Microsoft Azure nedir? – Blog

Microsoft Azure, bulutta uygulama ve hizmetler geliştirmek, dağıtmak ve yönetmek için çok çeşitli hizmetler ve araçlar sunan bir bulut bilgi işlem platformudur. Platformun ne için olduğunu aşağıda okuyun.

Microsoft Azure nedir?

Microsoft Azure, başlangıçta Windows Azure olarak biliniyordu ve Microsoft’un tüm bulut bilgi işlem hizmetleri ve diğer teklifleri için bir şemsiye görevi görüyor. Amazon Web Services (AWS), Google Cloud, IBM Cloud ve Oracle Cloud Platform gibi diğer bulut bilgi işlem platformlarıyla karşılaştırılabilir. Azure’a kaydolmak ücretsizdir ancak bulut hizmetlerine kaydolmayı tamamlamak için bir kredi kartına ihtiyacınız vardır.

Bulut bilgi işlem platformları, müşterilerinin bir veri merkezinde fiziksel sunucu satın almak/kiralamak veya şirket içinde kendi sunucularını çalıştırmak yerine Microsoft’a ait bulut bağlantılı sunucuları kullanmalarına olanak tanır. Kendi donanımınızı çalıştırmak veya üçüncü taraf bir veri merkezinde belirli bir donanımı kullanmak için ödeme yapmak yerine, Microsoft tarafından sağlanan geniş bir bilgi işlem kaynakları havuzuna erişim için ödeme yaparsınız. Azure, veri yedekleme, içerik teslimi ve sanal makineler dahil olmak üzere uzun bir bulut hizmetleri listesi sunar. Azure’u kullanmanın ana nedeni, geleneksel sunuculara kıyasla daha fazla esneklik ve önemli ölçüde daha düşük başlangıç ​​maliyetleridir.

Azure, veri depolama için güvenli, konumdan bağımsız veri yedekleme sağlar. Azure İçerik Teslim Ağı (CDN), medya akışı sağlayabilir ve büyük dosyalara erişim sağlayarak web sunucularını rahatlatabilir. Azure’daki sanal makineler, web sitesi barındırma, DNS sunucuları, uygulamalar, Windows Server hizmetleri ve daha birçok farklı amaç için kullanılabilir.

Bu, Azure’un kullanılabileceği yolların yalnızca küçük bir örneğidir. Analiz hizmetleri sağlar, veritabanlarını barındırabilir ve yedekleyebilir ve iş yüklerini şirket içi bir veri merkezinden buluta taşıyabilir. Ayrıca geliştiricilerin kod paylaşmasına, uygulamaları test etmesine ve hataları izlemesine yardımcı olabilir. Azure, Azure DevOps biçiminde sağlam bir dizi proje ve işbirliği araçlarına sahiptir. Hatta bir dizi yapay zeka ve makine öğrenimi özelliklerine erişim sunar.

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Isabelle Bauer de 21 Mart 2023 13:10 Azure, Microsoft’un ölçeklenebilir ve esnek bulut platformudur. Ne olduğunu bilmiyorsanız, burada her şeyi öğrenebilirsiniz. Reklamcılık Microsoft Azure, bulutta uygulama ve hizmetler geliştirmek, dağıtmak ve yönetmek için çok çeşitli hizmetler ve araçlar sunan bir bulut bilgi işlem platformudur. Platformun ne için olduğunu aşağıda okuyun. Microsoft Azure nedir? Microsoft…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir