Powershell betiğini çalıştırın – Blog

Powershell ile Windows’u daha da optimize edebilirsiniz. Ancak ücretsiz senaryo yazmak o kadar kolay değil. Bu nedenle Microsoft, komut dosyalarının bu şekilde çalıştırılmasını engeller. Aşağıda komut dosyalarını çalıştırmak için bazı ipuçları verilmiştir.

Zaten bir powershell betiği nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, bir Powershell betiği, Powershell için komutlar içeren bir metin dosyasıdır. Bu dosyayı açmak, Windows komutlarını yürütür. Böylece – uygun know-how ile – basit uygulamalar veya işlemler, Windows’un daha sonra yürüttüğü bir dosyaya programlanabilir. Bu, bilgisayarda işleri çok daha kolaylaştırabilir. Powershell betikleri, .ps1 uzantılı betik dosyaları, .psd1 uzantılı betik veri dosyaları veya .psm1 uzantılı betik modülü dosyaları olarak bulunabilir.

Neden böyle bir komut dosyası çift tıklama ile başlatılamıyor?

Windows 10 ile Microsoft, eski Komut penceresini Powershell ile değiştirdi. Bu geçiş sırasında birkaç güvenlik önlemi de alındı. Örneğin, Powershell betikleri çift tıklamayla açılamaz, böylece meslekten olmayan kişiler herhangi bir metin dosyasını komutlarla açamaz ve bu nedenle Windows’un kararlılığını tehlikeye atamaz. Çünkü Powershell komutları sisteme derinlemesine nüfuz edebilir ve en kötü durumda ciddi hasara neden olabilir.

Kendi yazdığım betiği konsol üzerinden nasıl çalıştırabilirim?

Öncelikle betiğinizin çalıştığından emin olmalısınız. Metin dosyasında herhangi bir hata olup olmadığını tekrar kontrol edin.

 1. İlk olarak, PowerShell’i yönetici olarak çalıştırın. komut ile Get-ExecutionPolicy Şu anda hangi politikanın aktif olduğunu öğrenebilirsiniz. Windows’un bir komut dosyasının çalışmasına izin verilip verilmeyeceğine karar vermek için kullandığı çeşitli güvenlik yönergeleri vardır. Şüpheye düştüğünüzde, Restricted olmak. Kısıtlı, herhangi bir Powershell betiğinin çalıştırılmasını yasaklayan varsayılan ilkedir.
 2. Sonra girin Set-ExecutionPolicy -Execution Policy [Richtlinie] -force A. [Richtlinie] aşağıdaki yönergelerden biriyle değiştirin:
 3. sınırsız:
   Bu ilke, herhangi bir Powershell betiğinin çalıştırılmasına izin verir. Senaryoyu kendiniz yazmanız veya internetten veya başka birinden gelmesi fark etmez.

  Hepsi İmzalandı:

   Bu ilkede yalnızca dijital imza biçiminde bir dijital sertifikası olan komut dosyaları başlatılır. Durum böyle değilse, Windows size yayıncıya güvenilip güvenilemeyeceğini soracaktır.

  Uzaktan İmzalandı:

   Yerel olarak oluşturulan, yani bu bilgisayarda yazılan tüm komut dosyaları burada yürütülür. İnternetten bir komut dosyası indirdiğinizde, çalışabilmesi için dijital bir imzaya sahip olması gerekir.
 4. Komut dosyasını çalıştırabilmek için, Powershell’deki konsol aracılığıyla ilgili klasör/dosya yolunu çağırın.
 5. Bundan sonra, komutu verin [Skriptname].ps1 A. Bu komut dosyanızı başlatacak.

Powershell betiğimi çift tıklamayla nasıl çalıştırabilirim?

 1. Masaüstünüze sağ tıklayın ve “Yeni kısayol” dışında.
 2. Konum için şunu girin: %windir%System32WindowsPowerShellv1.0powershell.exe -noexit -File "[Dateipfad][Skriptname].ps1"
 3. Ardından kısayola benzersiz bir ad verin. Artık kısayola çift tıkladığınızda uygun dosya yolunda uygun script adıyla kaydedilen script otomatik olarak çalışacaktır.

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Cornelia Moehring de 20 Temmuz 2023, 10:32 Powershell için bir komut dosyası yazdınız ve şimdi onu çalıştırmak mı istiyorsunuz? Size nasıl yapılacağını göstereceğiz. Reklamcılık Powershell ile Windows’u daha da optimize edebilirsiniz. Ancak ücretsiz senaryo yazmak o kadar kolay değil. Bu nedenle Microsoft, komut dosyalarının bu şekilde çalıştırılmasını engeller. Aşağıda komut dosyalarını çalıştırmak için bazı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir