Sabit sürücüyü temizleyin – nasıl çalışır? – Blog

Er ya da geç zaman geldi: Windows, sistem sabit sürücüsünün neredeyse dolu olduğunu bildiriyor. Özellikle son derece hızlı, ancak genellikle oldukça küçük SSD’ler, kapasite sınırlarına er ya da geç ulaşma eğilimindedir. Şimdi harekete geçme ve sabit sürücüyü temizleme zamanı! Yıllar boyunca biriken veri çöplüğünden Windows araçları veya özel ücretsiz programlarla kurtulabilirsiniz. Artık ekranda bulunmayabilecek büyük dosyaları bulmak, disk alanını boşaltmanın başka bir yaklaşımıdır. Size nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Windows araçlarıyla sabit diski temizleme

Sabit sürücüyü temizlemenin ilk adımı: Programları ve oyunları kaldırınki artık ihtiyacın yok. Yıllardır bir programa başlamadıysanız, onu diskte tutmanız için çok az neden vardır. Hakkında Windows yerel kaldırma işlevi birkaç tıklamayla kullanılmayan programlardan kurtulun. Windows 7 ve Windows 8’de, kontrol Paneli ve altına tıklayın “programlar” Açık “programları kaldır“. Geçerli Windows 10’da, ilgili işlevi Fikirler altında “Uygulamalar ve Özellikler“. Bu ipuçları+püf noktaları makalesinde, Windows’ta programların nasıl kaldırılacağını ayrıntılı olarak açıklıyoruz. Aksi takdirde, Windows 11’de şunları yapabilirsiniz: [Windows]+[R] Ayrıca “appwiz.cpl” ve programları buraya manuel olarak kurun

Artık kullanmadığınız programların ve oyunların sabit sürücüde yeri yoktur – belleği boşaltmak için bunları kaldırın.

Bu menüde Windows, Microsoft Store’daki tüm programları ve (Windows 10’dan itibaren) uygulamaları listeler. Büyük programları daha kolay tanımlamak için listeyi yükleme zamanına veya kullanılan sabit disk alanına göre sıralayabilirsiniz. Bir programı kaldırmak için onu vurgulayın, tıklayın “Kaldır‘ ve talimatları izleyin.

Programları kaldırmaya ek olarak, Windows şunları sunar: Disk temizleme geçici ve gereksiz verileri izlemenizi ve silmenizi sağlayan kullanışlı bir araç. sen programı başlat Başlat menüsünde “Disk Temizleme” girin. Başlangıç ​​sayfasında, Disk Temizleme, kutuyu işaretleyerek diskten temizleyebileceğiniz birkaç dosya kategorisi sunar.

Yerleşik disk temizleme, Windows’un kendi veri çöplüğünün atılmasına yardımcı olur.

Düğmeye bir tıklama ile daha ilginç hale geliyor “Sistem dosyalarını temizle“. Program şimdi bir ikinci analiz ve ardından birkaç nokta daha listeler. ” gibi kayıtlar özellikle ilgi çekicidir.Geçici Windows yükleme dosyaları” ya da “Önceki Windows sürümleri“. İlki, sistemin geçici olarak diskte tuttuğu Windows güncelleme yükleme dosyalarıdır – bunları güvenle silebilirsiniz. Öte yandan “önceki Windows sürümleri”, sistemin Windows 7’den Windows 10’a geçerken veya altı aylık Windows 10 yükseltmelerini yükledikten sonra oluşturduğu daha büyük sürüm güncellemeleridir. Önceki yüklemeyi geri yüklemek gibi bir amacınız yoksa, Dosyaları güvenle silin ve birkaç gigabayt yer açın. İlgili girişleri işaretleyin ve verileri silmek için “Tamam”a tıklayın.

Özel araçlarla Windows’u temizleyin

bu Disk Temizleme yalnızca önemsiz verilerle ilgilenirWindows’un kendi ürettiği. Özellikle Chrome veya Firefox gibi tarayıcılar ve ayrıca Microsoft Office veya Adobe araçları gibi programlar çok fazla geçici veri oluşturduğundan, bunları da kontrol etmeye değer. Bu amaç için klasik, ücretsiz sürümüdür. CCleaner. Araç, geçici dosyaları yalnızca Windows’un kendisinden değil, aynı zamanda tüm uygulamalardan da bulur ve temizler. Bir kez başladıktan sonra, “temizleyici“biniciler arasında”pencereler” Ve “uygulamalar“ CCleaner’ın temizlemesini istediğiniz şeyi kolayca seçin. Ön seçim genellikle zaten sıralıdır. Daha da fazla yer açmak istiyorsanız, CCleaner’ın size sunduğu seçeneklere bir göz atın.

CCleaner, Windows temizliği söz konusu olduğunda deneyimlidir, ancak son zamanlarda bazı olumsuz manşetlere neden olmuştur. Açık kaynak programı iyi bir alternatif sunar BleachBit. Bu, orijinali kadar zarif değil, ancak benzer işlevsellik sunuyor. Başladıktan sonra, soldaki listeden BleachBit’in incelemesini istediğiniz öğeleri seçin; Sağ pencere alanındaki yardım metinleri sizi destekler. Bir tıklama ile “Ön izleme” program, daha sonra kullanabileceğiniz silinecek dosyaları arar “Temizlemek“kurtulabilir.

BleachBit, denenmiş ve test edilmiş CCleaner kadar verimli çalışır.

CCleaner veya BleachBit gibi temizleyiciler kullanırken, seçime bağlı olarak sizin de bazı konfor fonksiyonlarını kaybetmek. Örneğin, her iki araç da Chrome, Firefox ve Co. PC temizliği için başka yazılımlar da var – burada bir genel bakış bulacaksınız.

Başka bir ipucu: Her iki programın da size sunduğu Windows kayıt defterinin temizlenmesi modern sistemlerde önerilmez. pratikte yapacaksın kayıt defteri temizleyicileri aracılığıyla hız avantajı yok fark etme. En iyi ihtimalle temizlikten sonra bir fark hissetmezsiniz, en kötü ihtimalle ise kayıt defteri veritabanına yapılan müdahaleler günlük Windows hayatında sorunlara neden olur.

Windows kayıt defterinin “temizlenmesi”, Windows kullanımında ne disk alanı ne de avantaj sağlar.

Büyük klasörleri ve dosyaları bulun

Zamanla, giderek daha fazla dosya ve klasör kaçınılmaz olarak sabit diskte kalır – bunların çoğu ekranda bile olmayabilir. ücretsiz WinDirStat sana yardım eder PC’nizdeki büyük dosyaların ve yer kaplayan dev klasörlerin izini sürünCCleaner gibi otomatik temizleyiciler tarafından yakalanmayan. Ardından, ilgili dosyaları saklamak, silmek veya başka bir sabit sürücüye taşımak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Konuyla ilgili daha fazlası:

Reklamcılık Er ya da geç zaman geldi: Windows, sistem sabit sürücüsünün neredeyse dolu olduğunu bildiriyor. Özellikle son derece hızlı, ancak genellikle oldukça küçük SSD’ler, kapasite sınırlarına er ya da geç ulaşma eğilimindedir. Şimdi harekete geçme ve sabit sürücüyü temizleme zamanı! Yıllar boyunca biriken veri çöplüğünden Windows araçları veya özel ücretsiz programlarla kurtulabilirsiniz. Artık ekranda bulunmayabilecek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir