Sabit sürücüyü atın – bu şekilde çalışır – Blog

Resim: Estrada Anton/Shutterstock.com

Modern bilgisayar bileşenlerinin teknolojisi giderek daha da gelişiyor olsa bile, sabit diskler veya ana bellek gibi bileşenler zaman zaman bozulur. Sabit diskler aynı zamanda daha hızlı ve daha ucuz hale geliyor, bu da birçok kişiyi yenilerini almaya sevk ediyor. En geç o zamana kadar, eski veri taşıyıcıları çöp kutusuna atılacaktır. Ancak bir yandan hassas verilerinizin yanlış kişilerin eline geçmesini önlemek, diğer yandan da usulüne uygun imha edilmesini sağlamak için uyulması gereken birkaç önemli ilke bulunmaktadır.

Sabit diskleri doğru şekilde atın – bilgisayar parçaları ev çöpüne ait değildir

Arızalı veri taşıyıcılarınızı hiçbir koşulda ev çöpüne atmayın. Sabit diskler elektronik atıklara aittir. Belediye geri dönüşüm merkezleri, eski bilgisayarlarınızı veya bileşenlerini atabileceğiniz özel kabul noktaları sunar. Satış alanı 800 metrekare ve üzeri olan süpermarketler ve indirimciler de 2022 yılının ortalarından itibaren e-atıkları kabul etmek zorunda kaldı.

Eski sabit disklerin güvenli bir şekilde imha edilmesi – verilerinizi bu şekilde güvenilir bir şekilde silebilirsiniz

Ancak, yalnızca sabit disklerin uygun şekilde atılmasına dikkat etmemelisiniz. Aynı derecede önemli olan – hatta daha da önemlisi – verilerinizin uygun şekilde silinmesidir. Veri taşıyıcılarınızı kabul noktasına getirmeden önce üzerlerinde herhangi bir veri kalmadığından emin olmalısınız. Bunu yapmak için, sabit sürücüleri silmek için mevcut çok sayıda özel programdan birini kullanabilirsiniz. Örneğin CCleaner programı, sürücülerin eksiksiz ve güvenli biçimlendirilmesi için çok uygundur. Sabit diskleri silmenin doğru yolu hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Veri ortamından hiçbir bilginin okunamayacağından veya sabit diskinizin bir arıza nedeniyle artık silinemeyeceğinden kesinlikle emin olmak istiyorsanız, onu uygun bir araçla imha etmelisiniz. Tasarıma bağlı olarak, sabit sürücünün vidaları sökülmeli ve bir matkapla birkaç kez delinmelidir. Eski mekanik sürücülerde, sabit sürücüyü açarken özellikle dikkatli olmalısınız, çünkü buraya sizi kolayca yaralayabilecek güçlü mıknatıslar takılıdır. Veri taşıyıcıyı imha ederken, parçalanan parçalara da dikkat edin. İmha edilen disklerin de elektronik atık toplama noktasına teslim edilmesi gerekir.

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Thobias Marr de 20 Şubat 2023, 13:18 Bu yazıda, eski sabit diskleri elden çıkarırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğreneceksiniz. Resim: Estrada Anton/Shutterstock.com Reklamcılık Modern bilgisayar bileşenlerinin teknolojisi giderek daha da gelişiyor olsa bile, sabit diskler veya ana bellek gibi bileşenler zaman zaman bozulur. Sabit diskler aynı zamanda daha hızlı ve daha ucuz hale geliyor,…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir