MKV dosyaları nedir? – Blog

Resim: TippaPatt/Shutterstock.com

MKV dosyaları günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Dosyalar, video ve ses verilerini depolamak için kullanılır. Ancak bir MKV dosyası tam olarak nedir? Bu formatın tam olarak ne olduğunu ve neden bu kadar popüler olduğunu açıklayacağız.

MKV dosyaları nedir?

MKV, Matroska dosya formatının kısaltmasıdır. Ses ve video formatı Rusça kelimeden türetilmiştir. Matruşka – matryoshka bebeği gibi. Dosya aslında iç içe geçmiş bebeklere benzer şekilde yapılandırılmıştır. Bu nedenle, bir MKV dosyası, bir kap biçiminde birleştirilmiş birkaç medya dosyasından oluşur.

Kapsayıcı biçimleri, farklı biçimlerdeki dosyaları içerir. Örneğin, video dosyaları için bir MPEG-4’ten, ses verileri ve meta veriler için MP3’ten oluşurlar. Yaygın kapsayıcı biçimleri arasında AVI ve MP4 bulunur. Ancak, MP4 formatı gibi bu formatlar, belirli video ve ses kodları gerektirir. Aksine, MKV dosyaları açık standart bir formattır. Dosyalar farklı codec bileşenlerini, altyazıları, ses parçalarını ve meta verileri destekler.

MKV dosyaları, diğer şeylerin yanı sıra, farklı dillerdeki altyazıların entegrasyonuna ve birden fazla ses parçasının kullanılmasına izin verir. Ayrıca MKV formatı kayıpsız video sıkıştırmayı destekler, bu da videoların yüksek kalitede olduğu anlamına gelir. Bu, orijinal videonun, bir MKV dosyasında paketlense bile kalitenin değişmeyeceği şekilde korunduğu anlamına gelir.

MKV dosyalarını oynatma

MKV dosyalarının oynatılması kolaydır ve genellikle herhangi bir özel yazılım gerektirmez. Windows Media Player veya bir VLC Media Player aracılığıyla oynatma mümkündür. Doğru yazılıma sahip değilseniz, basitçe indirebilirsiniz. Alternatif olarak, MKV dosyasını başka bir formata da dönüştürebilirsiniz. Bir videoyu endüstri standardı MP4 gibi herhangi bir formata nasıl dönüştüreceğinizi bizimle birlikte kontrol edin.

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Ellen Marie Zylinski de 18 Tem 2023 15:27 Burada matryoshka bebekleri ile MKV dosyalarının ortak noktalarını açıklıyoruz. Resim: TippaPatt/Shutterstock.com Reklamcılık MKV dosyaları günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Dosyalar, video ve ses verilerini depolamak için kullanılır. Ancak bir MKV dosyası tam olarak nedir? Bu formatın tam olarak ne olduğunu ve neden bu kadar popüler olduğunu açıklayacağız.…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir