Normal CPU sıcaklığı nedir?

Merkezi İşlem Birimi (kısaca CPU) pratikte PC’nizin kalbidir. CPU’nuz merkezi işlem birimidir çünkü her türlü veri işlemci aracılığıyla işlenir. CPU’nun ne kadar çalıştığına bağlı olarak sıcaklık biraz yükselebilir. Peki ne yüksek sıcaklık olarak kabul edilir ve ne normal kabul edilir? Bunu size burada açıklıyoruz.

Reklamcılık

Merkezi İşlem Birimi, PC’nizin merkezi bilgi işlem ve kontrol öğesidir. Komutların yürütülmesi, verilerin işlenmesi ve sistem süreçlerinin koordine edilmesi CPU’da gerçekleşen işlemler arasındadır. CPU’nun performansı aynı zamanda bilgisayarınızın hızını ve verimliliğini de etkiler. CPU sıcaklığı, sistemlerinizin düzgün çalışması için çok önemlidir. Normal CPU sıcaklığı işlemciye, bilgisayar modeline ve mevcut çalışma koşullarına bağlı olarak değişebilir. Sıcaklık söz konusu olduğunda bilgisayardaki yük de çok önemlidir. Yoğun kaynak kullanan uygulamaları oynatırken veya çalıştırırken CPU sıcaklığı biraz artabilir. Genel olarak aşağıdaki değerleri kılavuz olarak kullanabilirsiniz:

  • bu mu iş yoğunluğu senin bilgisayarın küçük miktarCPU’nuzun sıcaklığı arasında olmalıdır 30°C Ve 50°C sermek.
  • kadar yüksek CPU sıcaklıkları 90°C birer birer saymak yüksek yük normal bir sıcaklığa.
  • maksimum CPU sıcaklığı aşılmamalıdır 100°C sermek.

Ancak sıcaklığın sürekli olarak 90 °C’nin üzerine çıkması donanımda kalıcı sorunlara yol açabilir, hatta bilgisayarınızın ömrünü kısaltabilir. Artık çoğu CPU, daha yüksek sıcaklıklarda performanslarını otomatik olarak azaltacak şekilde tasarlanmıştır (termal kısma). Bu uzun bir süre boyunca işe yaramazsa fanı temizlemelisiniz çünkü burada çok fazla toz birikebilir.

CPU sıcaklığının çok yükselmesini önlemek için fanlar ve soğutucular çok önemli bir rol oynar. CPU’nun aşırı ısınmasını önlemek için soğutucu ısıyı dağıtır. Fan, havayı soğutucunun üzerinde hareket ettirir ve ısıyı daha verimli bir şekilde dağıtır. Burada çok fazla toz toplanırsa fan ve soğutma sistemi genel olarak artık düzgün çalışamaz.

Düzenli olarak CPU’nuzun sıcaklığını artıran bir yazılım kullanıyorsanız, iyi havalandırılan bir odada çalışmalısınız. Diğer arka plan işlemleri de CPU sıcaklığını artırabilir. Çeşitli programları kullanarak CPU’nun ne kadar kullanıldığını kontrol edebilirsiniz. Örneğin Core Temp ile CPU sıcaklığını görüntüleyebilirsiniz. Mac’te CPU kullanımını görüntülemenin yolları da vardır.


(emzy)

Haberin Sonu

Merkezi İşlem Birimi (kısaca CPU) pratikte PC’nizin kalbidir. CPU’nuz merkezi işlem birimidir çünkü her türlü veri işlemci aracılığıyla işlenir. CPU’nun ne kadar çalıştığına bağlı olarak sıcaklık biraz yükselebilir. Peki ne yüksek sıcaklık olarak kabul edilir ve ne normal kabul edilir? Bunu size burada açıklıyoruz. Reklamcılık Normal CPU sıcaklığı nedir? Merkezi İşlem Birimi, PC’nizin merkezi bilgi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir