Piller ve şarj edilebilir piller arasındaki fark nedir? – Blog

Piller ve akümülatörler günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Küçük ve büyük enerji depolama cihazları her yerde bulunabilir; arabalarda, dizüstü bilgisayarlarda, akıllı telefonlarda, çalar saatlerde ve hatta el fenerlerinde. Ancak şarj edilebilir piller ve piller benzer amaçlarla kullanılsa da aralarında hala büyük farklar bulunmaktadır. Ne tür olduğunu açıklayacağız.

Reklamcılık

Genel olarak akümülatörler ve piller, depolanan enerjinin çeşitli cihazlara iletilmesi amacına hizmet eder. Temel fark kimyadır. Hem şarj edilebilir pillerde hem de pillerde voltaj, kimyasal enerji üreten kimyasal reaksiyonların gerçekleşmesini sağlar.

Pillerde bu reaksiyon bir kez meydana gelir. Alkalin piller alkali metal ve manganez içerir. Piller bir cihaza takılırsa, açıldığında voltaj oluşur ve bu da manganez oksit ve çinkonun birbiriyle reaksiyona girmesine neden olur. Elektronlar kutuptan kutba hareket eder ve pil yavaş yavaş boşalır. Bu nedenle piller, tek kullanımlık bir enerji depolama çözümü oldukları için birincil hücreler olarak da adlandırılır. Deşarj olduklarında artık enerji salamazlar ve şarj edilemezler. AA veya AAA gibi normal pilleri genellikle süpermarketlerde imha edebilirsiniz.

Pillerin deşarj olduktan sonra yeniden şarj edilebilme avantajı vardır. Pillerin aksine şarj edilebilir piller bu nedenle ikincil hücreler olarak anılır. En iyi bilinen ve en yaygın olanı lityum iyon pillerdir. Kimyasal reaksiyon sırasında, lityum iyonları negatif elektrotta (anot) elektronları serbest bırakır ve pozitif elektrota (katot) doğru hareket eder. Burada lityum metal oksit, lityum iyonlarını ve elektronları emerek elektrik akımı üretir. Pillerdeki bu kimyasal reaksiyon tersine çevrilebilir. Pilleri deşarj ettikten sonra ters yönde elektrik voltajı uygulayarak yeniden şarj edebilirsiniz.

Pillerin aksine şarj edilebilir pillerin kullanım ömrü oldukça uzundur. Özellikle yeni pillerde hafıza etkisi nikel-kadmiyum pillere göre çok daha az meydana gelir. Ancak pilleri ve akümülatörleri özellikle uzun süre saklayacaksanız doğru şekilde saklamaya dikkat etmelisiniz.


(emzi)

Haberin Sonu

Piller ve akümülatörler günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Küçük ve büyük enerji depolama cihazları her yerde bulunabilir; arabalarda, dizüstü bilgisayarlarda, akıllı telefonlarda, çalar saatlerde ve hatta el fenerlerinde. Ancak şarj edilebilir piller ve piller benzer amaçlarla kullanılsa da aralarında hala büyük farklar bulunmaktadır. Ne tür olduğunu açıklayacağız. Reklamcılık Piller ve şarj edilebilir piller…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir