önyükleme yöneticisini onarın – nasıl çalışır? – Blog

Microsoft, Windows 10’a entegre önyükleme yöneticisi ile birkaç işletim sisteminin aynı anda tek bir bilgisayarda kullanılmasını sağlar. Daha sonra Windows 10’a ek olarak daha eski Windows sürümlerini veya Linux gibi alternatif sistemleri kullanabilirsiniz. Başladığınızda, hangi işletim sistemini kullanmak istediğinizi seçebilirsiniz. Ancak, önyükleme yöneticisi sorunlara neden olursa, burada nasıl ilerleyeceğinizi açıklayacağız.

Fark etme: Bir sabit sürücü her onarıldığında, onarımın başarısız olma ihtimali vardır. Ayrıca tüm verilerinizi kaybedeceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, sisteminizi düzenli olarak yedeklemenizi öneririz.

MBR mi yoksa GPT mi?

Her şeyden önce, sabit disk sürücünüzde hangi bölümleme stiline sahip olduğunuzu zaten biliyor veya öğrenmelisiniz. Hala Windows 10’u başarıyla başlatabiliyorsanız, Disk Yönetimi’ni şununla başlatın: [Win] + [R] ve ver “diskmgmt.msc“. Sizinki için buraya tıklayın Windows diski > “özellikler” > “birimler“. Bölme stili artık ya GPT (GUID (Global Benzersiz Tanımlayıcılar) Bölüm Tablosu) veya MBR (Ana Önyükleme Kaydı). Büyük depolama ortamları (> 2 TB) yaklaşık 2010’dan beri öncelikle GPT kullanıyor. Bölümleme stili ayrıca ana kart ürün yazılımına da bağlıdır: UEFI BIOS’u veya Kalıtsal temel girdi çıktı sistematiği. Bir bilgisayarda UEFI BIOS yoksa, GPT bölümleme stili de kurulamaz, yalnızca MBR kurulabilir. Bölüm stilinizi anlamak için bu faktörleri de kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınız başlangıçta Windows 10’u başlatmazsa, bilgisayarı yine de gelişmiş önyükleme seçenekleri > “sorun giderme” > “Genişletilmiş seçeneklerKomut istemi başlamak. Adım adım kılavuzumuzda bunun daha ayrıntılı bir açıklaması var. Burada ” komutuyla başlıyorsunuz.disk bölümü” aynı adı taşıyan araç ve girin “liste diski“. Şimdi, bölüm stili GPT ise, yıldız işaretiyle işaretlenecektir.

Bölüm stili GPT ise, bu, veri taşıyıcınızın yanında karşılık gelen bir yıldız işaretiyle gösterilir.

Artık bölüm stilinizi bildiğinize göre uygun adım adım kılavuza geçebilirsiniz: MBR, GPT.

Uç: Firmware, BIOS ve UEFI gibi farklı terimlerin ayrıntılı bir açıklaması burada bulunabilir.

Önyükleme yöneticisi onarımı: MBR

Adım adım kılavuzumuzu takip edin veya hızlı başlangıç ​​kılavuzunu inceleyin.

Önyükleme yöneticisini onarma: GPT

GPT’de önyükleme yöneticisini onarmak biraz daha karmaşıktır. Ancak, adım adım talimatlarımızda veya ilgili hızlı kılavuzda önyükleme yöneticinizi nasıl başarılı bir şekilde onaracağınızı ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Bootrec bir Windows kurulumu bulamazsa ne yapmalı?

Önceki adım adım kılavuz, bozuk önyükleme yöneticisi sorununu çözmediyse, bcdboot sorunu çözmek için başka bir yöntem. Bunu yapmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Windows 10 gelişmiş önyükleme seçeneklerini yükleyin. Bunu yapmak için bilgisayarınızı kapatın ve yeniden başlatın. Ardından düğmeye art arda basın [F8].
 2. Tıklamak “sorun giderme” > “Genişletilmiş seçenekler” > “Komut istemi“.
 3. tip “disk bölümü” a.
 4. Sonra ” yazındisk 0’ı seçin” a.
 5. tip “liste bölümü” a.
 6. Şimdi ” yazınX bölümünü seçin” burada X, Windows’un kurulu olduğu bölümdür.
 7. Şimdi ” yazınaktif” a.
 8. Sonra ” yazınçıkış” a.
 9. İle “bcdboot c:” önyükleyiciyi geri yükleyebilirsiniz. Lütfen sürücü harflerini uyarlayın, örnekte c: the Windows bölümü.
 10. Son olarak, PC’nizi yeniden başlatın.

Hızlı Kılavuz: Onarım Önyükleme Yöneticisi: MBR

 1. menüsünde PC’nizi başlatın. gelişmiş önyükleme seçenekleritakip ederek PC’nin tekrarlanan the [F8]-Buton basmak. Bunun yerine, bilgisayarınız çalışırken de yapabilirsiniz. [Shift] ve tuşlarına aynı anda basın “yeniden başlat” tıklayın. Bu görünür Windows logosuişlemi tekrarlamanız gerekiyor tekrarlamak.
 2. Gelişmiş başlatma seçeneklerinde, şimdi “sorun giderme” ve “Genişletilmiş seçenekler” ve ardından ” öğesini seçinKomut istemi“.
 3. Şimdi girin art arda aşağıdaki komutları girin:
  1. bootrec / fixmbr
  2. bootrec / düzeltme önyüklemesi
  3. bootrec / taramalar
 4. Sonuçlandırmak sen Komut istemi ve buna tıklayın ana ekran gelişmiş önyükleme seçeneklerini “bilgisayarı Kapat“. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Hızlı kılavuz: önyükleme yöneticisini onarma: GPT

 1. PC’nizi başlatın ve art arda basın [F8]-ButonGelişmiş önyükleme seçeneklerine gitmek için. Alternatif olarak, bunu PC çalışırken de yapabilirsiniz. [Shift] basılı tutarken basın “yeniden başlat” seçmek.
 2. Burada “sorun giderme” > “Genişletilmiş seçenekler” > “Komut istemi“.
 3. Aşağıdaki komutları arka arkaya girin: diskpart, sel disk 0, list vol, sel vol X (X, FAT32 dosya sistemini kullanan EFI bölümünün (EPS) birimidir.)
 4. Birimi şu yolla atayın: “assign letter=V:” henüz atanmamış bir sürücü harfine. V’yi değiştirin.
 5. ” komutunu girinexit” Diskpart’tan çıkmak için.
 6. Şu yöne rotayı ayarla “cd /d V:EFIMicrosoftBoot“. V yine seçilen sürücü harfi için yer tutucudur. Şimdi ” girinbootrec /FixBoot” a.
 7. Üstünde “ren BCD BCD.old” eski önyükleme yapılandırma verilerini yedekleyin. Ardından ” ile onarınbcdboot c:Windows /l en-us /s V: /f ALL“önyükleme yöneticisi.

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Isabelle Bauer de 4 Ocak 2023 12:56 Önyükleme yöneticisiyle ilgili sorunlarınız varsa, onu onarabilirsiniz. Burada yapmanız gerekenleri gösteriyoruz. İlan Microsoft, Windows 10’a entegre önyükleme yöneticisi ile birkaç işletim sisteminin aynı anda tek bir bilgisayarda kullanılmasını sağlar. Daha sonra Windows 10’a ek olarak daha eski Windows sürümlerini veya Linux gibi alternatif sistemleri kullanabilirsiniz. Başladığınızda, hangi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir