MPG dosyalarını oynatın – nasıl çalışır? – Blog

Resim: fizkes/Shutterstock.com

Bir dizi farklı ses ve video dosyası formatı ve codec bileşeni vardır. Bunlardan biri MPG veya MPEG’dir. Bunun tam olarak ne hakkında olduğunu ve bu dosyaları nasıl oynatabileceğinizi size açıklayacağız.

MPG dosyaları nedir?

MPEG, tarafından oluşturulan bir video dosyası formatıdır. Mhavlamak Presim euzmanlar GMP3 ve MP4 gibi formatlardan da sorumlu olan grup. Kullanım amacına bağlı olarak, dosyalar MPEG-1 veya MPEG-2 ile sıkıştırılır:

  • MPEG-1 ham VHS kalitesinde videoyu ve CD sesini çok fazla kaliteden ödün vermeden saniyede 1,5 megabite kadar sıkıştırmak için tasarlanmıştır, bu da onu en popüler ve uyumlu video/ses formatlarından biri yapar. MPEG-1 için video verileri genellikle saniyede 30 kare kare hızına ve yaklaşık 352 × 240 çözünürlüğe sahiptir.
  • MPEG-2, daha yüksek kaliteli video için video ve ses verilerini sıkıştırmak üzere geliştirildi ve dijital TV, uydu TV ve DVD-Video için sıkıştırma yöntemi olarak seçildi. MPEG-2 video formatları, video ve ses verilerini MPEG-1’den çok daha yüksek bit hızlarında (saniyede yaklaşık altı megabit) kaydedebilir, bu da onu “gelişmiş” sürüm yapar. MPEG-2 için video verileri tipik olarak saniyede 30 karedir ve maksimum çözünürlük 720×480’dir.

MPG dosyalarını oynatma

MPEG video dosyaları çok yaygın olarak uyumlu olduğundan, bunları Windows Media Player, iTunes, QuickTime ve VLC Media Player gibi farklı platformlardaki birçok farklı programla açabilirsiniz.

Bir MPEG dosyasının açılması genellikle bir çift ​​tıklama dosya üzerinde ve işletim sistemi hangi programın kullanılacağına karar verir. Windows, varsayılan olarak Windows Media Player’ı kullanır ve macOS, QuickTime’ı kullanır.

Başka bir medya oynatıcıyı tercih ederseniz, üçüncü taraf bir uygulama da indirebilirsiniz. VLC Player’ı öneririz. Hızlı, açık kaynaklı, ücretsiz ve Windows, macOS, Linux, Android ve iOS’ta kullanabilirsiniz.

VLC Media Player, MPG formatındaki dosyaları kolayca oynatabilir.

MPEG dosyası çift tıkladıktan sonra açılmazsa, bir deneyin. sağ tık üzerinde ve ardından menü aracılığıyla “Bununla aç” ile istediğiniz programı seçin.

MPG dosyasının açılacağı programı belirtmek için içerik menüsünü kullanabilirsiniz.

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Isabelle Bauer de 22 Mayıs 2023, 12:58 Bir MPG dosyanız var ve onunla ne yapacağınızdan emin değil misiniz? Böyle bir dosyayı nasıl oynatabileceğinizi açıklıyoruz. Resim: fizkes/Shutterstock.com Reklamcılık Bir dizi farklı ses ve video dosyası formatı ve codec bileşeni vardır. Bunlardan biri MPG veya MPEG’dir. Bunun tam olarak ne hakkında olduğunu ve bu dosyaları nasıl…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir