PC yavaş başlıyor – ne yapmalı? – Blog

Windows 10’da sistem başlatma işleminin daha uzun sürmesinin çeşitli nedenleri vardır. Aşağıda kontrol etmeniz için bazı sorunlu alanları bir araya getirdik. Bu şekilde başlangıcı hızlandırabilirsiniz.

Reklamcılık

Bazen sorun bilgisayarınızın yazılımında değil donanımındadır. Bilgisayarınız yeterli belleğe sahip olmadığından çok yavaş başlayabilir. Modern bilgisayarların en az 4 GB, hatta tercihen 8 GB RAM’e sahip olması gerekir. Daha fazla bellek elbette daha iyi ve daha hızlıdır, ancak normal bilgisayar kullanıcıları için gerekli değildir. Bu yazı, bilgisayarınızın ne kadar RAM’e sahip olduğunu öğrenmenize yardımcı olacaktır. Eğer bu az önce bahsettiğimiz değerlerin altındaysa donanım yükseltme zamanı gelmiş demektir. Ayrıca Windows sisteminin bir SSD sabit sürücüsüne kurulu olması da yardımcı olabilir. Bu, bir HDD sabit sürücüsünden daha hızlı başlar. Bu yazıda SSD ve HDD sabit sürücüler arasındaki kesin farkı açıklıyoruz. Windows’unuz daha önce bir HDD sabit sürücüsüne kurulmuşsa, yeni bir sabit sürücü satın almanız faydalı olabilir. Endişelenmeyin: Normalde bir bilgisayara birden fazla sabit disk takılabilir. Eski HDD sabit sürücünüzü kullanmaya devam edebilirsiniz. Burada ikinci bir sabit disk takma hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Sabit sürücünüzde çok sayıda programın kurulu olması bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Bu özellikle bazı programlar Windows başlatıldığında doğrudan başlatılıyorsa geçerlidir. Bu nedenle bilgisayarınızda genel olarak hangi programlara ihtiyaç duyduğunuzu mutlaka kontrol etmelisiniz. Bunu yapmak için tuşuna basın [Windows] + [R]. Daha sonra Çalıştır penceresine şunu yazın:appwiz.cpl” (tırnak işaretleri olmadan). [Enter]-Düğme veya “üzerine bir tıklamaTAMAM” Daha sonra yüklü tüm uygulama ve programların genel görünümüne ulaşacaksınız. Burada artık ihtiyacınız olmayan bir programı seçebilir ve üzerine tıklayabilirsiniz “Kaldır” bilgisayarınızdan. Uygulamaların, programların ve Windows 10’un nasıl kaldırılacağına ilişkin daha ayrıntılı talimatlar için burayı tıklayın.

Bu arada: Ayrıca çeşitli PC temizleme araçları da vardır. En yaygın ve en iyi yazılımlara genel bir bakış burada bulunabilir.

Reklamcılık

Az önce açıklandığı gibi, yararlı programlar, Windows başlatıldığında doğrudan açılırsa bilgisayarı yavaşlatabilir. senin sözde “otomatik başlatma” ancak aynı zamanda temizleyebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki görev çubuğuna sağ tıklayın ve ” seçeneğini seçinGörev Yöneticisi“. Bu yeni bir pencerede açılır. Orada ” sekmesini seçersinizotomatik başlatma” ve sisteminiz başlatıldığında hangi programların doğrudan başladığını görebilirsiniz. Burada bir program seçip ” üzerine tıklayabilirsiniz.Devre dışı bırakmak” otomatik başlatmadan. Bu, bilgisayarınızın çok daha hızlı başlamasına neden olabilir. Windows 10’da otomatik başlatmayla ilgili daha fazla ipucunu burada bulabilirsiniz.

Otomatik güncellemeler, özellikle Windows bilgisayarlarda oldukça sorun olabilir. Windows güncellemeleri mi yoksa anti-virüs yazılımınızdaki güncellemeler mi olduğu önemli değil. Özellikle yavaş bir İnternet bağlantısıyla bağlantılı olarak başlatma sorunları ortaya çıkabilir. Bilgisayarınız daha sonra tamamen başlatılmış olabilir ancak güncelleme ana belleğin tamamını kapladığı için kullanılamayabilir. Bu durumda otomatik güncellemeleri devre dışı bırakmalısınız. Bu yazıda Windows’ta otomatik güncellemeleri kapatma hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Windows güncellemeleri hakkında genel bilgi için bkz. “Ayarlar” ve daha sonra “Güncellemeler ve Güvenlik“.

Belki Windows yerleşik araçlarıyla bilgisayarınızın başlatılmasını biraz daha hızlandırabilirsiniz. İlk seçenek birleştirmedir. Bunu yapmak için Windows Gezgini’nde görünümde “Bu bilgisayar” Sabit sürücünüze sağ tıklayın. Oradan şunu seçin “Özellikler” kapalı. Özelliklerde bkz. “aletler” seçeneğinin altında “Optimize et“. Bu, bir optimizasyon ve birleştirme sürecini başlatır. Birleştirme, geniş çapta dağıtılmış olarak depolanan dosyaların bir dosya bloğu olarak yeniden bir araya getirilmesini sağlar. Windows bir nevi temizlenir. Bu, bireysel işlemlerin artık tüm veriler kadar uzun sürmemesini sağlar. güzel bir şekilde sıralanmıştır.

Daha hızlı başlatmaya yönelik diğer araç ise Windows arayüzü optimizasyonudur. Bu, Windows’un daha az grafik efekti kullanmasını sağlar. Anahtarlar hakkında [Windows] + [R] Çalıştır menüsünü açabilirsiniz. Burada yapmalısın”Sysdm.cpl“. Yeni bir pencere açılacaktır. ” sekmesindegelişmiş“yapabilir misin”Verim” Açık “Ayarlar” tıklayın. Oradan seçim yapın “En iyi performans için ayarla“ve tıklayın”TAMAM“. Animasyonlar gibi grafik efektleri artık Windows altında devre dışı bırakıldı. Bu, bilgisayarınızın genel olarak daha hızlı olmasını sağlar. Tabii bu, başlangıcı da etkiler.


(como)

Haberin Sonu

PC yavaş başlıyor – ne yapmalı? Windows 10’da sistem başlatma işleminin daha uzun sürmesinin çeşitli nedenleri vardır. Aşağıda kontrol etmeniz için bazı sorunlu alanları bir araya getirdik. Bu şekilde başlangıcı hızlandırabilirsiniz. Reklamcılık Donanımı kontrol edin Bazen sorun bilgisayarınızın yazılımında değil donanımındadır. Bilgisayarınız yeterli belleğe sahip olmadığından çok yavaş başlayabilir. Modern bilgisayarların en az 4 GB,…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir