satır aralığını ayarlayın – bu şekilde çalışır – Blog

LaTeX belgenizin satır aralığını değiştirmek istiyorsanız bunu “setspace” paketi ile kolayca yapabilirsiniz. İpuçları+püf noktaları makalemizde bunu belgenize nasıl entegre edeceğinizi ve ardından satır aralığını nasıl ayarlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

paket dahil

paket ayar alanı komutun üstündeki önsözdeki diğer paketler gibi bağlayın usepackage{setspace} A.

Paket seçenekleri

Setspace paketi, başlangıçta ayarlanabilen üç seçenekle gelir. Ayarlandıktan sonra, seçenek tüm belge için varsayılan satır aralığıdır. tek aralık normal tek satır aralığıdır; yarım boşluk satır aralığının 1,5 katına karşılık gelir ve çift ​​boşluk mesafenin iki katına karşılık gelir. Girildikten sonra, seçenekler şöyle görünür:

usepackage[singlespacing]{setspace}
usepackage[onehalfspacing]{setspace}
usepackage[doublespacing]{setspace}

komutlar

Paket ayrıca komutları da getiriyor singlespacing, onehalfspacing Ve doublespacing anahtarlar gibi aşağıdaki metnin satır aralığını değiştiren. Minimal bir örnek şöyle görünür:

onehalfspacing
Das ist ein Beispieltext, der verdeutlicht, dass dieser Text einen anderthalbfachen Zeilenabstand hat.
doublespacing
Mit diesem Schalter ändern Sie den Zeilenabstand auf einen doppelten Zeilenabstand.
singlespacing
Und so geht es wieder zurück zu einem normalen, einfachen Zeilenabstand.

ortamlar

Komutlar, ilişkili ortamlara da gömülebilir. Bunu yapmak için, sadece komutu kullanın begin{singlespace} Ve end{singlespace}. Diğer ortamlar da aynı şekilde başlatılır veya kapatılır.

begin{singlespace} ... end{singlespace}
begin{onehalfspace} ... end{onehalfspace}
begin{doublespace} ... end{doublespace}

Karşılık gelen seçeneğe sahip başka bir komut ise ortamdır. aralık. Burada istediğiniz satır aralığını parametre olarak ayarlayabilirsiniz. Yani bunu iki kattan daha büyük seçin.

begin{spacing}{Parameter}
Text mit gewählten Zeilenabstand.
end{spacing}

Özetle farklı seçeneklerle komutları ve ortamları tek resimde gösterdik. solda kod ve doğru belgede çıktı.

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Michael Mierke de 15 Ağu 2023, 11:58 LaTeX’te bir paket ekleyerek satır aralığını değiştirebilirsiniz. Nasıl çalıştığını ve hangi seçeneklerin olduğunu gösteriyoruz. Reklamcılık LaTeX belgenizin satır aralığını değiştirmek istiyorsanız bunu “setspace” paketi ile kolayca yapabilirsiniz. İpuçları+püf noktaları makalemizde bunu belgenize nasıl entegre edeceğinizi ve ardından satır aralığını nasıl ayarlayacağınızı öğrenebilirsiniz. paket dahil paket ayar alanı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir