JSON dosyası nedir ve nasıl açılır?

Programcıların, geliştiricilerin ve BT profesyonellerinin herhangi bir dildeki veri yapılarını diğer diller ve platformlar tarafından tanınabilecek formatlara çevirmeleri gerekir. JSON dosyaları bunu mümkün kılar. Burada bu dosya formatı hakkında her şeyi öğreneceksiniz – ne olduğu, bu tür dosyaların neye benzediği ve bunların nasıl kullanılacağı.

Reklamcılık

JSON dosyası, formattaki basit veri yapılarını ve nesneleri içeren bir dosyadır. JAvaSşifre Öitiraz Nveri alışverişi için standart bir format olan rotasyon (JSON). Esas olarak bir web uygulaması ile sunucu arasında veri aktarımı için kullanılır. JSON dosyaları hafiftir, metin tabanlıdır, insanlar tarafından okunabilir ve bir metin düzenleyiciyle düzenlenmesi kolaydır. Bu biçim daha az biçimlendirme gerektirir ve XML’e iyi bir alternatiftir. JSON, JavaScript’ten türetilmiş olmasına rağmen dilden bağımsız bir veri formatıdır. JSON oluşturma ve ayrıştırma birçok modern programlama dili tarafından desteklenir.

JSON verilerinin ve dosyalarının en yaygın kullanımı, bir web sitesinde veya web uygulamasında görüntülenebilmesi için bir sunucudan veri okumaktır. Ancak kullanıldıkları tek şey bu değil. Bilgisayar uygulamaları, programlar, mobil uygulamalar ve daha fazlası, JSON dosyalarını başta veri depolama ve alışverişi, API iletişimi ve yapılandırma olmak üzere çeşitli amaçlarla kullanır.

Geliştiriciler JSON’u yazılım geliştirmeyi desteklemek için kullandığından, JSON dosyalarının özellikle karmaşık olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak diğer veri yönetimi yöntemlerine göre nispeten basittirler.

Bir JSON dosyası, verileri anahtar/değer çiftleri ve diziler halinde saklar; daha sonra oluşturulduğu yazılım verilere erişir. JSON, geliştiricilerin, ilgili verileri içeren adlar ve değerler görevi gören anahtarlarla, çeşitli veri türlerini insan tarafından okunabilen kod olarak depolamasına olanak tanır.

JSON sözdizimi, JavaScript nesne gösterimi sözdiziminden türetilmiştir:

 • Veriler anahtar/değer çiftlerinde depolanır
 • Veriler virgülle ayrılır
 • küme parantezleri nesneleri içerir
 • Köşeli parantezler diziler içerir

Buna dayanarak JSON sözdiziminin sınırlamaları yoktur. Anahtarlar ve değerler için sağlanan bilgilerin belirli bir formata uygun olması gerekir. Örneğin, tüm anahtarların çift tırnak işaretiyle yazılmış dizeler olması gerekir; bu aynı zamanda değerler için de geçerlidir. Anahtar/değer çifti kümelerinde kullanılan farklı veri türlerinin bazı örnekleri aşağıda verilmiştir:

 • tanga: Her dize değeri her zaman çift tırnak içine alınmalı ve anahtarlar her zaman dize olmalıdır.
 • Ödemek: Sayısal değerler tam sayı veya kayan noktalı sayı olmalıdır. Kayan noktalı sayı, ondalık noktalı bir sayıdır; örneğin 3.11, 7.3 ve -109.5.
 • Nesneler: Bir nesne çiftine değer atarken, nesne bilgilerini içermek için küme parantezleri kullanın. Ancak parantez içindeki bilgiler de sözdizimi kuralları kullanılarak biçimlendirilir.
 • diziler: Diziler, dizelerin ve sayıların biçimlendirmesi ve söz dizimi de dahil olmak üzere birçok açıdan birbirine çok benzer. Tek fark bunun yerine köşeli parantez kullanmanızdır.
 • Boolean: Boolean değerleri, verilerin yalnızca doğru veya yanlış olabildiği durumlarda kullanılır.
 • Sıfır: Null, henüz bir değer atanmamış ancak aynı zamanda boş olmayan bir anahtarı belirten benzersiz bir anahtar kelimedir. Genellikle bir değerin yokluğunu doğrulamak için kullanılır.

JSON dosyalarını açmak düşündüğünüzden çok daha kolaydır. Tamamen metin tabanlı, bu nedenle dizeler ve sayılarla sınırlı olan çok basit bir veri yapısıdır. Bu nedenle, bir JSON dosyasını görüntülemek için not defterleri, metin editörleri ve hatta komut satırı arayüzleri gibi herhangi bir dosya açma programını kullanabilirsiniz.

Bir JSON dosyasını açmak için şunları yapın: Sağ tık üzerinde ve içerik menüsünde ” öğesini seçinBununla aç“. Daha sonra bilgisayarınızda dosyayı açabilecek tüm programları göreceksiniz.

Şimdi bu dosyaları açabilen bazı program ve uygulama örneklerine bakalım.

 • Windows Not Defteri

  Windows Düzenleyici, Windows yazılımıyla kullanılmak üzere Windows tarafından oluşturulan basit bir metin düzenleyicisidir. JSON dosyalarının basitliği nedeniyle JSON dosyalarını görüntülemek ve düzenlemek için Düzenleyici’yi kullanabilirsiniz. Bu, Windows sistemlerine önceden yüklenmiştir ve ücretsiz olarak kullanılabilir.

Windows Not Defteri

Windows Not Defteri

 • Not Defteri++

  Notepad++, metin ve programlama dosyalarını görüntülemek ve değiştirmek için kullanılan başka bir basit kaynak kodu düzenleyicisidir, ancak Windows Not Defteri’nden farklı olarak daha fazla düzenleme esnekliği sunar. Cihazınız için daha hızlı ve daha kolay olan C++ ile kodlanmıştır ve JSON verilerinin basit sözdizimi ve doğası nedeniyle JSON belgeleri için de iyidir. Bu düzenleyiciyi aşağıdaki web sitesinden ücretsiz olarak indirip yükleyebilirsiniz: https://notepad-plus-plus.org/downloads/.

Not Defteri++

Not Defteri++

 • Visual Studio Kodu

  VSCode daha karmaşık bir metin düzenleyicisidir ve çok sağlam olduğundan ve çok çeşitli dosya türlerini ve programlama dillerini açıp bunlarla etkileşime girebildiğinden Entegre Geliştirme Ortamları (IDE’ler) kategorisine girer. Bu, onu JSON dosyaları da dahil olmak üzere her türlü veriyi görüntülemenin güçlü bir yolu haline getirir. Bu düzenleyici ayrıca ücretsiz olarak indirilebilir: https://code.visualstudio.com/download.

Visual Studio Kodu

Visual Studio Kodu


(işba)

Haberin Sonu

JSON dosyası nedir ve nasıl açılır? Programcıların, geliştiricilerin ve BT profesyonellerinin herhangi bir dildeki veri yapılarını diğer diller ve platformlar tarafından tanınabilecek formatlara çevirmeleri gerekir. JSON dosyaları bunu mümkün kılar. Burada bu dosya formatı hakkında her şeyi öğreneceksiniz – ne olduğu, bu tür dosyaların neye benzediği ve bunların nasıl kullanılacağı. Reklamcılık JSON dosyası nedir? JSON…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir