlama eğilimindedir. O zaman bir iPhone’u kapatmak için tuş kombinasyonuna basmak bile zorlaşabilir. Neyse ki, bu durumda size aşağıda sunduğumuz iki basit çözüm var. Ayrıca, iPhone’unuzu düğmeler olmadan nasıl yeniden başlatacağınızı da göstereceğiz.

iPhone’u Ayarlar’dan kapatın

Assistive Touch ile iPhone’u yeniden başlatın
Assistive Touch özelliği ile iPhone’daki düğmeleri aşağı yukarı değiştirebilirsiniz. Ne yazık ki, artık eskisi gibi iPhone’unuzu kapatmak için bu özelliği kullanamazsınız, ancak en azından yeniden başlatabilirsiniz. Size nasıl olduğunu göstereceğiz.

iPhone dondu – yazılımdan sıfırlama ile düzeltin

iPhone’unuz yalnızca yavaş çalışan bir düğme değilse, ancak aygıt takılı kaldıysa ve kapanmıyorsa yazılım sıfırlaması yardımcı olabilir. Bu, iPhone’u yeniden başlatmaya, tüm uygulamaları kapatmaya ve RAM’i temizlemeye zorlar. Ancak, kullanıcı verileriniz ve ayarlarınız silinmeyecek – bu nedenle veri kaybı konusunda endişelenmenize gerek yok. Yazılım sıfırlamasından sonra, cihazın düzenli olarak kapatılması da tekrar çalışmalıdır.

Yazılımdan sıfırlama, farklı iPhone nesillerinde biraz farklı çalışır. Her durumda nasıl ilerleyeceğinizi size göstereceğiz.

Face ID özellikli iPhone’lar, iPhone 8 ve iPhone SE (2020)

  1. Kısa basın Ses açma düğmesi.
  2. Ardından kısa basın ses kısma düğmesi.
  3. Şimdi tut şunu güç düğmesi Apple logosu görünene kadar cihazın yan tarafında. Ardından düğmeyi bırakabilir ve cihazın normal şekilde başlamasına izin verebilirsiniz.

: Face ID özellikli iPhone’larda yazılımdan sıfırlamanın nasıl çalıştığı hakkında daha ayrıntılı bilgi için bu makaleyi okuyun.

iPhone 7 ve 7 Profesyonel

  1. şunu tut Ses açma düğmesi ve güç düğmesi cihazın yan tarafında aynı anda basılır.
  2. Apple logosu iPhone ekranında göründüğünde her iki düğmeyi de bırakın. Cihaz daha sonra yeniden başlatılır.

iPhone 6s, 6s Pro ve daha eski nesiller

  1. Tut şunu ana menü tuşu ve güç düğmesi iPhone’un sağ tarafında veya üstünde.
  2. Ekranda Apple logosu görünene kadar tuşları bırakmayın. Şimdi cihaz yeniden başlatılıyor.

Yazılımdan sıfırlama zaten birçok sorunu çözmelidir. Ancak yine de cihazınız çalışmıyorsa alternatif olarak neler yapabileceğinizi bir sonraki bölümde göstereceğiz.

iPhone donmuş – bunu da yapabilirsiniz

Yazılımdan sıfırlama yardımcı olmadıysa ve iPhone’unuz hala donmuşsa veya iPhone tuş kombinasyonlarına bile yanıt vermiyorsa, cihazı düzeltmek için kullanabileceğiniz iki seçeneğiniz daha vardır.

iPhone pilini boşaltın

iPhone’unuz yanıt vermiyorsa, yine de aygıtın pilini boşaltabilirsiniz. Ancak pil durumuna ve işlemci çıkışına bağlı olarak bu işlem biraz zaman alabilir. Ekran parlaklığının otomatik olarak azalmaması için – eğer çalışıyorsa – cihazınızı olabildiğince aydınlık bir yerde bırakın ve birkaç saat orada bırakın. Cihaz kapandıktan sonra biraz daha bekleyin. Ardından bir şarj kablosuna bağlayıp tekrar şarj edebilirsiniz. Kısa bir süre sonra iPhone kendi kendine açılmalıdır.

iPhone sert sıfırlama

Bu sorunu çözmezse veya pilin bitmesini bekleyecek vaktiniz yoksa, yine de iPhone’u donanımdan sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Tüm ayarlar, dosyalar vb. fabrika ayarlarına sıfırlanır. Bu, sorunların büyük çoğunluğunu çözse de, kullanım için iki ön koşul vardır: Birincisi, cihazın iTunes ile iletişim kurabilecek veya bakım moduna geçirebilecek kadar işlevsel olması gerekir. İkinci olarak, bu kılavuz boyunca iPhone’u tamamen sıfırlayacağınız için cihazı yedeklemeniz gerekiyor. Mümkünse, bunu yine de sıfırlamadan önce oluşturabilirsiniz. Ancak, iPhone çok donmuşsa, daha eski bir yedeklemeye başvurmanız gerekir. Bu ne kadar güncel olursa, o kadar az dosya ve değişiklik kaybedilir.

Apple Destek’e iletişime geçin

Donanım sıfırlaması da sorunu çözmediyse, Apple Destek size daha fazla yardımcı olabilir. Bu durumda hatanın nedeni bir donanım hatası olabilir. Bunu çözmenin en iyi yolu, getsupport.apple.com adresinden Apple Destek ile iletişime geçmek, bir Apple Store’u veya başka bir tamir atölyesini ziyaret etmektir.

Konuyla ilgili daha fazlası:

Reklamcılık iPhone’lar çeşitli nedenlerle kapatılamıyor: Örneğin, düğmelerin arızalı olması ve bunları kapatmak için kullanılan tuş kombinasyonunun artık çalışmaması veya cihazın askıda kalması. Her iki durumda da iPhone’unuzun hızlı bir şekilde yeniden çalışmasını sağlamak için neler yapabileceğinizi size göstereceğiz. iPhone düğmeleri arızalı – düğmeler olmadan nasıl kapatılır Özellikle eski iPhone’larda düğmeler yavaşlama eğilimindedir. O zaman bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir