“Kaynak dosya veya kaynak diskten okunamıyor” – ne yapmalı?

Dosyaları bir sürücüden diğerine veya bir bilgisayardan diğerine taşımak, hem ofis ortamlarında hem de kişisel bilgisayarlarda ortak bir görevdir. “Kaynak dosya veya kaynak diskten okunamıyor” hata mesajını alabilirsiniz. Bu mesajın en yaygın nedeni, farklı sürücüler veya cihazlardaki dosya sistemlerindeki uyumsuzluktur. Bu hatanın diğer nedenleri arasında bozuk sabit sürücü sektörleri ve dosya izin sorunları yer alır. Aşağıda olası çözümleri bulacaksınız:

Reklamcılık

Dosya adlarındaki desteklenmeyen karakterler hataya neden olabilir. Mac bilgisayarlarda kullanıcılar ?, gibi karakterleri içeren dosyalar oluşturabilirler. , :, *, /, , | ve ” kaydet. Ancak Windows 11 ve 10, dosya adları için bu karakterlerin hiçbirini desteklemez. Bu nedenle kullanıcılar, bu karakterleri içeren harici sabit disklerdeki dosyaları bir Windows PC’ye kopyalayamaz.

Bu nedenle, harici bir sürücüden kopyalamak istediğiniz dosyaların bu karakterleri içerip içermediğini kontrol edin. Bu durumda dosyalara sağ tıklayın ve “Yeniden Adlandır”ı seçin. Daha sonra dosya adlarındaki desteklenmeyen karakterleri silin.

Hatanın bir başka olası nedeni de USB kablonuzda veya bilgisayarınızdaki bir bağlantı noktasındaki sorundur. Bu nedenle, bir fark yaratıp yaratmadığını test etmek için harici sabit sürücünüzü farklı bir USB bağlantı noktasına bağlayın. Ayrıca, alternatif bir USB kablonuz varsa sürücüyü bu kabloyla bilgisayarınıza bağlamayı deneyin.

Kopyalamak istediğiniz dosyaları ZIP arşivine sıkıştırarak sorunu çözebilirsiniz. Bu şekilde kopyalanacak bir veya daha fazla dosyanın genel boyutu önemli ölçüde azaltılabilir. Burada dosyaları kopyalamadan önce nasıl ZIP arşivi oluşturulacağını okuyabilirsiniz.

Hata, kopyalamaya çalıştığınız dosyalardan birinin gerekli izne sahip olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Ancak etkilenen dosyaların izinlerini kontrol edip düzeltebilirsiniz.

Adım adım talimatlarımızı izleyin veya hızlı başlangıç ​​kılavuzunu görüntüleyin.

1. adım:

Öncelikle Explorer’ı açın ve kopyalamak istediğiniz dosyaları içeren klasöre gidin. O zaman burayı tıklayın Sağ fare tuşu bir dosyaya. Bağlam menüsünde şuraya gidin: “Özellikler“.

Hata, kaynak sürücülerdeki dosya sistemi uyumsuzluğundan da kaynaklanabilir. Örneğin, Mac formatlı HFS veya APFS sürücüleri Windows PC’lerle uyumlu değildir.

Bağlı bir sürücünün dosya sistemini, Dosya Gezgini’nde sağ tıklayıp “Özellikler”i seçerek kontrol edebilirsiniz. Ardından Genel sekmesindeki dosya sistemi ayrıntılarını kontrol edin. NTFS ve FAT32 dosya sistemleri Windows için uygundur ancak HFS ve APFS değildir.

Mac formatlı sürücülerden dosya kopyalamaya çalışıyorsanız bunlara üçüncü taraf yazılımları kullanarak erişebilirsiniz. MacDrive, UFS Explorer ve Paragon HFS+ gibi yazılım paketleri, Windows PC’lerdeki Mac formatlı sürücülerdeki dosyalara erişime olanak tanır.

MacDrive, Mac formatlı sürücüleri okumak için en popüler Windows uygulamalarından biridir. Bu yazılım ücretsiz değildir ancak beş günlük ücretsiz deneme süresi sunar. Uygulama hem APFS hem de HFS+ sürücülerle çalışır.

  1. Explorer’da istediğiniz dosyaları içeren klasöre gidin. O zaman bir tane yap Sağ tık Bir dosyaya tıklayın ve “Özellikler“.
  2. “sekmesindeGüvenlik“düğmeye bas”Düzenlemek“.
  3. Şimdi seninkini seç Kullanıcı hesabı ve ardından ” seçeneğini ayarlayınİzin vermek“bir kene”Tam erişim“.
  4. Hesabınızın kullanıcı adını göremiyorsanız, önce onu girmeniz gerekecektir.Eklemek“. Daha sonra yeni pencerede ” seçeneğine tıklayınGelişmiş“ve sonra hemen”Şimdi ara“. Daha sonra mevcut tüm kullanıcıları göreceksiniz. İstediğinizi seçin ve ” ile ekleyinTAMAM” katma.
  5. Şimdi izin değişikliklerini kaydetmek için “Devralmak“.


(işba)

Haberin Sonu

“Kaynak dosya veya kaynak diskten okunamıyor” – ne yapmalı? Dosyaları bir sürücüden diğerine veya bir bilgisayardan diğerine taşımak, hem ofis ortamlarında hem de kişisel bilgisayarlarda ortak bir görevdir. “Kaynak dosya veya kaynak diskten okunamıyor” hata mesajını alabilirsiniz. Bu mesajın en yaygın nedeni, farklı sürücüler veya cihazlardaki dosya sistemlerindeki uyumsuzluktur. Bu hatanın diğer nedenleri arasında bozuk…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir