OEM bölümünü sil – Blog

Resim: Profit_Image/Shutterstock.com

Bir OEM bölümü, Windows tarafından bilgisayarınız önyükleme sorunu yaşadığında erişilen bir kurtarma bölümü olarak kullanılır. Aynı işlevlere bir Windows USB bellek veya CD aracılığıyla da erişebilirsiniz. Windows’un her yeni derlemesinde, bu bölüm diskinize otomatik olarak yüklenir. Ama onlardan nasıl kurtulursun? Bunu ipuçlarımız+püf noktalarımızdan öğrenebilirsiniz.

hazırlık

OEM bölümü, sistem geri yüklemesi veya Windows fabrika ayarlarına sıfırlama için uygundur. Bölüm, önyükleme sorunları olması durumunda sisteminizi geri yüklemenizi sağlar. Ama neden bu bölümü silmelisiniz? Windows 10 USB çubuğunuz veya Windows 11 USB çubuğunuz varsa OEM bölümü gereksizdir, çünkü aynı şekilde Windows’u fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz. Şimdi, yaklaşık 450MB alan boşaltmak için OEM bölümünü kaldırmak isteyen kullanıcılar arasındaysanız, o zaman size şirket içi araçla nasıl yapacağınızı gösterelim. disk bölümü çalışıyor.

Her şeyden önce, bir OEM bölümünüz olup olmadığını kontrol etmek için klavye kısayolunu kullanarak Disk Yönetimi’ni açın. [Win] + [X] ve “Disk Yönetimi“.

Disk Yönetimi

Örnek bilgisayarımızda da görüldüğü gibi hard disk üzerinde birkaç partition bulunmaktadır. Windows’u fiilen başlatmak için önemli olan bir EFI sistem bölümü ve gerçek Windows’unuzun olduğu bir işletim sistemi bölümü. Önemli olan hatırlaman Windows’unuz ve OEM bölümünüz hangi disktir? bulunan Bizim durumumuzda, bu o Birim 0 veya disk 0. Bunu bir sonraki bölüm için not etmek en iyisidir. Ek olarak, yedekleme için kullanılan birkaç birincil bölüm de bulabilirsiniz. Burada, aynı şekilde belirtilen OEM bölümüyle ilgileniyoruz. Ne yazık ki, Disk Yönetimi’ni kullanarak bu bölümü silemezsiniz, bu yüzden araca bir sonraki bölümde bakalım. disk bölümü.

Fark etme: OEM bölümü, Disk Yönetimi’nde bir kurtarma bölümü olarak da belirtilebilir.

Bir OEM bölümü nasıl silinir?

SSD veya HDD’niz olup olmadığına bakılmaksızın: Windows 10 veya Windows 11, ilkbahar ve sonbahardaki her büyük güncellemeyle birlikte sabit sürücünüze otomatik olarak bir kurtarma bölümü veya OEM bölümü yükler. Dolayısıyla, Disk Yönetiminiz veya Windows Gezgini bir OEM bölümü gösteriyorsa, bunu nasıl aşacağınız aşağıda açıklanmıştır disk bölümü tekrar silebilir. Adım adım talimatlarımızı izleyin veya hızlı başlangıç ​​kılavuzuna göz atın.

Uç: Bölümleri silmeden önce, verilerinizi Windows’ta yedeklemeyi her zaman hatırlamalısınız.

hızlı başlangıç ​​Kılavuzu

  1. Windows PowerShell’i Yönetici olarak açın [Win] + [X].
  2. Vermek “disk bölümü” a.
  3. tip “liste diski” tüm diskleri görüntülemek için.
  4. üzerinden seçim yap”X diskini seç” Windows 10 veri taşıyıcısını seçin. X, doğru veri taşıyıcısının numarasını gösterir.
  5. Vermek “liste bölümü” a.
  6. Üstünde “X bölümünü seçin” seç OEM bölümü. Yine X, türü ” olan bölümün yer tutucusudur.kurtarma bölümü” gösterilir.
  7. İle “bölüm geçersiz kılmayı sil” Son olarak, OEM bölümünü silin.

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Michael Mierke de 27 Ocak 2023, 10:39 Windows 10 güncellemesinden sonra Disk Yönetiminizde bilinmeyen OEM bölümü görünüyor mu? Bölümün nasıl silineceğini açıklıyoruz. Resim: Profit_Image/Shutterstock.com İlan Bir OEM bölümü, Windows tarafından bilgisayarınız önyükleme sorunu yaşadığında erişilen bir kurtarma bölümü olarak kullanılır. Aynı işlevlere bir Windows USB bellek veya CD aracılığıyla da erişebilirsiniz. Windows’un her yeni…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir