Şaşkınlık AI nedir? – Blog

Perplexity AI, Google ve ChatGPT ile rekabet etmeyi amaçlayan yapay zeka tabanlı bir arama motorudur. Bunlar iddialı hedefler, ancak Perplexity AI, iki işlevi olan ChatGPT’ye kıyasla her şeyden daha fazla puan toplayabilir: Yanıtları için kaynaklar sağlar ve İnternet’te günlük olarak arama yapabilir.Perplexity AI’nin başka neler yapabileceğini aşağıda okuyun.

Şaşkınlık AI nedir?

Perplexity AI, bir arama motoru gibi çalışan bir AI sohbetidir. Temel olarak sohbet GPT ve Google’ın bir karışımıdır. Google gibi geleneksel bir arama motorunun aksine Perplexity, chatbot benzeri bir arayüze sahiptir. Bu, soruları doğal dilde sorabileceğiniz ve yapay zekanın da doğal dilde yanıt vereceği anlamına gelir. Böylece, aradığınız yanıtı bulmak için bağlantıları karıştırmak yerine, Perplexity AI size bilgiyi doğrudan verir. Hatta soruyu cevaplamak için aradığı internetteki web sitelerinden ve kaynaklardan alıntı yapıyor. Bu, doğrudan konunuzla ilgili bilgileri içeren web sayfalarına gitmenize ve kaynağı kendiniz kontrol etmenize olanak tanır. Bir sonraki bölümde Perplexity AI’nın tam işlevleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Arama motoru AI, İnternette ücretsiz olarak kullanılabilir ve hatta onu akıllı telefonunuza bir uygulama olarak indirebilirsiniz:

Perplexity AI, çok çeşitli konularda kesin yanıtlar ve bilgiler sağlamak için OpenAI’nin GPT 3.5 dil modelini kullanan yapay zeka tabanlı bir arama motoru ve konuşma aracıdır.

Perplexity AI’nin Özellikleri

Araç hala geliştirilme aşamasındadır ve sürekli olarak yeni işlevler eklenmektedir.

  • Cevap ve arama motoru: Perplexity kendisini, ana işlevi kullanıcılara doğrudan yanıtlar sağlamak olan üretken bir yanıt ve arama motoru olarak görüyor. Bir soru girdiğinizde, model bir cevap sağlamak için internette arama yapar. Ayrıca sağladığı bilgilerin kaynağını da gösterir. Ancak aynı zamanda bir sohbet robotu olarak da hareket edebilir. Cevap ve arama motoru ücretsizdir ve bir hesap olmadan kullanabilirsiniz. Ancak ücretsiz bir hesap, Copilot ve aramalarınızı kaydetme gibi başka türlü kullanılamayan özelliklere erişmenizi sağlar.
  • Soruları Düzenle: Ayrıca, istediğiniz sonuçları elde edene kadar yanıttan memnun kalmazsanız, sorularınızı düzenleyebilir ve yeniden ifade edebilirsiniz.
  • Takip soruları: Şaşkınlık, yanıtlarında ilginizi çekebilecek yeni konulara da bağlantı veriyor. İster insanlar, ister ürünler veya yerler hakkında sorular soruyor olun. Sadece takip eden sorulara tıklayarak ilgili konular hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Her Şaşkınlık yanıtı, ilgili soruları da döndürerek her konuyu daha derinlemesine incelemenizi kolaylaştırır.
  • Hedefli arama: Perplexity yalnızca tüm web’de yanıt aramakla kalmaz, aynı zamanda aramanızı Wolfram Alpha, Wikipedia, Reddit, YouTube, haber makaleleri, akademik makaleler vb.
  • İş Parçacığı: Arama dizilerinizi (AI ile tek bir oturum) kaydedebilir ve diğer kullanıcılarla kalıcı bağlantı olarak paylaşabilirsiniz. Konularınıza ilişkin izlenme, paylaşım ve beğeni gibi istatistikleri de izleyebilirsiniz. Bu özellik yalnızca Perplexity AI ile bir hesap oluşturan kullanıcılar tarafından kullanılabilir.
  • Küratörlü Kaynaklar: Yalnızca hesap sahiplerine sunulan başka bir özellik: farklı bakış açıları için daha fazla kaynak ekleyebilir veya alakalı olmayan kaynakları kaldırabilirsiniz. Kullanıcılar ayrıca AI tarafından sağlanan bilgileri düzenleyebilir ve yanlış olan, gerçeğe değil görüşe dayalı veya alıntı içermeyen bilgileri kaldırabilir.
  • yardımcı pilot: Yardımcı Pilot, Perplexity’nin cephaneliğine en son eklenen kişidir. GPT-4’ü temel alan bu yapay zeka arkadaşı, akıllı bir arama süreci başlatarak ne aramak istediğinizi anlamaya çalışır. Etkileşimli girdileri kullanarak, bu sonuçlara dayalı bir yanıt verebilmek için size açıklayıcı sorular sorar. Örneğin, yeni kulaklık satın almak ve Perplexity AI yardımcı pilotundan yardım istemek istiyorsanız, önce size başka sorular soracaktır. Örneğin, ne tür bir kulaklık arıyorsunuz, hangi işlevlere sahip olmasını istiyorsunuz ve ne kadar harcamak istiyorsunuz. Daha sonra bu parametrelere göre web’de arama yapar ve size bu yönleri kapsayan bir yanıt verir. Yardımcı pilot, seyahat planlaması, diyet tavsiyesi, araştırma, makale yazma vb. konularda yardımcı olabilir. Ancak, bunu yalnızca Perplexity AI ile bir hesap oluşturursanız kullanabilirsiniz.
GPT-4 tabanlı etkileşimli AI arama arkadaşı Copilot ile, etkileşimli takip sorularında size rehberlik edilecek ve kişiselleştirilmiş ve doğru yanıtlar alacaksınız.

  • Chrome uzantısı: Perplexity – Ask AI, Web’de gezinirken Perplexity’yi her yerde kullanmanıza izin veren bir Chrome uzantısıdır. Yani ne zaman bir şey aramanız gerekirse, Perplexity AI sadece bir tık uzağınızda. Chrome uzantısı, AI’nın yalnızca göz attığınız siteye veya alana odaklandığı siteye ve alana özel yanıtlar gibi özellikler de sunar. Hem Chrome’a ​​hem de Edge’e yüklenebilen tarayıcı uzantısı ile okumakta olduğunuz tüm makalelerin özetlerine de sahip oluyorsunuz.
Perplexity AI uzantısı ile AI’yı doğrudan tarayıcınıza entegre edebilir ve herhangi bir web sitesinde kullanabilirsiniz.

  • Mobil uygulama: Perplexity AI ayrıca bir iOS uygulaması ve bir Android uygulaması başlattı. Bu, hareket halindeyken Perplexity AI’nin tüm gücünü kullanmanıza izin verir.

Perplexity AI nasıl kullanılır?

Perplexity AI’ı tarayıcınız aracılığıyla web sitesine giderek veya mobil uygulamayı akıllı telefonunuza yükleyerek kullanabilirsiniz.

Google’a benzer şekilde ön plana çıkan bir arama çubuğu var. Arama çubuğuna sorunuzu yazın ve enter tuşuna basın. AI arama motoru İngilizce olarak görüntülense bile, sadece Almanca sorular sorabilirsiniz.

Soru sorarken doğal bir dil kullanın – sanki bir arkadaşınızla konuşuyormuşsunuz gibi. Sorunuzu nasıl ifade edeceğinizden emin değilseniz, tıpkı bir arama motoru gibi, Perplexity AI’a gerçek sorular yerine anahtar kelimeler de verebilirsiniz. Ancak, belirli sorular sorduğunuzda en iyi sonucu verir. Sorunuz ne kadar spesifik olursa, sonuçlar o kadar iyi olur.

Perplexity AI daha sonra sorunuzu anlamak ve web genelinde ilgili kaynakları toplamak için dil modellerini kullanır. Alıntılar, ilgili sorularla birlikte her yanıtın altında “İlgili” altında listelenmiştir. Oradaki bilgileri doğrulamak için herhangi bir kaynağa tıklayabilirsiniz. Veya daha fazla cevap için ilgili soruya tıklayabilirsiniz.

Cevabınızın alt kısmında, AI arama motorunun kullandığı kaynakları ve Perplexity AI’a sorulacak daha fazla soru için önerileri alacaksınız.

Perplexity AI ücretsiz mi?

Perplexity AI’yı bir hesap oluşturmadan bile tamamen ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ancak AI arama motoru, aylık 20 ABD doları karşılığında ücretli bir sürüm de sunuyor. Bu, mevcut GPT-4 ile Perplexity AI’ye ve Copilot ile 300’den fazla isteğe erişmenizi sağlar. Perplexity AI uzun süredir piyasada olmadığından, Pro sürümüyle çok az özellik elde edersiniz. Ancak bu durum hızla değişebilir ve ücretli sürüm için hemen yeni özellikler eklenecektir.

Konuyla ilgili daha fazlası:

Reklamcılık Perplexity AI, Google ve ChatGPT ile rekabet etmeyi amaçlayan yapay zeka tabanlı bir arama motorudur. Bunlar iddialı hedefler, ancak Perplexity AI, iki işlevi olan ChatGPT’ye kıyasla her şeyden daha fazla puan toplayabilir: Yanıtları için kaynaklar sağlar ve İnternet’te günlük olarak arama yapabilir.Perplexity AI’nin başka neler yapabileceğini aşağıda okuyun. Şaşkınlık AI nedir? Perplexity AI, bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir