Önemsiz dosyalar nedir? – Blog

Vücudumuz için McDonalds gibi abur cubur ne ise, bilgisayarlarımız için de ıvır zıvır dosyalar odur. Sorunsuz çalışan bir bilgisayar günümüzde büyük önem taşımaktadır. Önemsiz dosyaların ne olduğunu ve dosyaları nasıl silebileceğinizi açıklayacağız.

Önemsiz dosyalar nedir?

Önemsiz dosyalar, bilgisayarınızın günlük kullanımından kaynaklanan önemsiz dosyalardır. Bu dosyalar geçici dosyalar, önbellek dosyaları, günlük dosyaları, bozuk dosyalar, yedek kopyalar, tarayıcı önbellek dosyaları veya artık ihtiyaç duyulmayan dosyalar olabilir. Bunlar, örneğin internette gezinirken, program yüklerken ve kaldırırken, e-postaları açarken, metin düzenlerken veya sistem güncellemeleri gerçekleştirirken ortaya çıkar. Sonuç olarak, kullanım sırasında giderek daha fazla veri israfı oluşur.

Önemsiz dosyalar kendi başlarına zararsız olsalar ve cihazınıza doğrudan zarar vermeseler de, dosyalar zamanla giderek daha fazla disk alanı kaplar. Bu, bilgisayarınızın performansını düşürebilir ve bu da kendisini daha yavaş bir sistem hızında, programlar için daha uzun yükleme sürelerinde veya sistem çökmelerinde gösterebilir.

Önemsiz dosyaları kaldır

Önemsiz dosyaları ve bunları sunan programları silerken dikkatli olmalısınız. Hangi dosyanın gerçekten önemsiz sayılacağına dair kesin ve hızlı bir kural yoktur. Çok fazla veya yanlış dosya silmek, cihazınızın çalışmasını etkileyebilir. Programların veya işletim sistemlerinin düzgün çalışması için gerekli olabileceğinden, DAT veya JS ile biten dosyalara özellikle dikkat etmelisiniz.

Önemsiz dosyaları temizlemenin birkaç yolu vardır:

manuel temizlik

Cihazınızı manuel olarak temizleyebilirsiniz. Böylece, tarama geçmişinizi silerek, çöp kutunuzu boşaltarak veya artık ihtiyacınız olmayan uygulamaları kaldırarak bilgisayarınızda gereksiz dosyaları kendiniz ararsınız. Eski resimler, videolar veya müzikler de gereksiz yere sisteminize yük olan önemsiz dosyalar olabilir. Ancak bunlar sizin için önemli dosyalarsa, bunları harici bir sabit diske kaydedebilirsiniz. Bilgisayarınızın sabit diski böylece rahatlatılır ve veriler korunur. Ancak, sistemle ilgili herhangi bir veriyi silmemeye dikkat edin.

Geri dönüşüm kutusunda, önemsiz dosyaları kolayca işaretleyebilir ve ardından bunları kaldırmak için sağ tıklayıp “Sil” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Disk temizleme

İşletim sistemlerinde ayrıca yerleşik sistem araçları bulunur. Örneğin, Windows’ta “Disk temizleme“. Geçici dosyaları, önbellekleri ve diğer önemsiz dosyaları kaldırmak için bu aracı kullanabilirsiniz. Disk Temizleme’yi tam olarak nasıl kullanacağınızı öğrenmek için bu makaleyi okuyun.

Bir taramadan sonra Disk Temizleme, bilgisayarınızdan hangi tür dosyaların kaldırılabileceğini gösterir.

Üçüncü Şahıs Yazılım

Bilgisayarınızın dağınık kalmasını önlemek için PrivaZer, Wise Disk veya CCleaner gibi üçüncü taraf yazılımları da kullanabilirsiniz. Programlar gereksiz dosyaları bulmanıza ve bunları otomatik olarak silmenize yardımcı olacaktır. Ancak, hangi verilerin otomatik olarak silindiği konusunda dikkatli olmalısınız. Çünkü tam olarak önemsiz olarak sınıflandırılan şey, her yazılım tarafından farklı şekilde tanımlanabilir. CCleaner ile sabit sürücünüzü nasıl temizleyeceğinizi buradan okuyun.

CCleaner önce bilgisayarınızı tarar. Önemsiz dosyalar otomatik olarak silinmez, böylece tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Konuyla ilgili daha fazlası:

Reklamcılık Vücudumuz için McDonalds gibi abur cubur ne ise, bilgisayarlarımız için de ıvır zıvır dosyalar odur. Sorunsuz çalışan bir bilgisayar günümüzde büyük önem taşımaktadır. Önemsiz dosyaların ne olduğunu ve dosyaları nasıl silebileceğinizi açıklayacağız. Önemsiz dosyalar nedir? Önemsiz dosyalar, bilgisayarınızın günlük kullanımından kaynaklanan önemsiz dosyalardır. Bu dosyalar geçici dosyalar, önbellek dosyaları, günlük dosyaları, bozuk dosyalar, yedek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir